Som cyklista, odchovaný na cyklokomputeroch Garmin 501, 801 ktoré používam roky spolu s kadenciometrom a hrudným pásom na meranie tepu. Keď prišli prvé hodinky s meraním, akceptoval som iba dve značky. Garmin a Suunto. Považujem ich stále za vlajkové lode merania športových funkcií. Postupne som vyskúšal aj Garmin Phoenix a Suunto Spartan. Práve tie posledné mi nadlho ostali. Páčila sa mi ich presnosť a možnosť úpravy všetkých parametrov priamo cez internetové rozhranie.
Priznám sa, roky som mal veľmi skeptický pohľad na všetky ostatné tzv: „smart“ inteligentné hodinky. Považoval som ich skôr za čosi pre amatéra, ktorý si potrebuje zmerať kroky, nepotrebuje presný záznam trasy ani ostatných vitálnych funkcií.
Zbystril som pozornosť až pri zavedení nového modelu Samsung Watch 3, ktorý perfektne synchronizoval do mojej obľúbenej Stravy. Strava je neskutočne úspešná sociálna sieť na zdieľanie cyklistických a bežeckých trailov. Stala sa štandardom i archívom výkonov pre tisícky športových nadšencov, tzv. Stravoholikov 🙂
Podobne som zbystril pozornosť pri staršom modeli hodiniek Huawei Watch GT2 Pro, ktoré mali vo vynikajúcej cene integrovaný dokonca aj barometer. Ten je rozhodujúci, ak chcete mať presný záznam nastúpaných metrov. Hodinky a mobilné zariadenia bez barometra pre mňa strácajú akýkoľvek význam pri posudzovaní nastúpanej výšky. Rozdiely môžu byť viac než dramatické.
Suunto Spartan Sport vs Huawei Watch 3 Pro vs bežný smartfón
Po dohode s Huawei sme sa rozhodli urobiť porovnávací test. Cyklojazda po dôsledne známej trase a meranie súčasne s troma zariadeniami naraz. V jednom okamihu sme spustili a nechali bežať všetky tri zariadenia. Suunto, Huawei a bežný smartfón s inštalovanou aplikáciou Strava a spusteným meraním GPS. Spravili sme presne 18 km okruh okolo Duchonky a Topoľčianskeho hradu, ktorý dôverne poznáme a máme veľakrát prejazdený. Výsledky sme porovnali.
Meranie výškových metrov
Ako sme predpokladali, definitívne najhoršie dopadlo meranie cez smartfón. Je to logické. GPS v smartfóne je totiž veľmi nepresná. Nameraná vzdialenosť a čas sa síce veľmi neodlišovali, namerali 18,8 km – temer o 700 m viac, ako sme reálne prešli ale výsledok výškového merania – 1147 nastúpaných výškových metrov bol skôr k pousmiatiu. Ani náhodou ho nemožno brať vážne. Preto sme aj ďalšie porovnanie zavrhli.
Oveľa lepšie výsledky dodalo Suunto. Hoci nemá barometer, má GPS i Glonass – veľmi presné meranie. Dĺžka trasy 17,87 km sa veľmi priblížila realite. Namerané prevýšenie 287 m je skôr skeptický záznam výšky (subjektívne mám dlhodobý pocit, že Suunto skôr výškovo uberá). Pri porovnaní nastúpaných metrov (ASCENT) 287 m a naklesaných metrov (DESCENT) 340 m vidíme jasnú disproporciu v meraní. Ak sme totiž urobili uzavretý okruh, nastúpané a naklesané metre by mali byť temer totožné. My sme namerali rozdiel skoro 83 m. Tzn. temer 30% odchýlka.
Na naše prekvapenie, najpresnejší záznam v porovnaní s cyklomeračom zaznamenali práve smart hodinky Huawei Watch 3 Pro. Nameraná trasa 18,04 km bola najpresnejšia a výškové metre Ascent 352,7 m a descent 387,3 m najviac zodpovedali dlhodobým výškovým meraniam na tejto trase. Vzniknutý rozdiel je často výsledkom pozvoľnej zmeny tlaku v ovzduší. Nenadarmo sa barometrické meranie výšky využíva ako hlavné meranie aj v leteckej doprave pri vzlete a pristávaní lietadiel.
Meranie tepu
Obe hodinky Suunto Spartan aj Huawei Watch 3 Pro namerali veľmi podobné výsledky. Priemerný tep 120 vs 125 bpm, maximálny tep 155 vs 158 bpm. Výsledky boli aj na priebežnom grafe natoľko podobné, že nemáme žiadne výhrady voči meraniu tepov na oboch hodinkách. Celkom dôležitý fakt, ak si predstavíte, že sme doteraz podobné merania akceptovali iba z hrudného pásu, ktorý je pri dlhodobých športových aktivitách fakt nepohodlný.
Treba spomenúť, že software na analýzu výkonov Suunto je podstatne viac prepracovaný. Ale veríme, že v najbližších aktualizáciách apky ZDRAVIE od Huawei mnohé detailnejšie analýzy čoskoro pribudnú. Najpresnejšie a najporovnateľnejšie analýzy totiž predsa nakoniec poskytuje Strava. A s tou Huawei nesynchronizuje. Aspoň nie priamo.
Za najväčšiu slabosť hodiniek Huawei Watch 3 Pro som považoval práve neschopnosť priamo synchronizovať so Stravou. Po dlhom bádaní sa však riešenie predsa len našlo. Cez aplikáciu Health sync.
Health sync
Na moje prekvapenie synchronizácia je celkom jednoduchá. Nepriamo cez synchronizačnú apku HEALTH SYNC k samotnej aplikácii Huawei Health / Zdravie. Je síce spoplatnená jednorázovou sumou 2,99. Ale to pri službe ktorú poskytuje fakt nič neznamená. Na prvý pohľad vyzerala, že prenesie len základné GPS data, v kolonke Heart rate synchronizačný blok chýbal. Na moje prekvapenie som však v Strave získal kompletné údaje vrátane výkonu i tepov.
Skvelá správa pre majiteľov Huawei Watch
Hauwei Watch 3 aj Watch GT2 v základnej aj Pro verzii viete synchronizovať do Stravy. S neočakávanou presnosťou, výbavou i cenou.
Je pravdou, že nová verzia hodiniek Huawei Watch 3 Pro už atakuje horné cenové podlažie smart hodiniek. V každom prípade však objavíte hodinky nadupané nielen športovými funkciami, ale navyše s veľkou presnosťou, ktoré môže smelo konkurovať aj špecializovaným športovým testerom Garmin Fenix a Suunto Spartan Sport.
Huawei Watch 3 Pro majú perfektné remeselné prevedenie (titán a zafírové sklo) a veľmi intuitívnu obsluhu, o ktorú sa stará nový operačný systém Harmony OS. Ja si nechávam Watch 3 Pro na ruke. Presvedčili ma svojou presnosťou. Ak lozíte, bicyklujete alebo beháte v horskom prostredí, rozhodne choďte iba do GPS hodiniek barometrom.
A ak máte hlbšie do vačku neleňte a investujte do predchádzajúceho modelu hodiniek Huawei Watch GT2 Pro. Nemajú taký komfort a prevedenie, ale práve teraz sú ako starší model v akcii a slušnej výbave v neskutočnej cene pod 200 eur. 🙂
V ďalšej časti sa pozrieme na to, ako využiť Huawei Watch 3 Pro pri využívaní a synchronizovaní ostatných športových módov a pri zhadzovaní kíl.