Myslím si, že sú určité monumenty, ktoré by mal navštíviť každý Slovák. A takýmto monumentom je určite aj Mohyla generála Milana Rastislava Štefánika. Rozhodla som, že toto „mauzóleum“ ukážem aj svojim deťom a dali sme výlet na Štefánikovu mohylu na Bradle.
Mohyla M. R. Štefánika
Mohyla M. R. Štefánika sa nachádza na vrchu Bradlo (543 m. n. m.). K mohyle sa dá dostať úplne pohodlne autom asfaltovou cestou z Brezovej pod Bradlom. Takmer úplne pri pamätníku je aj záchytné parkovisko. My sme však návštevu historickej a kultúrnej pamiatky chceli spojiť aj s turistickým zážitkom a tak sme sa na vrch Bradla vybrali peši.
Štefánikova mohyla
Štart nášho výletu bol v Brezovej pod Bradlom. Auto sme zaparkovali na konci Brezovej, v mieste, kde začína označená asfaltová cesta vedúca k už spomínanému parkovisku pri pamätníku. Škaredé upršané februárové počasie nás priviedlo k rozhodnutiu, že náš výstup na Bradlo začneme práve po tejto asfaltke.
A tak sme vyrazili kľukatou cestou, ktorou sme sa o chvíľu dostali do zalesnenej časti našej cesty a cca po jednom kilometri aj na križovatku s lesnou cestou označenou červenou turistickou značkou. Po obhliadnutí terénu sme usúdili, že lesná cesta je síce čiastočne blatová, ale prejsť sa po nej dá.
Náš výstup ďalej pokračoval už v príjemnejšom prostredí a aj atmosfére (nebolo nevyhnutné neustále dávať pozor na autá). Cestička k cieľu bolo miestami príjemne oddychová, takmer po rovine, miestami bolo stúpanie strmšie.
Náučný chodník
Súčasťou náučného chodníka, po ktorom sme vlastne od križovatky s asfaltkou kráčali, bolo aj niekoľko informačných tabúľ o M. R. Štefánikovi. A ani sme sa nenazdali, cca za hodinku od odchodu od auta, sme vystúpili na Bradlo a nám sa naskytol pohľad na majestátne dielo architekta Dušana Jurkoviča.
Slovenský monument
Mohyla je dlhá 96 m a široká 70m. Tvoria ju dve terasy – dolná a horná. Na hornej terase sa nachádzajú štyri obelisky, ktoré symbolizujú štyri obete leteckého nešťastia a zároveň štyri krajiny, v ktorých Štefánik pôsobil. Vrchol mohyly tvorí náhrobok.
Krátko sme sa poprechádzali po celom objekte mohyly, pričom sme obdivovali nielen samotný pamätník, ale aj nádherné výhľady na okolitú krajinu a vybrali sme sa na cestu späť. Našu cestu nám ale hneď v jej úvode skrížila tabuľa, ktorá nás informovala, že kúsok „pod“ cestou sa nachádza Chata Bradlo.
Chata Bradlo
Keďže bol víkend, chata bola otvorená, my sme neodolali a po schodoch sme zbehli priamo ku nej. Vo vnútri našťastie nebolo úplne plno, a tak sme si mohli vychutnať Valentínske menu, ktoré tu ešte aj niekoľko dní po sviatku všetkých zamilovaných podávali. Bolo to veľmi príjemné posedenie. S plnými bruchami sme sa napokon vybrali dokončiť náš zostup k autu.
Z neba neustále padalo niečo mokré, a tak sme si pre zostup zvolili ten najľahší variant – po asfaltke (aj keď zasa sme museli neustále dávať pozor na autá, ktoré si to tu napriek serpentínam valili pomerne veľkou rýchlosťou). Dole sme boli veľmi rýchlo a mali sme dostatok času, aby sme ešte v meste pozreli Národný dom Štefánikov.
Záverečné hodnotenie
Na vrchu Bradla boli uložené telesné pozostatky M. R. Štefánika. Takže výlet k Mohyle sme poňali skôr ako spoznanie kultúrno-historickej pamiatky, pričom toto spoznávanie sme aspoň čiastočne spojili s našou obľúbenou činnosťou – s turistikou.
Výlet na Štefánikovu mohylu na Bradle je absolútne nenáročný. Ale určite odporúčam ísť turistickým chodníkom, keďže po asfaltovej ceste autá jazdili naozaj pomerne divoko. Vo februári sme nevychytili zrovna najideálnejšie počasie, a preto si tento výlet pravdepodobne zopakujeme v niektorý teplejší mesiac. Ale zvažujeme, že tentokrát by sme ho absolvovali na bicykloch. Snáď nájdeme nejakú zaujímavú cestu. Však dáme vedieť….. 🙂