Za korunovačnými klenotmi na Slezskoostravský hrad

Prvé Kostkovic ostravské kolobkovanie viedlo okolo Ostravice. Je tu luxusná cyklotrasa po oboch stranách rieky okolo celej Ostravy s množstvom parkov a cyklomostov. Slezskoostravský hrad nám stál podľa mapy priamo v ceste na Dolné Vítkovice. Nachádza sa totiž na križovatke cyklotrás E, J a O, vedúcich z Beskýd, Hlučínska i Karvinska. So zástupcom kastelána, Mgr. Lukášom Czopikom, sme sa dohodli, že nás hradom krátko prevedie.

„Kde by tu mohol byť hrad?“
Pozerá po okolí Janko: „Veď tu nie je žiaden kopec. Ani veža.“
„Niekde tie korunovačné klenoty byť musia.“

Zbadáme ho až za zatáčkou a fakt. Slezskoostravský hrad je tu. Stojí napriek všetkým snahám, aby nestál. Z pôvodného hradu zostalo len pramálo. Prejdeme okolo dlhého múru až k bráne a vstupujeme.

História hradu

Odkladáme kolobežky a Lukáš nás berie do podzemia. Cestou nám vysvetľuje, čo sme doteraz nepochopili. Všetko, čo vidíte nad zemou je nové. Zo starého hradu sa zachoval iba jeden múr, základy a vstupná brána.

Slezskoosravský hrad
Slezskoostravský hrad za sociku

Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z roku 1297, kedy tu olomoucký biskup Detřich z Hradca uzavrel za prítomnosti opolského kniežaťa Boleslava dohodu s tešínskym kniežaťom Meškom o poľsko-moravskej hranici.

Svoj najväčší rozkvet zažil Slezskoostravský hrad okolo roku 1500, kedy ho prestavali na renesančný zámok a doplnili o delovú baštu, rytiersky sál a obytné a hospodárske budovy. Potom prišla 30 ročná vojna a išlo to ako na páse.

Postupne ho spustošili taliani, dáni a švédi. Nepomohli ani husiti. To, čo zostalo v 17. storočí premenili na vojenskú pevnosť. Roku 1714 kúpil zámok s panstvom rakúsky vojvodca, gróf Henrich Viliam Wilczek a snažil sa ho obnoviť. ale o 60 rokov neskôr objavili v Slezskej Ostrave uhlie a celý hrad postupne poddolovali. Dokonca z dvoch strán.

Bane skazu dokonali

Oproti niekdajšej výške hrad v dôsledku ťažby poklesol o 15 metrov, čím sa stáva asi najviac cestujúcim hradom na svete. Pukliny poškodili väčšinu zámockých budov. V 18. storočí bol už neobývateľný a temer pustý. V roku 1840 vyhorel a urobili tu pivovar. Určite treba dať do pozornosti aj vtedajšie neďaleké Vínne Lázně. Svoje služby relaxácie poskytujú dodnes ale kedysi poskytovali služby iného druhu. 🙂

V roku 1940 Slezskoostravský hrad zasiahla povodeň. Dielo skazy dokonalo letecké bombardovanie Ostravy v roku 1944. Ruiny hradu prevzal štát. To už stálo iba zopár múrov. Vlastne jeden múr. V strede nádvoria urobili diskotéku Panoráma, kde sa dalo podľa zasvätených zohnať čokoľvek.

Po revolúcii, zastavení ťažby, zasypaní väčšiny štôlní a následnej rekonštrukcii Sliezskoostravský hrad znova ožil a stal sa najmä kultúrnym a komunitným miestom. Na hrade a v jeho okolí prebieha množstvo kultúrnych a spoločenských podujatí, ako napríklad Majáles, Cirkulum, Letné shakespearovské slávnosti, Jazz Open a mnoho ďalších.

Korunovačné klenoty

V súčasnosti prebieha na hrade výstava českých korunovačných klenotov (prirodzene ich dokonalých kópií). Autorom znamenitých replík je jeden z najlepších českých a európskych zlatníkov – Jiří Urban. Realizoval napríklad šperky pre anglickú kráľovnú Alžbetu II.

Od mája sa môžete s deťmi tešiť na výstavu bábok. Ak budete s rodinou v Ostrave, Slezskoostravský hrad určite stojí za krátku návštevu.

Pošli ďalej
Pavel Trevor
Pavel Trevor

Aktívne cestovanie, spoznávanie a objavovanie nových svetov ma totálne napĺňa. Pocit hodenia do vody. Keď nevieš čo príde za minutu a všetko je len na tebe.

Articles: 121