Veľký Choč s jeho turistickými trasami, chodníkmi i neznačenými cyklotrasami po zvážniciach v jeho okolí, patrí medzi najkrajšie kopce Slovenska. V článku nájdete aj tipy na výlety okolo Choču.
Chočské vrchy sú jadrové pohorie zomknuté v objatí ďalších horských velikánov Slovenska- na severe Oravská vrchovina, na juhu Nízke Tatry, na východe Západné Tatry a zo západu Malá a Veľká Fatra. Tvoria akúsi hranicu medzi Oravou a Liptovom a milovníkov prírody lákajú svojimi hlbokými roklinami a bralnatými stenami s krasovými útvarmi.
Chočské vrchy sa delia na tri celky: Choč (západná časť), Sielnické vrchy (stred), a Prosečné (východná časť). Ich zaujímavosťou je, že netvoria súvislý hrebeň. Sú tvorené prevažne masívmi oddelenými hlbokými údoliami, čo im pridáva na originalite, no znemožňuje súvislú hrebeňovku pohorím. Preto sú pre Chočské vrchy typické okružné výlety. V bezprostrednom okolí sa nachádza množstvo významných historických pamiatok, možností kúpania a všestranného športového vyžitia. Z turistickej stránky sú najobľubenejšími túry Kvačianskou a Prosieckou dolinou a výstup na Veľký Choč. Práve posledný menovaný sme sa rozhodli zaradiť medzi ciele výzvy 7 kopcov 3 jazerá.
Veľký Choč je so svojou výškou 1.611 m n. m. najvyšším vrchom Chočských vrchov. Pre svoj typický pyramídový tvar s členitými bralnatými stenami je považovaný za jeden z najkrajších vrcholov Slovenska. Choč je opradený mnohými legendami a ospevovaný básnikmi. Sám P. O. Hviezdoslav pochádza priamo spod Choča, z obce Vyšný Kubín.
Masív Choča má okrem hlavnéhu vrcholu- Veľký Choč, viacero menších vrcholov: Predný Choč, Malý Choč, Stredný Choč a Zadný Choč.
Výstup na Veľký Choč je zo severo-západu mierne stúpajúci, zato z juho-východu (od obce Lúčky) vám dá strmý stupák poriadne zabrať. Výstup začína prevažne smrekovými lesmi až do pásma kosodreviny. Na poslednej etape je zopár nenáročných reťazových pasáží. Zo samotného vrchola je fascinujúci kruhový výhľad až na Babiu horu, Roháče či fatranské vrcholy.
Túry na Veľký Choč môžete začať z viacerých obcí, v ktorých začínajú turistické značky, konkrétne: Likavka (Ružomberok), Lisková, Valaská Dubová, Vyšný Kubín, Jasenová, Lúčky
Do obcí sa dostanete po hlavných ťahoch smerom na Dolný Kubín alebo Ružomberok.
Do Dolného Kubína alebo Ružomberka chodia pravidelné ZSSK IC vlaky a rýchliky z Bratislavy aj Košíc. V Dolnom Kubíne a Ružomberku ďalej pokračujete pravidelnými autobusovými spojmi do obce, z ktorej začínate výstup (Likavka/Ružomberok, Lisková, Valaská Dubová, Jasenová, Vyšný Kubín, Lúčky).
Autom do Dolného Kubína a Ružomberka sa dostanete z Bratislavy za približne 3h, z Košíc približne 2h autom. Auto odporúčame zaparkovať v obciach, z ktorých začínajú turistické značky (Likavka/Ružomberok, Lisková, Valaská Dubová, Jasenová, Vyšný Kubín, Lúčky).
Pre romantické povahy odporúčame horský Hotel Choč. Tento hotel sa nachádza priamo pod záverečným (približne hodinovým) výšľapom na Veľký Choč (na lúke Stredná Poľana) a ponúka autentické ubytovanie v lone prírody. Za dobrovoľný príspevok máte k dispozícii miestnosti s výhľadom na oblohu cez dieru v streche. Občas cez ňu sneží, ale aspoň dym z ohniska neprepúšťa von. Medzery medzi doskami zabezpečujú celoročnú klimatizáciu zo strán. V zime tu sneží, na jeseň tu prší, ale zato myškám sa tu darí. Na noc si nezabudnite vyvesiť batohy na vyvýšené miesto. Búda disponuje troma posteľami, no odporúčame vyspať sa na karimatkách na zemi alebo matracoch na povale. Tento hotel je naozaj pre fajnšmekrov, má nesmierne čaro a pokojíčky, z ktorých vás bude prechádzať zrak. 🙂
Ak prahnete po väčšom luxuse, ubytovanie v penziónoch, hoteloch, chatách a na privátoch ponúkajú všetky okolité obce, z ktorých začínajú výstupové trasy na Veľký Choč:
Na Veľký Choč vedie viacero výstupových trás. Medzi najkrajšie patria výstupy z Vyšného Kubína alebo Jasenovej, ale všetky trasy majú niečo do seba. Jednotlivé odporúčané trasy a údaje o nich uvádzame jednosmerne, na zostup si môžete vybrať inú trasu. Ak by ste si chceli po túre oddýchnuť v kúpeľoch, na zostup odporúčame červenú trasu do kúpeľnej obce Lúčky s horúcim termálnym bazénom.
Všetky uvedené cyklotrasy sú okruhy:
Viac nápadov na cyklotrasy v okolí Choča nájdete tu.
Na území Choča bola v roku 1982 vyhlásená národná prírodná rezervácia s 5. (najvyšším) stupňom ochrany. V záujme zachovania prírodných a kultúrnych hodnôt nie je dovolené: poškodzovať a znečisťovať prírodu, chodiť mimo značených trás, táboriť a bivakovať, zakladať ohne mimo značených táborísk. Platí tu zákaz vjazdu motorových vozidiel mimo verejné komunikácie.
Foto: Reštartnisa, Andy Kramárová, Lucia Ertlová, Peter Loky, Juraj Maťo, Martin Urminský, Barbora Grzánková, Majo Eččo, wikimedia – panoramio