Rada by som vám predstavila jedno z najkrajších pohorí v Česku, nie tak ďaleko od našich hraníc, Šumavu. Je dobré vedieť, že nie len Tatry v sebe ukrývajú výnimočnú krásu prírody. Šumava je pohorie, ktoré sa nachádza v troch štátoch a to v Českej republike, v Rakúsku a v Nemecku. Teraz sa bližšie zameriam na, pre nás najbližšiu, českú Šumavu.
Národný park sa rozprestiera v Plzeňskom a Juhočeskom kraji pri hraniciach s Nemeckom. Nachádza sa tu mnoho prírodných krás ako napríklad: vodné nádrže, rieky, ľadovcové jazerá, horské lúky, rašeliniská v neposlednom rade aj vrchy. Po hľadaní a takej menšej ankete medzi známymi, ktorí už toto miesto navštívili, som sa rozhodla priblížíť vám päť miest, na ktoré sa rozhodne oplatí ísť pozrieť.
Lipno nad Vltavou
Lipno sa nachádza v okrese Český Krumlov. Prvé čo vás zaujme je, že to tam vyzerá ako pri mori. Túto atmosféru vytvára fakt, že obec leží hneď vedľa obrovskej, vodnej nádrže. V mestečku je dokonca prístav so zaparkovanými plachetnicami a hneď pri vode veľký apartmánový komplex, no skrátka originál české Chorvátsko.
Okrem toho je v Lipne veľké množstvo dobrých reštaurácií. Samozrejme hovorim o typicky českých dobrotách, pretože tu nájdete samozrejme aj pizzerie a čínske bistrá. Milovníci rýb a morských, respektíve riečnych, špecialít si naozaj prídu na svoje.
S ubytovaním by naozaj nemal byť problém, pretože ako som už spomínala nachádza sa tu apartmánový komplex rovno pri vode, plus množstvo ďalších penziónov, hotelov aj privátov. Cena sa pohybuje okolo 40-50 eur za noc pre 2 osoby, čo je veľmi priaznivá cena.
O aktivity naozaj nie je žiadna núdza. Je tu skiareál, množstvo vodných športov, výlety na lodiach, freesbee park, požičovna bicyklov, bike park, zjazd na kolobežkách, bobová dráha, veľa možností na turistiku ale aj kultúrne vyžitie. Najvačšou zaujímavosťou, lepšie povedané atrakciou, je pre mňa určite lávka v korunách stromov, o ktorej vám teraz poviem viac.
Lávka v korunách stromov
Keďže je táto lávka otorená už nejaký ten čas, konkrétne 5 rokov, nie je na nej taký nával ako u nás v Bachledovej doline. Dlhá je 657 metrov a vysoká až 40 metrov. Vychutnať si z nej môžete pohľad na vrcholy Álp, Novohradské hory či Liptovskú nádrž. Po ceste sú tzv. interaktívne zastávky, takže sa určite aj niečo nové dozviete. Súčasťou lávky je aj suchý tobogán nie len pre deti ale aj pre dospelých. Na konci chodníka na vás ešte čaká deväťhranná výhliadková veža. Zaujímavé je, že v lete, každý utorok v mesiacoch júl, august je lávka osvetlená, dokonca mení farby, až do 23-hodiny. Priamo na lávke sa tiež organizujú rôzne akcie a koncerty známych hudobníkov. Ako sa sem dostanete:
Lipno
Auto zaparkujete v Lipne na parkovisku, ktoré je zadarmo. Odtiaľ máte štyri možnosti ako sa dostať priamo k lávke, keďže autom sa sem nedostanete.
- pešo – po vyznačenej trase priamo z centrálneho parkoviska je to cca 1km
- na bicykli – po tej istej vyznačenej trase
- lanovkou – moderná štvorsedačka vás pohodlne odvezie až k lávke, ale bohužial v zimnej sezóne nepremáva, cenu si môžete pozrieť nižšie v linku
- StezkaBusom – pre vozíčkarov, rodiny s kočíkom a lenivcov je k dispozícii autobus, ktorý chodí priamo z parkoviska v pravidelných intervaloch, pozri link
Cenník pre všetky atrakcie spojené s lávkou a dopravu nájdete tu.
Bonusom je novootvorené tzv. Kráľovstvo lesa. Nachádza sa pod lávkou a je v ňom množstvo atrakcií pre malých a veľkých. Ako napríklad obria trampolína, občerstvenie, kozičky, domčeky pre deti, vonkajšia telocvična, húpačka – baranidlo, ranč, hrad rytierov, kolotoč, hmyzí hotel, hmatový chodník, zemný telefón a mnoho ďalšieho. Pozri tu >
Horská Kvilda
Ďalšou krásnou obcou na Šumave je Horská Kvilda. Maličká obec kde žije menej ako 100 obyvateľov, v 30 domčekoch roztrúsených na 30 km2. Je jednou z najvyššie položených obcí v Českej republike. Nad dedinou sa týči vrch Antýgl a preteká ňou Hamerský potok. Pod Horskú Kvildu spadajú aj osady – Výhlady, Zlatá Studňa, Horný Antýgl a Korýtko, zvyšné osady už zanikli.
Zaujímavosťou sú teplotné rozdiely, keďže tu môže byť až o 20 stupňov menej ako v okolitých obciach. Nie je nič výnimočné pokiaľ tu aj v lete namerajú mínusové teploty – spôsobuje to tzv. mrazová kotlina, oblasť obklopená vyvýšeninami.
V okolí Kvildy sa nachádza mnoho turistických trás, cyklotrás a tiež lyžiarskych trás. Prejsť sa môžete napríklad do lesov kde sú ešte pozostatky Zlatej cesty, ktorá spojovala Čechy s Podunajím. Vozila sa po nej soľ z Pasova do Čiech. Rovnako zaujímavé su pozostatky z prevádzačskej cesty, po ktorej sa prevádzali emigranti na Západ.
Pri obci rastie na samote Výhledy nad Povydřím Buk lesný, pamätný strom s obvodom 439 cm a výškou ohromných 20 metrov.
Horskú kvildu sa naozaj oplatí navštíviť hlavne pre jej polohu, ako som už spomínala je obklopená vrchmi a lesmi. Na málo miestach môžete zažiť takýto kľud a spojenie s prírodou.
Borová Lada
V poradí tretia obec v mojom zozname sa nachádza v okrese Prachatice. Je zaujímava tým, že sú na jej území 2 rezervácie a 4 prírodné pamiatky.
Rezervácie
- Rezervácia Najmanka je naozaj krásna oblasť respektíve les. Dôvodom ochrany sú spoločenstvá rašelinísk, prameníšť a mokradí.
- Druhá rezervácia nesie názov Pravětínska Lada, nachádza sa juhovýchodne od obce. Na ľavej strane je údolie Zelenohorského potoka, prítok Teplej Vltavy. Zmyslom ochrany je zachovanie taktiež rašelinísk, prameníšt a mokradí, ktoré obklopujú suché stanovištia na zaniknutých poľnohospodárskych pôdach.
Prírodné pamiatky
- Rovnomenná pamiatka s názvom obce Borová Lada je chránená najmä kôli ekosystému údolného rašeliniska hlavne s jeho vodným režimom, rastlinnými a živočíšnymi spoločenstvami.
- Ďalšia pamiatka Buková Slať je zaujímavá tým, že je to vrchovištné rašelinisko s porastom klečovej (priestorovo peknej mozaiky) formy blatky (borovica) a výskytom brezy zakrslej. Slať je od obce vzdialená približne 4,5 km.
- Pasecká Slať, rozprestiera sa v údolí Vydrieho potoka. Okrem rašelinísk a mokradí sa tu vyskytujú zvlášť chránené druhy rastlín: vŕba rozmarínolistá, prha arnika, všivec ladný, tučnica obecná a žije tu tiež tetrov hoľniak z čelade bažantovité.
- Pod Šindlovem je chránená oblasť hlavne vďaka bývalej pastvine s živým porastom borievky obyčajnej.
Plechý vrch
Plechý je najvyšší vrch Českej Šumavy a leží na hranici s Rakúskom nad Jeleními vrchmi. Názov vrchu je odvodený od nemeckého pomenovania „Pleckenstein“ v preklade „lesklý kameň“. Podnetom bola pravdepodobne trblietajúca sa hladina Plešného jazera. Jazero je zasadené do nádherného prostredia lesa na jednom zo svahov vrchu.
Ak sa sem rozhodnete ísť určite si do ruksaku zoberte aj v lete bundu alebo minimálne sveter. Hore sa teplota pohybuje v priemere celoročne okolo 3°C. Často tam fúka silný vietor, tvoria sa hmly a námrazy. Aj snehová pokrývka sa tu drží až polroka. Na vrchol sa dostanete z obce Nová Pec. Vydáte sa z dediny po zelenej turistickej značke, ktorá vedie k jazeru. Tam odbočíte na žltú trasu, po ktorej pohodlne vyšlapete až na vrchol.
Na úpätí vrchu stojí pamätník venovaný českému spisovateľovy a básnikovy Adalbertovi Stifterovi. Pamätník je v tvare menšieho obelisku. Z tohto miesta si môžete vychutnať krásny výhľad na hory aj jazero, nakoľko na vrchole žiadny neuvidíte kvôli vysokým stromom. Ďalšie vyhliadkové miesto je tzv. Kučerová vyhliadka, ktorá sa nachádza po ceste na vrchol kúsok za Stifterovou vyhliadkou.
Svahy na severnej strane hory sú súčasťou Trojmezenského pralesa, najväčšieho a najlepšie dochovaného smrekového lesa v strednej Európe, ktorý sa rozprestiera odtiaľto až na západ k Tristoličníku. V horách žijú rôzne chránené druhy zvierat, stretnúť tu môžete rysa ostrovida, sovu dlhochvostú, sýčka rousného, ďatla trojprstého, sokola sťahovavého, kulíška alebo tetrova.
Poklad
Turistiku vám určite oživia aj povesti, ktoré sa o vrchu tradujú. Jednou z nich je povesť o skrytom poklade. Poklad tvorí zlato, striebro a granáty veľké ako ľudská hlava. Patril kráľovi Saska, ktorý sem ušiel a nechal sa pochovať v skale. Brána k pokladu sa otvára len v dobe pašijí, kto ale neodíde včas ten tam ostane uväznení zaživa. Stalo sa to aj hospodárovi zo Šestovho domu v Želnave.
Druhá povesť sa viaže na zblúdilého ducha richtára a kostolníka, ktorý bol veľmi zlý. Povráva sa, že bol zakliaty na sto rokov do skál a lesov na svahoch Plechého. Tak čo skúsite nájsť poklad a nebudete sa báť stretnúť ducha? Nie? V tom prípade, hor sa do hôr.
Černé jazero
Posledné miesto v mojom zozname zaujalo Černé jazero. Najväčšie, prirodzené jazero v Českej republike, zároveň jedno z najkrajších. Je to karovo ľadovcové jazero, vzniklo totiž v poslednej dobe ľadovej. Veľkosť dosahuje až 18,4 hektára a hĺbku neuveriteľných 40 metrov.
Dostať sa priamo sem môžete jedine po svojich. Je zakázané sem ísť dokonca aj na bicykli, tie musíte v istom bode cesty nechať odparkované na mieste a došlapať k jazeru pešo, no a autom to ani neskúšajte v oboch prípadoch riskujete vysoké pokuty nakoľko je to chránená oblasť. Mnohí to ale bohužiaľ nerešpektujú a aj napriek zákazu sem chodia na bicykloch. Vyraziť môžete zo Špičáckeho sedla a po žltej značke pohodlne až k jazeru. Alebo potom po červenej hrebeňovej trase od Malého Špičáku. Je len na vás, ktorú z ciest si vyberiete.
Prívlastok čierne dostalo, pretože ho obklopujú tmavé lesy, ktoré sa odrážajú na hladine a tak skutočne aj čierne je. Dno jazera tvorí skala, na ktorej je až 9 metrov kalu. Tento kal sa utvára z peľu z okolitých stromov už po tisícky rokov.
Jazero inšpirovalo mnohých umelcov k napísaniu svojich diel, najznámejšie asi od Jana Nerudu – Romance o Černém jazeeremre alebo Antonína Dvořáka – cyklus Ze Šumavy, ďalej Adolfa Heyduka či Jaroslava Vrchlického.
Zaujímavosťou je udalosť z roku 1964, kedy tu štátna bezpečnosť zinscenovala príhodu s nálezom tajných dokumentov z 2. sv. vojny. Konkrétne to mali byť písomnosti ríšskeho bezpečnostného úradu v Berlíne, ktoré tu akože zanechala nemecká armáda. V skutočnosti to boli iba potopené bedne s prázdnym papierom.
Jazero je prírodnou pamiatkou. Rastie tu štídlatka jazerná a rašelinník. Tiež sa tu vyskytujú panciernatky alebo obrnenky, jednobunkové organizmy schopné fotosyntézy, zaraďujú sa medzi riasy. Ďalej sú to zlativka, perloočka a larvy chvostíka.
Hydroelektráreň
Na hrádzi sa nachádza aj chránená technická pamiatka – prvá prečerpávajúca hydroelektráreň v Čechách.
Ak sa vám môj dnešný článok páčil, určite ho podporte lajkom a zdieľajte. Verím, že ste si zo šumavských krás vybrali a pôjdete si ich pozrieť aj na živo. V blízkej dobe môžete očakávať aj pokračovanie, tento krát sa pozrieme na tu Rakúsku Šumavu, kde sa je tiež na čo pozerať. Ak by ste si chceli prečítať o nejakom konkrétnom mieste zo Šumavy neváhajte ma kontaktovať na [email protected], budem rada za každý typ. Ďakujem za prečítanie 🙂
Vaša Miri
Zdroje: www.stezkakorunamistromu.cz/; www.kralovstvilesa.cz/; www.vyletnik.cz/; www.ceskehory.cz/; www.horskakvilda.eu/; www.lipno.info/; www.tripadvisor.sk/; www.infocesko.cz/Content/default.aspx; www.kudyznudy.cz/