Pri našich cyklojazdách okolo Českého Krumlova sme objavili čarovné vodácke zákutie s kusom histórie. Vltavské meandre okolo Zlatej Koruny.
Kemp Zlatá Koruna
Objavili sme ho na cyklotrase okolo tvrze Štekře, ktorá nám zvonku matne pripomenula filmové kulisy z filmu Tři oříšky pro Popelku. Dnu sme sa nedostali, namiesto toho sme sa prudkým padákom cez údolie dostali až k Vltave. Tu nás čakal druhý trojbabský peší tím.
Škoda, že cyklotrasa nevedie aj späť po prúde popri Blanskom lese a brehu Vltavy. Toto miesto je vyhradené iba pre vodákov na člnoch. Cyklotrasa odbočuje mimo rieku.
Tak sme skysli na pive v svojráznom vodáckom kempe Zlatá koruna. Časť histórie sme našli aj tu. Fashion výstava popri meandroch Vltavy pri kempe Zlatá Koruna ponúkla historické módne artefakty, miestna krčma zas tie hasičské. 🙂
Splavy Vltavy
Chvíľu sme závideli vodákom ich rafty a kanojky. Pri jednom z prejazdov jezov Vltavy sa so mnou skoro žena rozviedla. Vypočul som si vtedy reči o hlúposti, nezodpovednosti a hlupákoch ktorí sa chovajú ako sopľaví puberťáci a… to sme sa ani neprevrhli iba skočili mimo jezu dvojmetrový vodopád. Krásne časy.
Už je to dávno, čo sme posledne splavovali Ohře cez Svatošské skály, Sázavu okolo Pikovickej jehly či Stvořidla. Vltava v tomto okolí za nasadnutie do kanojky rozhodne stojí. Už len preto, že preteká týmito nádhernými meandrami okolo Blanské lesa a Kleti a navyše cez centrum Českého Krumlova, v ktorom je niekoľko mestských jezov.
Čakala nás však aj skutočná história
Klášter Zlatá koruna
Na úpätí hory Kleť medzi Českými Budějovicami a Českým Krumlovom nás čakal historický poklad. Z kempu stačilo vyjsť cez dedinu na kopec, dať ďalšiu zrmzlinu a pivo a boli sme hore. Je to kúsok.
Kláštor cisterciánov v Zlatej Korune si vďaka svojej polohe v hlbokom vltavskom údolí udržal mnoho z pôvodnej atmosféry aj po odchode rádu roku 1785. Je dnes pokladaný za jeden z najcennejších komplexov gotickej architektúry v strednej Európe.
Môžete si posedieť aj pod lipou, ktorú zasadili už v roku 1785 a bola nominovaná v ankete Strom roku 2021. Mňa oslovil najmä pokoj v záhradách kláštorného komplexu. Aj sme si v tráve pospali.
História kláštora
Do kláštora Svätá tŕňová koruna (Sancta Spinea Corona) povolal cisterciánov z rakúskeho kláštora Heiligenkreuz český kráľ Přemysl Otakar II. roku 1263. Kláštor mal zamedziť prípadnej rozpínavosti rodu Vítkovcov, ktorým patril neďaleký Český Krumlov.
Okrem troch prehliadkových okruhov (samotný kláštor, Opátská kaplnka a lapidárium) som objavil v kláštore aj iný poklad:
Veľké a ťažké knihy
Antikvariát, v ktorom som objavil veľmi staré, dávno zabudnuté knihy tlačené hĺbkotlačou francúzskych impresionistov, Kubíčka, Chagalla, Mánesa a úžasné fotopublikácie Plickovej Vltavy a Sudkovej Starej Prahy ma nenechali chladným. Všetky skončili v mojom batohu.
Som zberateľ. S batohom som vážil cestou späť o 10 kg naviac a žena mi dodnes dáva hubovú polievku, kam budeme tie knihy dávať.
Na bicykel alebo na člne
Pri výletoch po južných Čechách často volíme dvojzložkový výjazd. Ja na bicykli a baby (Nataš, Hanka a Lejdy) pešia turistika s autom. Často mi tak poslúžili aj ako nákupný košík, záchranná stanica a odťahovka, videli veľa a nezničili sa pritom.
Meandre okolo Vltavy sú ideálne na splavovanie a cykloturistiku. Schválne píšem cykloturistiku, lebo XC / kross bicykel je tu ideálny. Je pomalší ako cesťák, umožňuje ale zísť aj na poľné cesty a križovať tak cyklotrasy, ktorých je v Južných Čechách neúrekom. Terény sú zvlnené, kopečkové, ale nič náročné alebo nezvládnuteľné. Žiadne extrémne downhilly nehrozia.
Potenciálne zastávky pre pešiu turistiku sú zas príliš vzdialené. Jedinú výnimku tvorí Český Krumlov, kam by som už druhýkrát medzi tie davy bicykel určite neťahal.