Túra na zimné Čičmany neodolateľne láka

Vonku, za oknom, poletujú prvé vločky studeného snehu a my máme dve možnosti. V nedeľu
ráno sa pomaly vyhrabeme z vyhriatych perín a presunieme sa na gauč pred televízor alebo
obujeme snehule, vytiahneme hrubšie prešívané zimné bundy a pôjdeme obdivovať prvé náznaky blížiacej sa zimy niekam von – povedzme do sveta. Presúvame sa na gauč, náš motivátor psík Heidi sa na nás vyčítavo pozerá a tak je rozhodnuté. Pôjdeme za zimou. Túra na zimné Čičmany neodolateľné láka.

Čičmiansky dekor

Náučné chodníky v Čičmanoch

Len nedávno sme objavili čaro náučných chodníkov. V tejto maľovanej rázovitej slovenskej
dedinke nájdete hneď dve paralelné trasy. Jedna trasa je značená rímskymi číslicami, druhá
arabskými. Trasy sa prelínajú aj so žltou a červenou turistickou značkou.

Červená je legendárne známa Cesta hrdinov SNP a tak si môžete povedať, že ste prešli aspoň kúštik z tejto trasy.

Zimné Čičmany

My parkujeme v obci, pri Radenovom dome. Parkovné v Čičmanoch je spoplatnené a za celý deň si zaplatíte 7 eur, za hodinku je to euro. Parkovať sa tiež dá pri neďalekom lyžiarskom stredisku Javorinka.

Pomalým tempom sa presúvame ku kaštieľu. Cestou obdivujeme biele ornamenty na dreveniciach, ktoré sú snáď celosvetovo známe.

Čičmianky dekór

Pôvodne sa hlinkou, neskôr bielym vápnom natierali nárožia a spodné časti neomietaných dreveníc pre ochranu proti vlhkosti, postupne od 19. storočia sa jednoduchými vzormi zdobila i plocha vonkajších stien. Vo výzdobe prevládajú geometrické vzory inšpirované miestnymi výšivkami, ako špirály, krížiky, vlnovky, krúžky, srdcia, zúbky a častý je i motív kohúta. Dnes sa na udržanie typického rázu Čičmian používajú už moderné farby. Obec sa v priebehu času menila, na jej dnešnej podobe sa negatívne podpísali napríklad i tri veľké požiare, kedy pri jednom z nich v roku 1945 zhorelo až 33 domov.

Na náučných tabuliach sa dočítate ďalej viac i o kostole Povýšenia sv. Kríža, o rastlinstve a živočíšstve Strážovských vrchov, o Čičmianskych ornamentoch, aj o papučiarstve, ktoré živilo obyvateľov.

Čičmiansky folklór

Architektonické, krojové a nárečové zvláštnosti, spolu s neobvyklým názvom obce priviedli
viacerých etnografov k domnienke, že praobyvatelia Čičmian sú cudzieho, predovšetkým
balkánskeho pôvodu.

Do vzniku starých Čičmian tak mohli zasiahnuť i Bulhari, ktorí zanechali po sebe krojové i staviteľské prvky. Prevládala valašsko-pastierska kultúra. Názov Čičmany má pravdepodobne indoeurópsky prazáklad, ktorý prešiel do staroslovienčiny a znamená „usadlosť vo vrchoch – Vrchovany“. Dnes v obci žije už iba okolo 120 obyvateľov.

Lavička v Čičmanoch

My sme však neostali iba v obci, ale zašli sme si kúsok aj nad obec. Určite odporúčame.
Pýtate sa prečo? Pretože neďaleký kopček ponúka krásny výhľad a okrem toho tam prednedávnom pribudla obria lavička. Postavili ju nadšenci z firmy GARDEON a je presne taká istá ako tá v Kláštore pod Znievom, akurát na Čičmianskej pribudli typické biele ornamenty. K lavičke je to z obce naozaj iba pár minút.

O Čičmanoch

Čičmany sú najjužnejšia a zároveň najvyššie položená obec Žilinského okresu, rozprestierajúca
sa pod vrchom Strážov, pri prameni rieky Rajčianky vo vás určite zanechá nezmazateľnú
stopu. V blížiacej sa zime majú biele ornamenty na chalúpkach možno ešte väčšie čaro ako v
horúcom lete. Túra na zimné Čičmany vás prekvapí.

A ak vám bude vonku predsa len chladno, vbehnite do niektorej z chalúpok, nájdete tam stálu expozíciu a možno aj niečo dobré pod zub.

Pošli ďalej
andrea a lubos remekovci
andrea a lubos remekovci

Veční optimisti, nadšení turisti a dobrodružný milý mladý pár, ktorý so svojimi psami objavuje krásne miesta nielen Slovenska. Ďalšie články autora >

Articles: 69