Návod na pohodovú turistiku alebo cyklovýlet zo Stupavy cez vrchy Korenec a Kozlisko k Lomu pod Pajštúnom. 🙂
Stupava
Začíname v Stupave, Obora pri známom orientačnom bode, KST. Máme ruksak s občerstvením, športové oblečenie a dobrú obuv. Vyrážame po zelenej turistickej značke. Asfaltová cesta nás vedie cez Mariánsku cyklotrasu – č. 5, Karpatský okruh s veľmi miernym prevýšením. V družnom rozhovore míňame posledné rodinné domy. Vápeničný potôčik nám robí príjemnú spoločnosť.
Zrazu počujeme veľký šuchot lístia. Medzi stromami sa začalo črtať nádherné parožie jeleňa. Zastal hneď, ako nás zazrel asi v 10-metrovej vzdialenosti od nás. Asi sme na neho nepôsobili veľmi nebezpečne. Iba pokrútil hlavou a obrátil sa späť do lesa. Milé stretnutie vždy očarí.
A tak pokračujeme ďalej, až prichádzame k Mangánovej studničke (prístrešok). Hlboký nádych a výdych … je tu neopísateľný pocit v prírode. Ticho, šum lesa, zvuk potoka, teplé lúče slnka a vôňa rastlín navôkol.
Lintavy, Červený domček
Vykračujeme si do kopčeka až k smerovníku LINTAVY, Červený domček. Nám už známe miesto budovu Červený domček len obchádzame. Zanechávame cyklotrasu a odkláňame sa na cestičku s miernym stúpaním do lesa.
Nachádzame jemne škvrnitý klobúčik, vo výške do pol lýtok od zeme, na štíhlom hlúbiku s prstencom. Juuuj parádna– neprehliadnuteľná nádherná Bedľa vysoká. Majestátne si stojí osamotená v lese. Skúšame nájsť aj ďalšiu. No nikde nič. A tak ju nechávame pre obyvateľov lesa.
Vrch Korenec
Slabý vetrík pofukuje a neustále stúpanie nás vedie na vrch Korenec (522 m n.m.). Príroda v tejto časti Malých Karpát ma vždy dostane.
Po výstupe na vrch pokračujeme klesaním cez Vrchné čisté a trochu sa odkláňame od vychodenej trasy. Naskytá sa nám možnosť zazrieť väčšie stáda jelenej zvery. Vietor nám fúka do tváre, čo nám zaručuje, že nás zver až tak necíti. Sem tam stádo zastaví, pozerá do diaľky a sleduje naše pohyby.
Zastavujeme v strmšom kopci. V údolí vidíme upriamené pohľady na nás. Nedýchame. Nechceme stádo vyľakať, a tak čakáme, kým sa svojim typickým skokom a behom stratí v nedohľadne. Hmmmm fascinujúci zážitok.
Rázcestie Staré Hájne
Schádzame z lesa k ceste, kde po modrej turistickej značke prichádzame k smerovníku Staré Hájne (495 m n.m.). Tu sa napájame na chodník Jurka Szomolanyiho. Touto cestou vedie súčasne aj cyklotrasa – Stupavský okruh.
Turistický značkovaný chodník pomenovaný po významnom telovýchovnom nadšencovi a neúnavnom značkárovi Jurajovi Szomolányim. Chodník, ktorého dĺžka je takmer 20 km, vedie od Nemocnice Ministerstva obrany SR v Bratislave cez Marianku, Borinku a Pajštún na Košarisko.
Vrch Kozlisko
Širokým chodníkom sa dostávame cez bohatý les s občasným stúpaním alebo klesaním k rázcestiu Pod Kozliskom (508 m n.m.). Nezastavujeme a hravo sa dostávame až na vrch Kozlisko (537 m n.m.). Cez rôznorodý terén občas križuje cestu cyklotrasa – Pajštúnsky trial.
Nachádzame malé posedenie a usádzame sa. Prinesené bagetky, koláčiky, voda a čajík nás príjemne osviežujú.
Pajštún
Po krátkom oddychu pokračujeme po žltej turistickej značke klesaním k miestu, ktoré dýcha históriou. Netrvá naozaj dlho a dostávame sa na vápencovom brale Malých Karpát k zrúcanine hradu Pajštún (460 m n.m.).
Pajštún patril do sústavy pohraničných hradov, ktoré v Malých Karpatoch preberali od 13. storočia funkciu ochrany severozápadných hraníc uhorského štátu. Začiatky kráľovského hradu siahajú do 2. polovice 13. Storočia (wiki)
Hradná brána nás víta a pred ňou spadnutý magický maskarón. Obraciame tváre k oblohe, aby sme sa mohli pokochať nádherou ostatných maskarónov umiestnených v rozpadávajúcom sa murive hradu.
Takéto maskaróny boli typické už v období renesancie a baroka ako strážcovia vstupov a brán, ktorí plašili zlých duchov.
Prechádzame jedinou vstupnou bránou a postupuje do vnútra ruiny. Stretávame po dlhšej dobe ďalších turistov. Malé zastavenie a družný rozhovor po chvíľke vymieňame za pokračovanie prechádzky po všetkých zákutiach zrúcaniny.
Pôvodný stredoveký hrad stál na vrcholovej plošine a zachovala sa z neho len časť murív nad východným zrázom.
Bastióny, delová veža, výhľad na obzor z južného paláca sa nám páči. Z hradných ruín máme nádherný výhľad na Malé Karpaty a južnú časť Záhorskej nížiny.
Výhľady na Malé Karpaty
Navštívila som toto miesto už viackrát. No nikdy ma nesklame jeho krása. Nazretie do klenutej cisterny čiastočne odhalenej s trochu horším prístupom, je zaujímavý prvok pri návšteve hradu.
Jedno z početných vytvorených posedení využívame aj my. Môžem aspoň bez náhlenia optikou zachytiť ruinu v dnešnej podobe. Dopĺňame telu tekutiny a už nás naše kroky vedú ďalej.
Hneď, ako opúšťame vstupnú bránu, krátky strmý zostup nás nasmeruje na širokú lesnú cestu a po žltej turistickej značke pokračujeme už miernejším zostupom.
Neodoláme v týchto miestach ešte odbočiť z hlavnej trasy opäť do lesa. Vychodené cestičky potvrdzujú, že ideme správne. Po prejdení cca 300 m sa pred nami prerieďuje les a cez čistinku vchádzame k Lomu pod Pajštúnom – kameňolom.
Lom pod Pajštúnom
V minulosti sa z lomu pomocou lanovky zvážal kameň a hlina do cementárne v Stupave.
Dnes je kameňolom využívaný ako piknikové miesto pre návštevníkov Malých Karpát.
Prechádzame čiastočne po vytvorenej kamennej hrádzi v strednej časti, kde po oboch stranách vidíme vyhĺbené jamy kameňolomu. Návšteva tohto miesta v jesenný čas ponúka oku lahodiacu nespočetnú škálu farieb očarujúcej prírody.
Už nám ostáva len cesta naspäť lesom k ceste. Po žltej turistickej značke sa dostávame bez problémov na miesto, kde náš dnešný výlet začal.
Tak to bol zase úžasne strávený čas v prírode.
Korenec a Kozlisko. Máme v nohách 15 km, pretože sme prebádali mnohé miesta so záujmom ich spoznať. Pohodový výlet sme si natiahli na dlhší čas a užili sme si chvíle strávené na čerstvom vzduchu.
Celý Malokarpatský výlet v skratke:
- Stupava, Obora, horáreň
- Mangánová studnička (prístrešok)
- LINTAVY, horáreň Červený domček (336 m n.m.)
- vrch Korenec (522 m n.m.)
- zostup cez Vrchné čisté
- Staré Hájne (495 m n.m.)
- cez chodník Jurka Szomolanyiho
- Pod Kozliskom (508 m n.m.)
- Vrch Kozlisko (537 m n.m.)
- Zrúcanina Pajštún (460 m n.m.)
- odbočka k Lomu pod Pajštúnom-kameňolom
- naspäť Stupava, Obora
Bedľový gastro záver
Nakoniec sa nám podarilo v tomto nádhernom lese nájsť Bedľu vysokú vo väčšej skupinke. Neodolali sme im. Bola z nich úžasná ľahká večera. Ešte žijeme.