V prírode sa premnožili kliešte, ako sa pred nimi chrániť?

Premnoženie kliešťov stúpa

7. ročník turistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá 2022 práve štartuje. Mnohí z vás už za pár dní vybehnú spolu s deťmi na turistiku, výlety a zdolávanie cieľov. Pritom každoročne v príchodom jari a leta stúpa ohrozenie obyvateľstva zápalovými ochoreniami, ktoré prenášajú kliešte. V dôsledku klimatických zmien ich výskyt stúpa.

Ako uviedol Branislav Peťko z Parazitologického ústavu (PÚ) Slovenskej akadémie vied v Košiciach, dôsledky klimatickej zmeny na Slovensku na šírenie kliešťov a chorôb, ktoré prenášajú, sú evidentné. Ľudia sa s tým musia zmieriť a reagovať opatreniami, ako napríklad pri bezpečnej cestnej premávke. „Musíme rešpektovať ‚dopravné‘ predpisy pri pohybe a pobyte v prírode. Proti kliešťom je vhodné preventívne používať repelenty, pre zvieratá protikliešťové obojky, spreje, kvapky na kožu alebo aj tabletky. Proti kliešťovej encefalitíde sa môžeme zaočkovať.

Na čo však nesmieme zabudnúť, je dobre sa prezrieť po každom návrate z lesa.“

Predísť vzniku kliešťovej encefalitídy môžeme očkovaním, jeho vhodnosť určuje lekár. Odporúča sa najmä pracovníkom lesných závodov, poľovníkom, ale vo veľkej miere sa to týka aj nás turistov.

Niektoré ďalšie odporučenia

Na internete som našiel aj niekoľko rád ako sa preventívne chrániť:

Pripravte si domáci recept proti kliešťom!

Na prípravu „odpudzovača“ kliešťov budete potrebovať fľašku klasickej alpy (160 ml) a za hrsť voňavých klinčekov (približne 40 ks). Klinčeky vložte do fľašky s alpou a nechajte lúhovať niekoľko dní, ideálne týždeň až dva. Alpu však môžete pokojne nahradiť aj čistou vodkou. Pred každou prechádzkou do prírody, v sezóne kliešťov, čo je od marca až do októbra, si potrite pokožku týmto „odpudzovačom“, najmä miesta od chodidiel po boky.

V prípade, že máte doma aj sušenú levanduľu alebo sušený tymián, tento domáci recept proti kliešťom obohaťte aj o tieto byliny. Kliešťom mimoriadne prekáža aj aróma citrónu, limetky, pomaranča, Aloe vera a eukalyptu, ak teda máte esenciálne olejčeky práve s týmito vôňami, pokojne si nimi pred odchodom z domu pofŕkajte oblečenie. Aloe vera môžete aplikovať priamo na pokožku, či už ako čistý gél z listov rastliny alebo telové mlieko s prídavkom tohto zázraku.

Repelenty

Prírodné repelenty sú založené na báze aromatických olejov. Neobsahujú chémiu a sú šetrné k pokožke. Najúčinnejší prírodný repelent proti komárom je eukalyptový olejček, jednoducho im nevonia, rovnako ako levanduľa. Nezabúdajte na to, že éterické oleje nie sú vhodné pre deti do troch rokov. Ďalšou perfektnou prevenciou proti kliešťom je rozmarín. Stačí ak si pripravíte odvar, ktorý následne použijete ako rozprašovač. Rovnako účinným odpudzovačom kliešťov je aj jablčný ocot.

Elektronický ultrazvukový repelent

Najnovším a najmenej invazívnym typom prevencie, ktorý nám odborníci ponúkajú sú tzv.elektronické repelenty. Takýto druh repelentu je netoxický, nevylučuje žiadne chemické látky a ani vône. Funguje jednoducho, a to na princípe vysielania ultrazvukových impulzov. Ľudia tieto impulzy vôbec nezaregistrujú, avšak kliešte a hmyz áno. Stačí si ho pripnúť na oblečenie a smelo vyraziť na kempovanie, piknik či turistiku.

Oblečenie

Ak ste sa rozhodli vyraziť si do prírody, stavte na kvalitné oblečenie. Vhodné zvolený odev  a taktiež i obuv, vás vie ochrániť pre dotieravými hmyzom a kliešťami.  Svetlé farby, dlhý rukáv a dlhé nohavice znižujete riziko uštipnutia hmyzom.  V prípade, že máte nižšiu obuv, zastrčte si nohavice do ponožiek, vypadá to síce neesteticky, no na druhej strane, zdravie je predsa prednejšie.

Horúci kúpeľ po vychádzke

Po každej vychádzke v prírode sa nezabudnite poriadne skontrolovať. Odporúča sa aj 20 – minútový horúci kúpeľ. Nakoľko sú kliešte dosť vyberavé a vhodné miesto na prisatie si hľadajú aj niekoľko hodín, je celkom pravdepodobné, že sa ešte nestihli poriadne prisať. Vďaka horúcemu kúpeľu by sa mali jednoducho z vašej pokožky uvoľniť.

Ak máte aj vy nejaké overené tipy sem s nimi. V lesoch sme stále viac a kliešťová encefalitída nieje dobrý sekundant turistu. 🙂

Zopár užitočných rád

  • Kliešťa zväčša chztíte vo vysokej tráve, vyskytujú do výšky maximálne meter a pol nad zemou.
  • Čím dlhšie je kliešť zahryznutý, tým sa zvyšuje riziko infekcie. Vybrať sa musí čím skôr, najneskôr do 48 hodín.
  • Kliešťov neduste krémami. V strese totiž vyvrhne svoj obsah do nášho tela. Miesto radšej vydezinfikujte a s kliešťom netočte, ale ním mykajte, kým sa neuvoľní. Následne oblasť ešte raz vydezinfikujte.
  • Po odstránení kliešťa si skontrolujte ranu pár týždňov potom. Ak máte príznaky podobné chrípke, kontaktujte lekára.

Zdroje: SAV, Kam za krásou, Adam Sport

Pošli ďalej
Redakcia Reštartnisa
Redakcia Reštartnisa

Články z redakčného stola Reštartnisa, (poväčšine informačného charakteru) na ktorom sa zvyčajne podieľa aj viac členov redakčného tímu.

Articles: 75