Túlačky okolo prameňov Ipľa a Rimavice

Túlačky okolo prameňov Ipľa a Rimavice s výhľadom od Ľubietovského Vepra cez Nízke a Vysoké Tatry až po Klenovský Vepor. To bol naplánový cieľ túlačiek v Podpoľaní s parťákmi s rovnakou tuláckou krvnou skupinou ako ja.

Prameň Ipľa

Keďže klasický okruh k prameňu Ipľa máme obehaný už viackrát a taktiež aj trasu z dedinky Lom nad Rimavicou, rozhodli sme sa preskúmať ďalšie chodníčky.

Náš štart začal od rázcestia Polianky. Cyklochodníkom sme striedali les so zasneženými lúkami s pohľadom nedotknutej prírody. Sem tam v diaľke bolo vidieť nejakú tú samotu. Pred Čierťažou, keď sme vyšli z lesa sa nám po našej pravici ako prvá odhalila Kráľová hoľa.

Pohľad na Kráľovu hoľu
Pohľad na Kráľovu hoľu

Čierťaže

Za smerovníkom  Čierťaže sme zišli pár metrov po modrej, kde sa nám odhalili Nízke a Vysoké Tatry. Tatry sme mali naservírované ako na tácke, stačilo si vychutnávať ten oku lahodiaci moment.

Od rázcestníka Čierťaže sme sa napojili na červenú turistickú značku. V tejto časti sme stretávali plno bežkárov, ktorí si tiež vychutnávali skvelé počasie s výhľadmi ako pre Bohov. Ako sme postupovali ďalej, odkryl sa nám za chrbtom Klenovský Vepor a po strane Sihlianska planina a obec Lom nad Rimavicou, ktorú založil gróf Forgáč pre goralských pastierov dobytka a lesných robotníkov.

Túlačky okolo prameňov Ipľa a Rimavice
Samota na Podpoľaní

Hrebeňom sme ďalej postupovali červeným značením a opäť sa nám otvárali nové pohľady na Ľubietovský Vepor a Poľanu.

Túlačky okolo prameňov Ipľa a Rimavice
Pohľad na Tatry

Informačná tabuľa nás prinútila zastaviť sa a venovať chvíľku ticha pre obete leteckej katastrofy. V lete 1956 tu zahynulo 21 československých dôstojníkov. Na ich pamiatku bol na tomto pietnom mieste osadený kríž s pamätnou tabuľou a pred nejakým časom tu začali vysádzať aj stromčeky.

Prameň Rimavice

My sme sa ďalej vybrali smerom k Lomu nad Rimavicou, chceli sme nájsť prameň Rimavice, len bohužiaľ pod snehovou pokrývkou sa nám to nepodarilo. Premeň nie je nijak značený a tak sme sa opäť vrátili k pamätníku. Náš výlet sme nasmerovali k druhému prameňu a to k prameňu Ipľa. Cestu nám lemovali ihličnaté stromy, ktoré sa  skláňali pod ťarchou snehu.

Prameň Ipľa

Samotný prameň je ukrytý v drevenej búdke. Je tu aj ohnisko s prístreškom, kde si viete v teplejších mesiacoch poopekať nejakú tú lakocinku. Na informačnej tabuli sa dozviete zaujímavosti o samotnej rieke. Napríklad, že je dlhá 123km a časť rieky je samotnou hranicou…

Túlačky okolo prameňov Ipľa a Rimavice
Výhľad na Nízke Tatry

Napojili sme sa na červeno-modrú turistickú značku, kde sme sa asi na šiestom kilometri vybrali neznačenou trasou. Stále sme lemovali Ipeľ. Cesta bola nedotknutá, sem tam sme objavili stopy vysokej zveri či líšky a tak sme si prešľapávali chodník. Na križovatke lesných ciest sme odbočili doľava. Obchádzali náučný chodník až sme sa napojili na cyklotrasu, kde sme náš výlet začali. Túlačky okolo prameňov Ipľa a Rimavice sú príjemnou túrou v každom ročnom období.

Túlačky okolo prameňov Ipľa a Rimavice
Pohľad na Klenovský Vepor
Pošli ďalej
Michaela Ďalogová
Michaela Ďalogová

Žienka gaučová, ktorá sa cez 7 kopcov 3 jazerá, paličky, bicykel a Kardionápravník premenila na žienku túlavú objaviteľku krás Slovenska.

Articles: 8