Doba sa zrýchľuje. Či už v práci alebo v rodine, raz za čas každý z nás prežíva ťažšie chvíle. Zdravotnou hrozbou sa smútok, depresia či stres stávajú až vtedy, ak im podliehame dlhodobo. V súčasnosti je už klinicky potvrdené, že dlhotrvajúce negatívne emócie priamo ovplyvňujú fungovanie našej imunity a následnú chorobnosť. Prečo je tomu tak a ako si s týmito stavmi poradiť?
Najčastejšie dôvody stresu ľudí
Dlhodobý smútok a stres ničia našu imunitu
Ak ste zdraví, žijete správnym životným štýlom a ste vo veku do 60 rokov, máte svoju imunitu do veľkej miery pod kontrolou. Ak trpíte chronickým ochorením, treba byť obozretnejší voči infekciám a aktívne posilňovať odolnosť organizmu. Avšak len pomerne nedávno sa vedecky potvrdilo, že na úplne každý imunitný systém, či už u zdravého alebo chronicky chorého človeka, negatívne vplýva pravidelný stres a dlhodobý smútok či depresia.
Z hľadiska miery stresovania organizmu treba rozoznávať medzi depresiou, smútkom, predmenštruačným syndrómom (PMS) a chronickým únavovým syndrómom. PMS a bežný krátkodobý smútok majú len minimálny vplyv na našu imunitu.
Psychika a imunita sú prepojené systémy
Vzájomný vzťah imunity a psychiky je zložitejší, než sa na prvý dojem zdá. Zjednodušene povedané, problémy s imunitou vytvárajú depresie a depresia zas vytvára problémy s imunitou.
Menej stresu a zmiernenie smútku pomôžu aj imunite
K mozgovým hormónom, ktoré ovplyvňujú ľudské emócie, ale aj spánok či správanie patrí melatonín. U ľudí trpiacich depresiami dochádza k postupnému znižovaniu hladiny tohto hormónu. To okrem iného vedie k zhoršovaniu funkcie týmusu, v ktorom sa vyvíjajú T-lymfocyty, zodpovedné za správnu funkčnosť imunitného systému aj obranu proti rakovine.
Ak ťa tieto tézy zaujali, prečítaj si celý článok
Stres je zabijak imunity
Stres je zabijak imunity – Aby šport nebolel (abysportnebolel.sk)
autor: od MUDr. Bergendiová Katarína, PhD., zdroj: abysportnebolel