Z Tisovca na Tŕstie za vzácnymi rašeliniskami. Prinášam ďalší tip na nenáročnú turistiku, vhodnú aj pre rodiny s deťmi. Výlet na turisticky dosť známu lokalitu v severnej časti Gemera nad mestečkom Tisovec.
Rašeliniská Tŕstie
Územie európskeho významu NATURA 2000 sa rozprestiera medzi vrcholmi Tŕstie (1121 m n. m.) a Salašiská (1132 m n. m.). Nachádza sa v centrálnej časti Stolických vrchov. Vrcholová časť Tŕstia je tvorená náhornou plošinou so zachovaným vrchoviskom. Je zaradená medzi chránené územia Národného parku Muránska planina pod názvom Prírodná rezervácia Tŕstie. Na jej vrchole sa nachádzajú vzácne rašeliniská – z čoho vznikol aj samotný názov tejto lokality. Je v najvyššom stupni ochrany.
Náučný chodník z Tisovca
Východiskovým bodom pre výstup na vrchol Tŕstia je námestie Tisovca. Vedie sem náučný turistický chodník (cca 6 km). Na trase sa nachádza 5 informačných panelov. Postupujeme po žltej turistickej značke v smere na malú železničnú stanicu cez Láň a Čiernu Horu sa dostávame na Pasiečky.
Pohľad na Nízke Tatry
Pasiečky
Z nich sa nám naskytnú pekné výhľady na dominantu Tisovca – Hradovú, ale aj na Klenovskú poľanu, Klenovský vepor, časť Nízkych Tatier ale aj Kráľovu hoľu.
Václav Vraný
We continue our ascent through the Pavlovka location and next to the well we will come to the monument to the botanist Václav Vrané, who died here during his walk. He was not only an important naturalist, botanist, teacher, but also contributed to the establishment of organized tourism in Tisovec.
Cesta Márie Széchy
Po pár metroch sa napojíme na červenú turistickú značku. Poznáme ju aj ako Cestu Márie Széchy, pretože spája Muránsky hrad s Fiľakovským hradom. Z tadeto je už len na skok k nášmu cieľu, turistickej chate a novovybudovanej turistickej útulni Sláviček.
Odtiaľto sa nám naskytne krásny panoramatický výhľad na Veporské vrchy a Nízke Tatry. Túra z Tisovca na Tŕstie za vzácnymi rašeliniskami je celkom nenáročná s nádhernými výhľadmi.