Via Appia Antica v Ríme ako si kvôli Spartakovi rozhrkať stavce

Spartakus by vedel rozprávať o útrpnom práve. Ale netušil som, že právo útrpné zažijeme aj my. Via Appia Antica v Ríme alebo ako si kvôli histórii môžeš rozhrkať všetky platničky a stavce.

Metro nie je blízko. Zastávka Circo Massimo sa nachádza asi 1,5 km od Porta San Sebastian, kde sa Via Appia oficiálne začína. Prvý míľnik môžete vidieť napravo, je súčasťou opornej steny.

Dnes je Via Appia upravená z Ríma temer na úroveň letiska Ciampino a dedinku Poggio delle Mole. Zhruba 16 km zrekonštruovanú časť (dnes je to regionálny historický park) sme sa rozhodli prejsť celú na bicykloch. Veď cesta je odpradávna dláždená. 🙂

Via Appia Antica nás privítala mystikou
Via Appia Antica nás privítala mystikou

Napriek očakávanému azuru nás Via Appia privítala tajuplným zahalením. Kto mal vedieť, že to len miestny farmár páli záhradné pozostatky.

Via Appia Antica

Dláždená kamenná cesta má prezývku „regina viarium“; kráľovná ciest. Jednak kvôli dôležitosti cesty, ale aj kvôli kráse okolitej krajiny. Via Appia Antica prechádza alejami zelených cyprusov, tisov a mnohých ruín, ktoré lemujú dláždenú cestu. V lapidáriách našich múzeí sa pyšnia zopár fragmentami antických oblúkov, tu na ruinách môžeš poskakovať. Sú všade.

Najstaršia cesta sveta

Via Appia Antica je jednou z najstarších ciest v Ríme. Bola najdôležitejšou cestou v Rímskej ríši. Historicky viedla takmer 600 km z centra Ríma až po Brindisi v samotnej päte Talianska. Prejsť ju celú sme sa nepokúšali. 🙂

Dláždená cesta bola pomenovaná po konzulovi Appiusovi Claudiusovi Caecusovi. Ako vládny úradník podriadený Caesarovi bol zodpovedný nielen za jej celú realizáciu ale aj výstavbu prvého rímskeho akvaduktu: Aqua Appia, ktorým zabezpečil zásobovanie Ríma vodou. Zdá sa, že bol výkonnejší ako naša NDS. Výstavba prvého úseku cesty začala v roku 312 pred Kristom a bola dokončená v roku 190 pred Kristom. 

Najprv sa zarovnala poľná cesta a navrch sa položili drobné kamienky a malta. Pridal sa štrk a nakoniec pevné, do seba zapadajúce kamene vytvorili rovnú plochu. Možno by sa slovenskí cestári mohli od starých Rimanov niečo o stavbe ciest naučiť.

Každopádne Appia Antica bola postavená tak, aby odolala zubu času. Čo sa aj z veľkej miery podarilo. Vydláždenú cestu sme si nevedeli na bicykloch vynachváliť.

Via Appia Antica
Via Appia Antica

Časť cesty má stále pôvodné dlažobné kocky, na ktorých vidno opotrebovanie vozovými koľajami. Po piatich kilometroch po nich sa mi ako prvá ozvala platnička s lumbálnym nervom.

Dláždenú cestu sme /kde sa dalo/ radi nahradili poľnými cestičkami, ktoré vedú tesne povedľa cesty. I tak sme boli na konci vyhrkaní tak, že sme podchvíľou zastavovali. Oficiálne kvôli foteniu, neoficiálne kvôli vyklepanej chrbtici.

Antika a ranné kresťanstvo

Začiatok trasy je o rannom kresťanstve. Traduje sa, že v kostole ‚Domine Quo Vadis‘ sa Ježiš stretol s Petrom. Peter v tom čase utekal z Ríma, ale po stretnutí s Ježišom sa vrátil. V kostole je dokonca aj kameň, ktorý údajne nesie Ježišovu stopu.

Podzemie je posiate množstvom katakomb a hrobiek, pretože v rímskych časoch bolo zakázané pochovávať mŕtvych v mestských hradbách. Pozdĺž hlavných ciest bolo vybudovaných niekoľko pohrebísk. Jedno z najväčších podzemných pohrebísk (katakomby San Callisto) má viac ako 170 000 hrobov a ľahko sa tu môže človek stratiť. 

Aby sme odľahčili rozhrkaným chrbtom vošli sme aj my do katakomb svätého Sebastiána pod najsvätejším kostolom Basilica di San Sebastiano. Je to jedno zo siedmich najdôležitejších pútnických miest v Ríme. Vedľa poslednej sochy Berniniho tu nájdete aj automat, ktorý vám za 3 eurá vysekne pamätnú mincu. My sme uprednostili radšej presso za euro.

Circus Maxentius

Asi po dvoch kilometroch sme sa dostali na najzachovalejší úsek Via Appia Antica. Spoznáte to tak, že sem už autá nepustia. Aj tie, ktoré by sa odvážili by mali mať mimoriadnu offroad výbavu. Pozostatky cirkusu Maxentius, starovekej pretekárskej dráhy sú zachovalejšie než samotný Circus Maximus. Obelisk, ktorý tu pôvodne stál premiestnili na Piazza Navona .

Cirkus Maxentius

Celá cesta je lemovaná hrobkami. Pravdepodobne preto, že boli čím ďalej od mesta lacnejšie. Investičný biznis frčal aj v antike. Najznámejšia a najväčšia z hrobiek je hrobka Cecilie Metella, asi päť kilometrov za mestom. Lákaniu na vstupné sme ale lakomo odolali.

Cecilie Metelia

Cestou nájdete aj vilu Quintili. Kedysi to bola veľmi luxusná vila a rezidencia cisára Commoda, ktorý uprednostňoval pokojný život na vidieku

Každých 15 metrov

Mystiku ceste dodávajú dejiny. Vzbura otrokov, ktorú viedol bývalý gladiátor Spartakus v roku 73 pred Kristom, pozná každý. 70 otrokárskych gladiátorov uniklo z gladiátorskej školy a postupne sa k nim pridalo temer stotisíc ďalších. Počas dvoch rokov rabovali panstvá a mestá po celom Taliansku. Posledná 6000-členná skupina vedená samotným Spartakom bola pritlačená medzi dve armády a zajatá v roku 71 pred Kristom, práve na Via Appia Antica. Rimania brutálne ukrižovali každého z rebelov pozdĺž 200 km úseku cesty z Ríma do Capuy. Tvrdí sa, že každých 15 metrov bol jeden ukrižovaný.

O humanite kresťanov svedčí naopak to, že nás namiesto rimanov a ukrižovaných na ceste privítali pastieri s možno kilometrovým stádom oviec a kôz. Hneď bolo klzkejšie. Ešte že neveríme na prevtelenia.

Ovečky a pomaranče

16 km v nohách a hlavne v chrbtici. Kráľovstvo za celoodpružený horák. Obdivujeme v diaľke pozostatky rímskeho aquaduktu. Toho natriasania začíname mať plné zuby.

Objavujeme bufet na kameni. Niekto tu pre nás odložil asi kilo pomarančov. Janko je obozretný ale ja neváham a zakusujem. Po zjedení prvého chápem, prečo tu ležia. Tak kyslé vitamíny som už dávno neprijal.

Kúpele Caracalla

Cesta naspäť tou istou trasou prebieha rýchlejšie. Už toľko nestojíme. Podvečer si dávame ako bonus okruh okolo starých víl a ruín kúpeľov Caracalla. Sú obrovské. Kedysi poňali vyše 3500 rimanov.

Dáme ešte kolečko okolo Circus Maximus a v Easy Bike Rent Roma odovzdávame bicykle. Večeru dáme v povestných nočných uličkách Trastevere.

Ber bicykel v Easy bike Roma
Ber bicykel v Easy bike Roma

Záverom

Nepodľahnite pokušeniu. Na Via Appiu sa viete dostať aj priamo (autobusom 118 od Colossea) ale tento cyklistický trip v Ríme treba zažiť. Rozhodne nás kľudom a atmosférou oslnil viac než Vatikán, Coloseum či Fórum Romanum. Bez bicykla, hoci vám riadne vyklepe kosti, sa tu aj tak ďaleko nedostanete.

Via Appia Antica
Via Appia Antica

Ďalšie články z Ríma

Pošli ďalej
Pavel Trevor
Pavel Trevor

Aktívne cestovanie, spoznávanie a objavovanie nových svetov ma totálne napĺňa. Pocit hodenia do vody. Keď nevieš čo príde za minutu a všetko je len na tebe.

Articles: 118