Cestovanie

Tallinn predĺžený víkend, čo vidieť v Talinne?

Do Pobaltia som sa zamilovala. Už pred 25 rokmi, keď som bola v Tallinne prvýkrát. Minulý rok som opäť začala objavovať čaro tejto oblasti. Po návšteve Litvy a Lotyšska som vedela, že sa musím vrátiť aj do Estónska. Skvelá voľba bola užiť si Talinn v predvianočnom období. Čo vidieť v Talinne?

Do našej cieľovej destinácie sme so Zuzkou prileteli za krásneho slnečného počasia. Kým sme sa dostali do hotela, v ktorom sme mali zarezervované ubytovanie, rozsnežilo sa. Najprv mierne, ale už po pár minútach sypalo a sypalo…… Dobrý predpoklad na to, aby sme si užili miestne vianočné trhy v pravej vianočnej atmosfére. Do hotela sme prišli už za tmy. Spoznávanie mesta sme si preto odložili na ďalší deň. Do historického centra sme vyrazili s jediným cieľom: vianočné trhy.

katedrále Alexandra Nevského – Čo vidieť v Talinne

Vianočné trhy v Talline

Cez uličky Starého Mesta sme prišli až na Radničné námestie. Tu sme si mohli užiť pravú predvianočnú atmosféru. Vianočné trhy v Tallinne boli tohto roku zaradené do top 20 svetových vianočných trhov. Nemožno sa tomu čudovať. Vyznačujú sa rozprávkovým prostredím, ktoré umocňuje ich poloha v stredovekom centre mesta. Na Radničnom námestí sa nachádzajú stánky s ručne vyrábanými umeleckými dielami a vianočnými darčekami. Pochutnáte si na sladkostiach či na tradičných estónskych špecialitách, vrátane lokálneho „rumu“ Vana Tallinna. A tomu všetkému dominuje okúzľujúci vianočný strom, ktorý tu každoročne stavajú už od 15. storočia. V posledných rokoch k nemu pribudlo javisko, kde sa počas víkendov konajú koncerty domácich aj zahraničných umelcov.

Pod tallinnskou radnicou sme si vychutnali nádhernú vianočnú atmosféru pri skvelom jedle a grogu, na snehu sme si zatancovali s Mikulášom a mohli sme si ísť oddýchnuť na hotel, aby sme nabrali sily na ďalší deň. 

Čo vidieť v Talinne

Tallinn patrí k najzachovalejším opevneným mestám v Európe. Hradby sa tiahnu po oboch stranách Starého Mesta. Na vstup do historického centra mesta je teda možné využiť niektorú z mnohých brán, ktoré sú súčasťou opevnenia.

Keďže naše ubytovanie bolo na pobreží, na vstup do mesta sme využili Veľkú pobrežnú bránu, pod ktorou sme začali prehliadku historického Tallinnu. S Veľkou pobrežnou bránou je úzko spojená aj Tučná Margaréte, veža tvoriaca súčasť mestských hradieb. Bola postavená na začiatku 16. storočia ako súčasť obranného systému Tallinnu. Veža mala chrániť mestský prístav a severný vstup do mesta. Názov údajne získala kvôli svojej mohutnej konštrukcii a hrúbke stien. 

Tučná Margaréta
Veľká pobrežná brána
Historické centrum

Pikk

Prechodom popod bránu sme sa dostali na ulicu Pikk, jednu z hlavných tepien mesta. Hneď v jej úvode sme zbadali Tri sestry, trojicu hanzovných domov z 15. storočia. Keď sme pred rokom boli v Rige, obdivovali sme tam trojicu starých obytných domov – Troch bratov. V Tallinne sme aj preto určite chceli vidieť ich náprotivok – Tri sestry.  Našli sme ich vlastne hneď v úvode našej prechádzky po Tallinne. Tri vedľa seba stojace domy sa stále k sebe tisnú ako tri sestry a podľa bedekra by tu dnes mal byť luxusný hotel. Ale ani ten tu aktuálne už nebol a domy sú ponúkané na predaj.  

Tri sestry
Podzemie Talinnu
Hotel Viru… náš Kyjev?

Ďalej sme pokračovali po ulici Pikk, kde mali svoje domy nemeckí obchodníci. Ulicu  lemujú pekné, staré a farebné domčeky. Medzi nimi nás zaujal krásny secesný dom. Nad bránou tohto domu visela tabuľa, ktorá označovala, že sa tu nachádza Múzeum KGB. Paradoxne v tak peknom dome sa voľakedy nachádzali väzenské cely a vypočúvacie miestnosti KGB. Okná z ulice do suterénu zamurovali, aby z vnútra nemohli uniknúť žiadne zvuky von. Múzeum sa v zimných mesiacoch otvára až o 11.00 hod. Keď sme sa k nemu dostali, bolo ešte zatvorené. Prehliadku sme vynechali a pokračovali sme ďalej po ulici Pikk.

Čiernohlavci

Dom bratstva Čiernohlavcov

Na tejto ulici stojí aj budova Domu bratstva Čiernohlavcov, čo bol cech mladých slobodných kupcov, ktorí organizovali obranu mesta a dohadovali pravidelné turnaje v meste. Cech dostal názov podľa patróna sv. Maurícia, ktorý bol tmavej pleti. Tento Dom bratstva Čiernohlavcov nie je tak krásny ako ten v Rige, no Bratstvo Čiernohlavcov začalo písať svoju históriu práve v Talline. Budovu zdobia typické vstupné dvere.

Hneď vedľa Domu bratstva Čiernohlavcov sa nachádza budova cechu sv. Olafa a ďalej aj budova cechu sv. Knuta.

Radničné námestie Talinn

Prešli sme maličkým námestíčkom, na ktorom sa nachádza fotogenický kostol sv. Ducha a po pár metroch sme sa úzkou uličkou dostali v tento deň po prvýkrát na Radničné námestie. V porovnaní s predchádzajúcim dňom bolo námestie prázdnejšie. Vianočné trhy aj napriek tomu veselo pulzovali. Radničné námestie tursti vnímajú ako srdce mesta. Dominuje mu gotická radnica a zvyšok námestia vypĺňajú nádherné farebné pastelové domy. Súčasťou radnice je aj mestská veža, z ktorej musí byť nádherný výhľad na celé mesto. Bohužiaľ, hore sme sa nedostali. Vstup na vežu v zimných mesiacoch umožňujú iba na základe telefonickej objednávky a to sme si dopredu nezistili. (tel. číslo uvádzajú na ozname o otváracích hodinách).

Lekáreň Raepteek

Keďže návštevu radnice ani mestskej veže sme si nemohli vychutnať, na námestí sme si vychutnali aspoň návštevu mestskej apatieky. Lekáreň Raepteek ľahko prehliadnete, keďže má pomerne nenápadnú fasádu. Za ňou sa však skrýva jedna z najstarších lekárni na celom svete, kde sa predávajú lieky či liečivá bez prerušenia už od roku 1422. 

Z Radničného námestia sme sa vybrali smerom k citadele Toompea. Smer nám ukázali smerovníky, ktoré sú v Tallinne „na každom kroku“, takže orientácia v meste je naozaj veľmi jednoduchá. Stúpajúc hore sme popod hradby prešli až k pravoslávnej katedrále Alexandra Nevského. Je to najväčší pravoslávny katedrálny chrám v Tallinne, ktorý postavili na prelome 19. a 20. storočia. Zdobí ho päť pozlátených hláv a nádherné mozaiky. Zasvätený bol sv. Alexandrovi Nevskému, ktorý bol symbolom obrancu ruského pravoslávia pred náporom zo Západu. 

Toompea

Na kopci Toompea, iba kúsok od katedrály Alexandra Nevského, sa nachádza stredoveká pevnosť hrad Toompea. Hovorí sa, že je to palác s dvoma tvárami ako bol boh Janus.  Zo strany, z ktorej sme my prišli k hradu, je jeho fasáda ozdobená ružovým barokovým štýlom, ktorý pripisujú dobe Kataríny Veľkej.

 V týchto miestach Toompey sa nachádza aj niekoľko vyhliadok na mesto. Na každej z nich sa nám otvorila panoráma historického centra mesta ako na dlani. Keď sme si dostatočne vychutnali krásu celého mesta z kopca, znovu sme zbehli dole a naším ďalším cieľom sa stala veža Kiek in de Kӧk, kde sa nachádza múzeum a vstup do podzemia. Táto masívna päťposchodová veža patrila v minulosti k najimpozantnejším obranným stavbám Tallinnu. Jej meno v preklade znamená „Kuk do kuchyne“. Tento názov vyplynul so skutočnosti, že z výšky veže mohli vtedajší voyeuri nakúkať do kuchýň v Dolnom Meste. Múzeum vo veži Estónčania zamerali na vojenskú históriu.

Podzemie Talinnu

Z múzea sme plynule prešli do podzemných chodieb. Vybudovali ich v 17. storočí Švédi a počas mnohých rokov slúžili nielen ako kryty, ale aj ako útočište bezdomovcov, či skúšobne alternatívnych kapiel. Prehliadka chodieb sme zakončili výstavou kameňorezieb pochádzajúcich z Tallinnu. Turistické bedekrea odporúčajú na prehliadku podzemnými chodbami rezerváciu. To však asi neplatí v zimných mesiacoch. Na prehliadku sme sa dostali aj bez rezervácie, dokonca v podzemí sme boli takmer po celý čas úplne sami. Vstup do podzemia sa dá zakúpiť buď samostatne alebo spolu so vstupom do veže Kuk in de Kӧk.

Telleskivi Creativa City

Ak sa vás spýtajú, čo vidieť v Talinne, rozhodne ich pošlite do podzemia. Keď sme vyšli z podzemia, rozhodli sme sa, že si dáme od história trochu oddych a vybrali sme sa do štvrte Kalamaja. Práve v tej sa totiž nachádza Telleskivi Creativa City, štvrť plná moderného umenia, kaviarní, butikov a kultúrnych podujatí. Je to ideálne miesto na poznanie súčasného estónskeho umenia a dizajnu. Priznávam, že po tom, čo som vo Vilniuse zažila atmosféru republiky Užupis, predpokladala som, že niečo podobné zažijem aj tu a veľmi som sa na to tešila. Pre mňa však Telleskivi Creativa City z tohto hľadiska bolo sklamanie. Predpokladáme však, že to bolo spôsobené aj ročným obdobím.

Z Telleskivi Creativa City sme sa radšej vrátili späť do Starého Mesta. Kým sme sa dostali znovu na Radničné námestie už bola tma. Tak sme zasa zostali na vianočných trhoch a aj na sklonku tohto dňa sme si užili pravú vianočnú atmosféru.  

Katariina käik

Vianočné trhy v Talline

A iba kúsok od Radničného námestia sa nachádza Katariina käik – najkrajšia ulica v meste. Jej návštevu sme si teda odložili na záver dňa, ako čerešničku na torte. Plná remeselných dielní a umeleckých diel, ponúka aj za tmy dokonalý zážitok z prostredia stredoveku. 

Našu prehliadku centrom Tallinu sme ukončili prechodom cez bránu Viru, ktorá spája Staré Mesto s modernou časťou mesta, cez ktorú sme sa veľmi rýchlo vrátili do hotela.

Ďalší deň v Tallinne už bol deň odchodu. Pár hodín, ktoré nám ostávali do odletu sme využili na návštevu hotela Viru, konkrétne jeho časti, ktorá je súčasťou Múzea KGB. Hotel Viru bol svojho času jediným miestom v Tallinne, kde sa mohli ubytovať turisti.

Múzeum KGB

KGB tak mala všetkých cudzincov pohromade na jednom mieste, čím bolo oveľa jednoduchšie ich sledovať a zároveň si udržať prehľad o tom, kto z miestnych s nimi prišiel do styku. O tom, ako to voľakedy bolo, nám porozprával miestny sprievodca počas takmer hodinovej prednášky. Rozprávanie bolo veľmi zaujímavé a ja som konečne pochopila dôvody tej obrovskej nenávisti Estóncov voči Rusku.

Keďže počas prednášky sa nehovorilo iba o praktikách KGB, ale aj o bežnom živote v tých rokoch, medzi zúčastnenými sa veľmi ľahko dalo rozoznať, kto z nich pochádza z postsocialistickej krajiny. Pre nás to boli, niekedy aj úsmevné, spomienky na minulosť, Ostatní sa divili veciam, ktoré boli pre nás v tom období úplne normálne. Prednášky v hoteli Viru organizujú 4x denne, potrebujete rezerváciu na konkrétny čas. My sme si miesta zarezervovali predchádzajúci deň priamo na recepcii hotela. Nemôžem povedať, že to bola pekná bodka za našou návštevou Tallinnu, každopádne bola zaujímavá.

Čo vidieť v Talinne?

Podľa mnohých si mesto vďaka historickému jadru stráži svoje rozprávkové kúzlo.  Centrum Tallinnu skutočne dýcha stredovekom a niet divu, že ho zaradili aj medzi pamiatky svetového dedičstva UNESCO. Každopádne jeden celý deň na objavenie Tallinnu je zúfalo málo. Preto sa do tohto mesta musím ešte vrátiť. Toto mesto ponúka oveľa viac a je škoda to nechať bez povšimnutia.

Cvikova Katarina

Rodina Cvikova nadšení športovci, bežci, turisti a výletníci po krásach Slovenska. Ďalšie články autorov >

Share
Published by