O využití prímestských vlakov pri výletoch v okolí Malých Karpát sme sa rozprávali s Jurajom Oravcom, turistom a železničiarom, ktorý sa vo vlakoch ZSSK v regióne denne pohybuje.
Malé Karpaty doslova obkolesujú železnice. Vytvárajú tak skvelú príležitosť objaviť Malé Karpaty z ktorejkoľvek strany.
Ktoré železničné zastávky považujete za ideálne pre turistiku v Malých Karpatoch?
Prirodzeným východzím bodom a križovatkou Záhorského i Račianskeho smeru je hlavná stanica Bratislava. Pod južnými svahmi Malých Karpát by som určite odporučil zastávky Bratislava Rača, Svätý Jur a Pezinok z ktorých vedú mestské turistické trasy na hrebeň Karpát a väčšinu Bratislavčanom známych miest ako je Biely Kríž, Panova Lúka, Konské hlavy, Somár, Homoľa či Pezinská Baba.
Ak cestujete z Trnavského smeru, rozhodne voľte stanice Smolenice a Cerová Lieskové, ktorá sú skvelým východiskom práve pre Záruby, Ostrý kameň či Havranicu.
Zo severnej strany sú už Bratislavčanom roky známe Železná Studnička a Lamač, ktoré vás zavedú na všetky najznámejšie miesta Bratislavského lesoparku. Určite by som chcel upozorniť aj na Malacky, z ktorých môžete pokračovať verejnou dopravou (na jeden cestovný doklad IDS BK) smer Sološnica a Plavecké Podhradie. Známy cyklovlak Záhoráčik totiž zo Zohora kvôli výluke na trati tento rok nebude premávať.
Ako je to s cyklistami? Čo majú urobiť preto, aby zvládli cyklovýlet bez problémov?
Nabrať dostatok síl. Cesta vlakom do hlavného mesta prípadne do Sv. Jura, Pezinka alebo Smoleníc je úplne bezproblémová aj s bicyklom. Vozne ZSSK sú dnes vybavené stojanmi a priestorom vhodným pre bicykle, takže výletu vlakom nič nebráni.
Cyklisti by však mali spozornieť na trase Trnava – Smolenice. Počas celého leta 2022 tu prebieha výluka a teda nie je možná na tejto trase preprava bicyklov. Preto ak sa chcete dostať do Smoleníc s bicyklom, tak len zo smeru Senica, Jablonica, Kúty.
Preprava bez bicykla funguje na celej trase bez zásadných obmedzení.
Ako najlepšie objaviť Bukovú a vrch Záruby vlakom?
Ak cestujete z Bratislavy môžte ísť v oboch smeroch. Cez Trnavu s prestupom na Smolenice, alebo cez Malacky na Kúty a Smolenice.
Zo ŽST Smolenice trvá cesta na Záruby približne 2h po žltom značenom chodníku, ktorý začína priamo na ŽST. Ak sa vydáte hrebeňom cez Havranicu pokračujete až na Záruby po červenej značke, ak preferujete chodník cez Vajsáblovu priepasť, pôjdete po modrej a výstup ukončíte po zelenej. Ak uprednostňujete s deťmi nenáročný výlet zo Smoleníc, voľte Smolenický zámok a náučný chodník Smolenický kras, ktorý vás privedie až k jaskyni Driny.
Zaujímavou trasou je aj turistický chodník zo ŽST Pezinok na rozhľadňu Veľká Homola, cesta trvá približne 2,5 hodiny. Turistická značka začína priamo na ŽST.
Pri využití integrovanej verejnej dopravy naplno, vlak + autobus (možnosť využiť jeden cestovný doklad IDS BK) sa ponúkajú aj ďalšie možnosti. Vlakom docestovať do Malaciek, pokračovať autobusom smer Sološnica príp. Plavecké Podhradie a ste priamo v Karpatoch s množstvom značených turistických trás a cyklociest.
Rovnako tak kombinácia vlakom do Pezinka a pokračovanie autobusom smer Zochova chata a pohodlný peší návrat do Pezinka cez rozhľadňu Veľká Homola na Kučišdorfskú dolinu. V smere na Modru prekvapia v Harmónii skalné okruhy pod Klokočom či nádherný výlet do Častej Papierničky a hradu Červený Kameň. Ten je najmä pre deti obzvlášť príťažlivý.
Trasa Pezinok – Modra, Zochova chata je veľmi zaujímavá tiež pre cyklistov. Vlakom do Pezinka a ďalej pokračovať na bicykli napríklad okruh cez Harmóniu a Veľkú Homolu, alebo až na Červený kameň.
Vedeli by ste nám doporučiť najzaujímavejšie prechody Malými Karpatami dostupné vlakom?
Odporučím zopár tipov:
Prechod Zárubami
Odvezte sa do stanice Smolenice. Turistickou trasou cez Záruby, hrad Ostrý Kameň a priehradu Buková prejdete krížom celé Malé Karpaty. Túru ukončíte v Plaveckom Mikuláši, odkiaľ pokračujete integrovanou dopravou cez Malacky späť do Bratislavy. Ak ste na tom kondične dobre, pokračujte až do ZST Cerová Lieskové, kde nastúpite na vlak cez Kúty alebo Trnavu do Bratislavy.
Cyklo prechod Harmóniou
Vlakom do Šenkvíc, kde začína cyklotrasa cez Modru, Piesky a Harmóniu popod vrch Klokoč až na Modranskú Babu. Odtiaľ sa môžete vybrať hneď troma smermi:
- na Kuchyňu a Rohožník, kde prekrižujete celé Malé Karpaty, alebo
- po červenej hrebeňovke cez Skalnatú, Jágrovú, Pezinskú Babu a Konské hlavy s návratom cez Rozálku do Pezinka na stanicu, alebo
- ak si chcete vyskúšať kondíciu, spustíte sa cez Veľkú homoľu sa cez Veľkú Homoľu, Barvienok a Kučišfdorskú dolinu tiež do Pezinka.
Prechod cez Biely Kríž a Borinku
Na jednej strane Rača, na druhej Zohor a medzitým tie najkrajšie úseky Malých Karpát vedúce cez Salaš, Sakra kopec, Biely Kríž, Pajštún, Košariská, Borinku a Medené Hámre. Turistických trás aj cyklotrás je to toľko, že si môžete každý deň vybrať inú vybrať. Je jedno, či začnete na jednej alebo na druhej strane Karpát, vlak vás prevezie vždy bez prestupov na druhú stranu.
Prechod Pezinskou Babou
Pre nadšencov cestnej cykloturistiky je veľmi atraktívny aj prechod cez Pernek Pezinskou Babou. Štartujete v Malackách, končíte v Pezinku alebo naopak.
Hrebeňový prechod Malými Karpatami
Pre milovníkov hrebeňových túr odporúčame stanicu Smolenice alebo Cerová Lieskové. Iba pár kilometrov vás delí od červenej hrebeňovej značky, ktorou môžete pokračovať na Bratislavu. Celá hrebeňová túra je však riadne dlhá. Výhodou je, že kedykoľvek máte dosť viete sa spustiť na východnú alebo západnú stranu Karpát a využiť na dojazd domov vlak alebo integrovanú dopravu.
Pre cykloturistov je tiež dobrý tip začať priamo v Bratislave na Kamzíku a zdolať hrebeň Malých Karpát po červenej značke cez Biely Kríž, Somár, Konské hlavy a Pezinskú Babu. Cyklovýlet môžete ukončiť na stanici v Pezinku, odkiaľ sa komfortne doveziete späť do Bratislavy.
Väčšina Bratislavčanov objavuje najmä južné svahy Slovenska: Pezinok, Modra, Jur. Viete odporučiť aj nejaké zaujímavé výletné miesta smerom na Zohor, Malacky a Kúty?
Určite sa oplatí využiť kombinácia vlak + autobus (IDS BK). Severná strana je totiž vlakom bez Záhoráčika nedostupná. Dá sa však v celku elegantne cestovať v kombinácii vlak + bus. Napríklad z Malaciek.
Zo ŽST Devínska Nová Ves vedie niekoľko turistických chodníkov a cyklotrás cez Devínsku Kobylu na Devín a Karlovu Ves.
Ak cestujete vlakom do Malaciek, môžete pokračovať autobusom na jeden lístok na Sološnicu a Plavecké podhradie, odkiaľ môžete vystúpať na Plavecký hrad. Už menej známa je trasa cez Sološnicu na Veľký Petrklín. Sološnica je tiež nástupným turistickým bodom na Vápennú.
Zaujímavé je tiež cykloprepojenie zo ZST Devínska Nová Ves na Schlosshof, Marcheg a rakúske cyklotrasy a okruhy v Hainburgu. Po otvorení nového cyklomosta cez Moravu v Záhorskej Vsi je zaujímavý aj nový rakúsky cyklookruh z Devínskej novej vsi cez Schlosshof, Marcheg a Záhorskú Ves.
Ako funguje prepojenie západných a východných svahov Malých Karpát vlakom?
Jeden vlak bez prestupu na hlavnej stanici okolo MK zjednodušuje na výlete presun. Tak sa môže človek napríklad z Rače previezť do Malaciek a vrátiť sa hrebeňom na druhú stranu a naopak.
Po oboch stranách chodia priame vlaky:
- Trnava – Smolenice – Kúty (tu je výluka celé leto 2022 takže v úseku TT – Smolenice len bez bicyklov. )
- Kúty – Malacky – Bratislava – Pezinok – Trnava
Malé Karpaty objavuje stále viac Petržalčanov.
Ako môže turista z Petržalky objaviť Malé Karpaty vlakom?
Pre Petržalčanov by som opäť odporučil kombináciu MHD – vlak. kde taktiež platí spoločný doklad IDS BK. MHD vás dovezie na hlavnú stanicu Bratislava, odkiaľ môžete neobmedzene využívať vlaky na všetky smery ďalej.
Kam sa až možno v Malých Karpatoch dostať s jednotným lístkom IDSBK?
S jedným lístkom sa dá precestovať celá západná i severná časť Malých Karpát. Na jeden lístok cestujete v MHD Bratislava, vlakom do Malaciek, Kútov, Pezinka a Trnavy (Do Smoleníc už nie), autobusom z Malaciek až do Sološnice a Plaveckého Mikuláša a autobusom z Pezinka do Limbachu, Modry a Dolian. To je skutočne široký záber.
Ďakujeme za rozhovor
Rozprávali sme sa s Jurajom Oravcom, pracovníkom ZSSK o výletoch po železnici na úsekoch okolo Malých Karpát.