Spišský hrad – dominanta Spiša a šiesty najväčší slovenský hrad

Spišský hrad ma vždy lákal svojou impozantnou polohou a rozlohou. Podľa archeológov zo SAV je však až šiestym najrozsiahlejším slovenským hradom. Hoci pri ceste po Spiši ho vidno fakt zďaleka. Tajomno, ktoré v ňom prebýva nás vždy fascinovalo a chceli sme ho zažiť na vlastnej koži.

Keď sme dorazili do mesta Spišské Podhradie, stavba hradu už z diaľky dominovala nad okolitou krajinou. Cesta k hradu vedie priamo z Spišského Podhradia. Ak sa však chcete dostať k hlavnej bráne, je potrebné ho mierne obísť.

Spišský hrad dominanta Spiša
Spišský hrad dominanta Spiša

Z histórie hradu

Prvá písomná zmienka o Spišskom hrade je už z roku 1205. Je známy ako bývalé sídlo kráľovských rodín – Thurzovcov, Zápoľskích i Csákyovcov. V priebehu storočí sa postupne menil a rozširoval svoju mohutnosť. Rozmery, v akých ho vidíme dnes získal v 15. storočí.

„Dlhé roky sa tradovalo, že je to rozlohou najväčší hrad na Slovensku. Z hľadiska rozlohy hradu však skončil Spišský hrad až na šiestom mieste. Na prvom mieste kraľuje Nitriansky hrad. Tiež Bratislavský hrad a Devín, ktoré obsadili druhú a tretiu priečku. V prvej päťke je ešte Košický hrad a dokonca Pustý hrad nad Zvolenom.“

– ARCHEOLOGICKÝ ÚSTAV SAV

Zaujímavosťou je, že Spišský hrad nikdy nebol vojensky dobytý. Vďačí za to hlavne svojmu hradnému opevneniu pozostávajúceho z vysokých skál, mohutných hradieb a obranných prvkov nachádzajúcich sa po celom obvode hradu.

Chodník po opevnení Spišský hrad
Chodník po opevnení Spišský hrad

Ako sme kráčali dovnútra naskytal sa nám pohľad na rozsiahle nádvorie, po ktorom kedysi kráčala Spišská šľachtická elita.

V roku 1780 hrad zachvátil veľký požiar. Celý vyhorel ale postupne bola jeho sláva obnovená. Verejnosti je prístupný od roku 1983.

Na jeho pôde sme mohli vidieť múzeum kde boli rôzne zbrane, historické vozidlá, brnenia, rôzne časti bojového vybavenia a archeologické nálezy. Popri tom sme si vychutnali prekrásne výhľady na časti hradu, vežičky i okolitú krajinu. Na jeho pôde taktiež nechýbala Kaplnka svätej Alžbety.

Mučiareň, kuchyňa i zbrojnica

Navštívili sme aj stredovekú mučiareň, kuchyňu a zbrojnicu. Taktiež zaujali rôzne izby ako stredoveké spálne, spoločenské miestnosti, kúpeľňa či bývalé priestory komnát. Súčasťou hradu bol kedysi aj mlyn, v ktorom sa starali o múku pre všetkých obyvateľov, vrátane sluhov. Malú jaskyňu panstvo zrejme využívalo ako skrýšu.

Panoráma Spišského hradu
Panoráma Spišského hradu

Dračie srdce

So Spišským hradom sa spájajú rôzne zaujímavosti. Napríklad, že sa na ňom natáčal film Dračie srdce. Na hrade a v jeho okolí neustále pokračujú archeologické práce. Medzi vykopávkami sa nachádza niekoľko vzácnych artefaktov a najcennejší je poklad v podobe dobových rímskych mincí.

S hradom sa spájajú silné rytierske tradície. Kvôli tomu robia počas hlavnej sezóny na nádvorí rôzne predstavenia s touto tématikou.

Spišská kapitula
Spišská kapitula

Spiš bol známy ako región sokoliarov, čo je aj v súčasnosti ďalšou veľkou atrakciou tohto komplexu.

Jedinečný výhľad z hradu sa naskytá z jeho najvyššie položeného miesta – donjon. Z tohto donjonu je za dobrého počasia nádherný pohľad na celý región, uvidíte odtiaľ aj Spišskú Kapitulu a máte taktiež jeden z najkrajších výhľadov na Vysoké Tatry. Rozhodne stojí za to obísť hrad celý dookola. Či už po opevnení alebo popod neho, cesta vám zaberie viac ako kilometer. Osobne sa prihováram za chodník okolo hradu. V lete tu stretnete iba zlomok turistov a ostanete na tie výhľady v pokoji a sami.

Ak sa pohybujete okolo Spišského hradu, bolo by hriechom nenavštíviť tiež rokliny Slovenského raja.

foto: Bigstockfoto, CBS Slovensko z neba

Pošli ďalej
Elizion
Elizion

Zaujímam sa o slovenské hrady a zámky. Moje motto: „Úspech je výsledok prípravy, tvrdej práce a poučenia sa z neúspechu.“

Articles: 2