Williams, vstupná brána do Grand Canyonu a Route 66

Při své cestě po státech jsem samozřejmě kromě mnoha přírodních národních parků a měst jako San Francisco, Las Vegas a dalších chtěl alespoň částečně zažít atmosféru proslulé Route 66. V plánu našeho cestovního itineráře nám nejlépe vycházelo městečko Williams.

Williams, vstupná brána do Grand Canyonu a Route 66
Williams

Williams

je nádherné místo plné nostalgie divokého západu a historie. Při příjezdu do města nás vítala historická železniční souprava, která mi evokovala mou kdysi položenou otázku svému učiteli angličtiny Oskarovi. Co je správně, RAILROAD nebo RAILWAY ? Tady ve Williams byla railway. Vím, že jsou v USA různé dopravní společnosti a užívá se v názvech obojí, road i way. Byl to můj první pocit při vjezdu do této krásné (sou)části Route 66.

Williams, vstupná brána do Grand Canyonu a Route 66
Williams Railroad

Ano, významné město na této dálnici automobilové nákladní dopravy a mně jako první padl do očí vlak. 🙂

Route 66

Route 66 je najpriamejšou cestou z východu na tichomorské pobrežie a takisto do všetkých miest na veľkom juhozápade. „Vyzývam kohokoľvek, aby ukázal cestu rovnakej dĺžky, ktorá prechádza viac scenérií, väčšieho množstva poľnohospodárskeho bohatstva a väčšieho množstva nerastného bohatstva, ako je tomu v súčasnosti USA 66“ povedal raz Cyrus Avery

Williams, vstupná brána do Grand Canyonu a Route 66
Williams dostavník

Cyrus Avery, obchodník z Tulsy jej dal meno. Získala mu prezývku „Otec trasy 66“. Ako chlapec Avery pricestoval vlakom na západ z Pensylvánie do Missouri a neskôr sa usadil na indiánskom území. Vďaka poľnohospodárstvu a rope sa stal jednou z hlavných osobností Oklahomy. Zásadnou mierou sa zasadil o vznik tejto kultovej „Main Street of America“ diaľnice ameriky. Americká diaľnica 66 má bohatú a dlhú históriu od roku 1926. Jej činnosť bola oficiálne ukončená v roku 1985.  Dnes chodíme obdivovať najmä históriu.

Americká diaľnica 66, ľudovo známa ako „Route 66“, je významná ako prvá národná diaľnica do každého počasia spájajúca Chicago s Los Angeles. Diaľnica končiaca na móle v Santa Monice po štátoch Illinois, Missouri, Kansas, Oklahoma, Texas, Nové Mexiko, Arizona a Kalifornia, sa stala jednou z najslávnejších ciest v Amerike. Po celé desaťročia slúžila táto historická cesta tisícom migrujúcich ľudí na západ. Volali ju tiež „Mother Road“, „Main Street of America“ a „Will Rogers Highway“.  Je dlhá 2448 míľ.

Williams, vstupná brána do Grand Canyonu a Route 66
Williams

Možno viac ako ktorákoľvek iná americká diaľnica, Route 66 symbolizovala nový optimizmus, ktorý prechádzal povojnovým hospodárskym oživením. Stala sa ikonou slobodomyseľnej nezávislosti spájajúcej Spojené štáty od Chicaga cez Rocky Mountain až po Tichý oceán.

Časť trasy sa prekrývala aj so severnou trasou tzv. Cesty sĺz, po ktorej boli násilne deportovaní indiáni Cherokee do nových rezervácií. Cestou sĺz ich prešlo do 16000 a odhaduje sa, že až 4000 z nich zomrelo na choroby a podvýživu počas presunu.

williams route 66 USA
Route 66

Bunion Derby

V roku 1929 tadiaľto bežali prví ultrabežci ako súčasť maratónu od pobrežia k pobrežiu, 3400 míľ z Los Angeles do New Yorku. Akcia sa volala Bunion Derby.  Zo 199 mužov, ktorí začali 84-dňové preteky, ich dokončilo 55. Andy Payne, 20-ročný Oklahoman, pôvodom indián Cherokee, si odniesol hlavnú cenu 25 000 dolárov.

V 1946 cestu preslávila skladba od Nat King Cole „(Get Your Kicks on) Route 66″, ktorý v tom istom roku napísal Bobby Troup. Popovú hymnu neskôr prespievali aj Bing Crosby či Rolling Stones.

Williams, vstupná brána do Grand Canyonu a Route 66
Williams

Route 66 esencia nostalgie

Po odstavení cesty v roku 1985 začali zvyšky cesty rýchlo miznúť. V roku 1990 sa preto Route 66 zákonom stala “symbolom dedičstva cestovania Američanov a ich odkazu hľadania lepšieho života“. Dnes z cesty žijú najmä romantici, dobrodruhovia a obchodníci s nostalgiou.

Mestečko Williams
Pošli ďalej
anry lukac
anry lukac

Ultrabežec a nadšený športovec, ktorý nadchýna svojimi výkonmi nielen komunitu reštartnisa.sk, ale aj široké okolie. Ďalšie články autora >

Articles: 17