Opäť sme sa aj s deťmi vybrali do Smoleníc. Okolie Smoleníc, aj Smolenice samotné, ponúkajú obrovské množstvo zaujímavostí, ktoré sú určite hodné vzhliadnutia. My sme sa tentokrát rozhodli, že nebudeme zdolávať malokarpatské kopce (odolali sme aj najvyššiemu vrchu tohto pohoria, ktorý sa týči priamo nad Smolenicami – Zárubám) a rozhodli sme sa urobiť si nenáročný okruh v okolí Smoleníc. Plánovaný okruh bol síce nenáročný, ale na množstvo atrakcií veľmi bohatý.
Náučný chodník Molpír
Náš výlet sme začali pod Smolenickým zámkom. Pri kostole začína náučný chodník Molpír, ktorý bol zo začiatku dláždený a doviedol nás na vrch kopca Molpír. Tu sme sa z náučných tabúľ dozvedeli, že sa nachádzame pri hradisku zo staršej doby železnej. A naozaj, naokolo sme si všimli zvyšky pevnostných múrov, ktoré patria medzi pozostatky kamennej architektúry na Molpíre. Z ďalších tabúľ sme sa dozvedeli čosi z histórie hradiska, vrátane jeho zániku, ale aj zo života jeho obyvateľov. Súčasťou náučného chodníka sú aj dve zrubové obydlia. Obidve sú však zamknuté a tak život našich predkov sme si mohli predstavovať iba zvonka.
Vlčiareň
Od zrubov sme pokračovali ďalej po náučnom chodníku. Chodník už ďalej nestúpal cez lúkou pokrytý kopec, ale pokračoval ako lesný a doviedol nás až na skalnaté úpätie. Naskytol sa nám nádherný výhľad na Smolenice a na dolinu Hlboča. Opatrne sme začali zostupovať, pričom sme pokračovali po ceste, ktorá bola značená zelenou turistickou značkou (ako súčasť náučného chodníka), až sme sa dostali na turistický chodník značený žltou turistickou značkou. Bol to chodník, ktorý začína priamo pod zámkom a vedie až na Vlčiareň.
Takže na križovatke chodníkov sme si vybrali ten idúci vľavo. Na Vlčiareň sme sa dostali o niekoľko minút. Ďalej sme chceli pokračovať k jaskyni Driny. Podľa smerovníka na Vlčiarni sme ďalej mali pokračovať chodníkom, ktorým sme sem prišli, teda „žltým“ a o 15 minút sme mali byť pod jaskyňou Driny. A tak aj bolo. Nám to síce trvalo o trochu dlhšie, ale za iných okolností by pravdepodobne tento údaj bol pravdivý. Naše zdržanie bolo spôsobené kochaním. Kochali sme sa pohľadom na lány bielych kvetov medvedieho cesnaku, pobehujúce muflóny a tak. Kochanie sa čerstvou prírodou po daždi bolo naozaj energiou nabíjajúce.
Jaskyňa Driny
Pod jaskyňou Driny sme boli skutočne za chvíľu. Vstupy do jaskyne sa v máji organizujú štyrikrát za deň (počas letných mesiacov sú vstupy do jaskyne každú hodinu, okrem pondelka). K samotnému vchodu do jaskyne sme vybehli po schodoch rýchlo (našťastie ich nie je až tak veľa) . My sme stihli vstup o 10.30. Samotná prehliadka jaskyne, asi aj vzhľadom na veľkosť jaskyne, nie je veľmi dlhá, cca 40 minút. Jaskyňa Driny síce, čo sa rozlohy týka, patrí medzi tie menšie, ale jej návšteva rozhodne stojí za to. Kvapľová výzdoba je skutočne bohatá a komentár sprievodcu je vtipný. A vôbec mi nevadilo, že ten istý komentár som počula už x-týkrát. Stále ma baví a stále sa na ňom smejem.
Vyšli sme z jaskyne, zbehli po schodoch a vrátili sme sa na „žltý“ turistický chodník. Pokračovali sme ďalej na Jahodník. Tu sme sa zastavili na obed. Neočakávali sme nič luxusné, ale kofolu nám bez problémov načapovali, aj čaj uvarili a napiekli aj palacinky. Takže sme sa vcelku dobre posilnili na dokončenie nášho turistického okruhu. Po hlavnej ceste sme sa vybrali smerom do Smoleníc, ale už po pár metroch sme z cesty prešli na lúku, ktorej spodným okrajom sme pokračovali až ku strmému schodisku ku kaplnke Karmelskej Panny Márie.
Pozdĺž schodiska sa nachádza 14 zastavení krížovej cesty vyobrazených na plechových schránkach. Od kaplnky sme pokračovali jedinou možnou cestou už priamo do dediny. Prešli sme cez dedinu a náš okruh sme ukončili presne na tom istom mieste, kde sme ho začali – pri kostole.
Za nami bol veľmi pekný vychádzkový okruh. Odmenu po výlete sme si dopriali vo Včelovine, ktorá sa nachádza na hlavnej ceste prechádzajúcej cez Smolenice smerom na Trstín.
Výlet s deťmi okolo Smoleníc
(A na záver sme ešte raz vybehli na Molpír. Nad zrubmi sme ďalej nepokračovali náučným chodníkom, ale chodníkom až na samotný vrchol Molpíru. Odtiaľto je totiž ten najkrajší výhľad na Smolenický zámok a pomedzi stromy vedie kratučká cestička k hojdačke, z ktorej je ten najkrajší výhľad aj na druhú stranu Smoleníc. 🙂
Záverečné hodnotenie
Smolenice predstavujú moje detstvo a mladosť. Trávila som v nich všetky prázdniny a fakt aj veľa víkendov počas školy. Takže pre mňa bol tento okruh najmä nostalgickou spomienkou. Prešla som sa po miestach, po ktorých som ako dieťa chodila so svojou mamou alebo so starými rodičmi, prípade s kamarátmi. A takmer vždy aj s naším jazvečíkom 🙂 Možno tento malý okruh lesmi nad Smolenicami má pre mňa skôr osobnú hodnotu, napriek tomu si myslím, že aj objektívne sa tento okruh môže hodnotiť ako veľmi atraktívny. A určite si ho užijú aj deti, predovšetkým deti.