Štefánsky turistický výstup na Zobor

Rozhýbať sa s plnými pupkami po vianociach vyžaduje značnú dávku sebazaprenia. Práve preto sme ako prvý výšľap nasadili ten Štefánsky- na Zobor. Mierna lesostep s malými prevýšeniami. Nenáročná. Ľahký cieľ. Poznáme to. Bežný človek videl Zobor stokrát z diaľnice, ale ani raz zvrchu. A pritom Zoborská lesostep má čo ponúknuť.

Cez lesostep na Dražovce

Ideálnym štartom na Zobor je parkovisko od sanatória (Nemocnica Sv. Svorada). Okrem Svoradovho prameňa s veľmi chutnou vodou a Svoradovej jaskyne pouka aj križovatku väčšiny turistických trás. Môžte si vybrať krátky, miestami kúsavý trail nahor, ale ak ste stravoholic, naháňate kilometre a výškové metre, môžte si naložiť v okolitej lesostepi aj riadne dávky. Náš Štefánsky mix naozaj nesklamal. Turisti, detičky, bajkeri, tí zodpovední aj tí, čo všade meškajú. Vytvorilo sa viac tímov s jediným cieľom. Pripnúť si skalp Zoboru za opasok v tento krásny vianočný deň.

Skupina disciplinovaných (prišli načas) po krátkej porade zvolila dlhšiu trasu po modrej do Dražoviec, cez Kaplnku, Pliešku, Mišov vrch na Tri duby. Odtiaľ na Zobor, Pyramídu a modrým okruhom naspäť.

Dražovecká kaplnka

Trasa do Dražoviec je príjemná, nenáročná a kľudne ju zvládne aj dvojročné dieťa. Hlavne ak ho tata nesie v noši. Pod Plieškou sme sa však rozdelili. Posledné 2km klesanie sme Natašu, zodpovedné mamy a deti opustili a dali sme to ku kaplnke iba v základnej výkonnostnej skupine.

Dražoveckú kaplnku nájdete vyrazenú aj na známkach a eurách. Spolu s kaplnkou Sv. Juraja pod Marhátom sú považované za najstaršie murované sakrálne stavby na Slovensku.

Ak chcete vidieť Jaguár z vtáčej perspektívy a zažiť foto nirvánu, sem sa. Ak nespadnete cez okraj priepasti (bývalý lom), zažijete nádherné výhľady do širokého okolia. Vedie odtiaľ aj divoký trail (možno aj cyklo) priamo dole. Dobrá skratka.

Andy na horáku medzičasom nelenil a zdolal vrchol Zoboru po červenom singletraily v priebehu hodiny. Nelenila aj opozdilá Žilinská úderka pod vedením Aďky. Vo vrcholovej knihe nám nechala akýsi zoologický odkaz o slimákoch. „No to sa niekomu ide, ak si dá 4 kiláčiky namiesto 14.“ Stretli sme sa až pri Troch duboch.:-)

Túra na Zobor a Pyramídu

Dub musí byť našim národným stromom. Križovatku s názvom Tri Duby môžte nájsť temer v každom pohorí. Ak sa z Dražoviec vymotáte cez Pliešku a Mišov Vrch až sem, čaká vás posledná kapitola.

Výstup na samotný Zobor a prechod cez sedlo na Pyramídu. Výškové metre nás už dávno rozbili na niekoľko skupiniek. Ako obyčajne odchádza mi v mraze mobil. Nielenže netrekujem, ani neprijímam žiadne hovory. Nepraktické ale príjemné. Stretneme sa na Facebooku. Podchvíľou ma zastavuje nejaká skupinka, potom druhá tretia. „Vy ste Petere z Reštartnisa?“ „Áno a to je Lejdy.“ kontrujem.

Najväčšiu rivalitu o prvenstvo na vrchole predvádzajú práve psy. Špeciálne feny. Vrčia po sebe, rafajú, dokazujú si aj v tento adventný čas. Pomôže len tvrdá ruka a pevný remeň.

túra na Zobor

Na Zobor sa môžte dostať rôznymi spôsobmi. Na bajku, po svojich, vlečením psom, aj na koni. Najväčšie zimomriavky však vyvolal maník, ktorý to vyšplhal bez akéhokoľvek istenia kolmo po skale. Výstup na koni pôsobí tiež majestátne. Ale keď vidíte nešťastného majiteľa 50kg vážiaceho šteniatka mastifa, ako ho brešúc od radosti vláči po blate, príde vám toho majiteľa aj trochu ľúto. 🙂

Okrem vlkodlakov, zakusujúcich sa v hlbokých lesných roklinách malým deťom do zadnice sme na Mišovom vrchu tiež objavili kultové pohrebisko lenivých turistov. Práve tu sa obetujú duše tých, ktorí to chcú na poslednom kilometri zbabelo vzdať. Ak ste leniví, vyhnite sa tomuto miestu oblúkom. Objavili sme aj domovské ohnisko dvanástich mesiačikov. Dôrazne upozornite deti, aby v lese nekričali a neutekali od vás na väčšiu vzdialenosť ako je 17 km.

Špeciálne ak neznesiteľne fučí a píska v ušiach.

Pyramída je často omylom považovaná za vrchol Zobora

Zobor je však spolu s archelologickým náleziskom Zoborský hrad zhruba o kilometer ďalej cez Sedlo pod Zoborom.

Vedľa pyramídy stojí tiež zbúraný Miléniový pamätník postavený v roku 1896 na počesť 1000. výročia vzniku Uhorského kráľovstva. Dlho nevydržal. Po rozpade monarchie ho dali Slováci preventívne zbúrať. Do roku 2009 išla na Pyramídu z Nitry aj lanovka. Dnes je nefunkčná. Občerstvenie ponúka len kultová maringotka.

Hore však fučalo, fučalo, fučalo.

Záverom krátka bilancia

  • 15,3 km s 600 m prevýšenia máme v nohách. Pozrite si aj ostatné trasy.
  • Nestratili sme ani jedno dieťa. To najmenšie odpochodovalo celý úsek až po 3 duby po svojich. Tlieskame Dadovcom.
  • Naše psy svoju prestíž ustáli. Lejdy má stále nenatrhnuté ucho.
  • Zmeškaní nás naháňali a opisovali ako slimákov. Nabudúce to Remekovcom natreme. Kacianovi potiahnu.
  • Vrchol zdolali všetci. Jediný kto zdochol bol opäť môj ajfón. Veď … zima.
  • Bolo fajn trochu sa po Vianociach rozhýbať a naštartovať plnenie cieľov. Nataša sa prekonala. Zuzana si do toho blata konečne priniesla aj snežné mačky. Pre istotu. Na Vtáčniku ich rozhodne bude potrebovať viac.
  • Náš hlavný krokomerač a fotograf František nezaháľal. Má naštartované na ďalšie ocenenie.
  • Andy si skalp singletrailu bezpečne zavesil za opasok.

túra na Zobor

Nepodceňte Zobor a okolitú lesostep, má čo ponúknuť. Trucovité kopce, perfektné cyklotraily i históriu.

A čo záverom. Práve dopisujem. Je večer. Chcem vstať z gauča, ale akosi to nejde. Telo neposlúcha. Nohy z betónu. Úplne som vytvrdol. Žeby svalovica? Žeby dosť? Neva, zajtra to rozbicyklujem.

Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 314