Na Gemer a do Rožňavy sa v 7 kopcov 3 jazerá každoročne vraciame. Tentokrát je cieľom Silická planina jej turistické trasy cyklotrasy i Slovenský kras. Krásnohorská jaskyňa, Gombasecká jaskyňa a Silická ľadnica.
Silická planina
So svojou rozlohou 153 km² je najrozsiahlejšou planinou na Slovensku. Rozpriestiera sa v Slovenskom krase, medzi Rožňavou a hranicou maďarska.
Od Plešiveckej planiny ju na severozápade oddeľuje hlboké údolie Slanej, od planiny Dolný vrch ju oddeľuje dolina riečky Turňa, na západe je ohraničená Rimavskou kotlinou, zo severu jej ohraničenie tvoria strmé stráne, ktoré oddeľujú planinu od Rožňavskej kotliny a na východe je oddelená Jablonovským sedlom nazývaným aj ako Soroška. Najvyššie vrchy Malý vrch (679 m) a Drieňovec (676 m) sa nachádzajú na severe planiny, odkiaľ celková výška postupne klesá až na 450 m v priestore jaskyne Domica. – zdroj NP Slovenský Kras
Brzotínska skala a Dievčenská skala
Medzi najatraktívnejšie miesta patria rozhodne výhľady do Rožňavskej kotliny z výhľadov Brzotínska skala a Dievčenská skala. Po hrane planiny vedie turistická trasa.
Silická ľadnica
Atrakciou číslo jedna je však Silická ľadnica. Vedie k nej nenáročný pohodový náučný chodník z parkoviska nad obcou Silica.
Silická ľadnica je zaľadnená priepasť v strednej časti Silickej planiny. Je to najnižšie položená ľadová jaskyňa v Európe. Je vytvorená v druhohorných strednotriasových vápencoch Silického príkrovu podzemným tokom Čierneho potoka a je súčasťou Silicko-Gombaseckého podzemného hydrologického systému.
Vznikla prepadnutím stropu staršieho podzemného dómu asi pred 2000 rokmi. Nie je voľne prístupná, vchod je ohradený plotom. Málokto vie, že v rokoch 1863 – 1867 tu prevádzkovali pivovar. Chlad sa hodil. Inverzné podmienky a chlad poskytujú útočisko pre vzácne bezstavovce, ktoré tu prežívajú ešte z doby ľadovej. Dĺžka jej preskúmaných priestorov je 1100m.
V roku 1982 bola vyhlásená za národnú prírodnú pamiatku a od roku 1995 je tiež súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Vstup na Silickú planinu vedie okolo Gombaseckej jaskyne. Ak ste tu, nemôžte ju obísť.
Gombasecká jaskyňa
Gombasecká jaskyňa je kvapľová jaskyňa v Slovenskom krase. Nachádza sa v chotári obce Slavec a vedie z nej výstupová cesta na Silickú planinu. Kedysi slúžila aj ako sanatórium na liečenie dýchacích ciest, dnes je z nej skvelá turistická atrakcia.
Gombasecká jaskyňa patrí medzi najmladšie slovenské jaskyne. Má však veľmi impozantnú výzdobu, ktorá pozostáva z rôzne sformovaného sintru, sfarbeného bohatou škálou farieb od bielej cez žltú až po okrovú. Európskou zvláštnosťou sú biele brčká, 2 – 3 mm hrubé a až 3 m dlhé, ktoré ostro kontrastujú s červenohnedými povlakmi na stenách.
Gombasecká jaskyňa býva označovaná za rozprávkovú. Príroda dala kvapľom, rôzne bizarné tvary a podoby, ktoré sú ešte zvýraznené pestrou farebnosťou a sviežosťou, pretože ich tvorba neustále pokračuje. Medzi najkrajšie priestory patria Mramorová sieň s 8 m hlbokou studňou, Sieň mieru (sieň L. Herényiho), Sieň múdrosti (sieň Viliama Rozložníka) a Brková sieň.
Hneď vedľa jaskyne je stanový kemp. Budúci rok tam rozhodne zakempujem.
Ak vám ostane čas, za malú návštevu stojí aj archeopark Pavlínsky kláštor so zvonicou a vyhliadkovou vežou, priamo vo vstupe do Gombaseku.
Turistické trasy Silica
Vyhliadky: Dievčenská skala a Brzotínska skala
Okruh po vyhliadkach odporúčame len jedným smerom. Je jedno, či začnete v Gombaseku alebo Krásnohorskej dlhej lúke. V oboch prípadoch vás čaká najprv strmý výšľap na planinu a potom dlhý traverz po hrane planiny s odbočkami na vyhliadky. Prevýšenie : 580 m Dĺžka : 21 km. Trasa tu
Silická ľadnica
Nenáročný okruh od parkoviska Silická ľadnica k jaskyni samotnej. Do jaskyne je to prakticky po rovinke po žltej značke trochu cez kilometer. Po ceste ešte nájdete nenápadnú roklinu Babia diera. Dole sa nespúšťajte. Trasu si môžete predĺžiť po žltej značke ku Gombaseckej jaskyni. Venujte čas prehliadke jaskýň. Stoja za to.Vzdialenosť – 5 km Prevýšenie – 283 m Čas – cca 3 hod. Trasa tu
Cez Silickú planinu
Asi najťažšia trasa vedie od jaskyne Domica cez Kečovo po červenej značke krížom cez celú Silickú planinu. Svojou dĺžkou cez 25 km s prevýšením 540 m vás prevedie cez fabiánku, Mušiu horu a Pavlovu skalu, ale dá zabrať.
Cyklotrasy Rožňava
MTB okruhy Silickou planinou a okolo Rožňavy
Silické vyhliadky
MTB okruh okolo Dievčenskej skaly a Brzotínskej skaly náročné stúpania i klesania s odbočkami na vyhliadky. Pripravte sa, že budete aj tlačiť. Spodná časť okruhu vedie po asfalte. Celkový okruh má 30 km s prevýšením 610 m. GPS trasa tu
Cez Silickú planinu
Okruh okolo Silickej planiny má 56km s prevýšením 950 m. Náročný okruh zväčša po divokých zvážniciach. Odporúčame zvážiť obe trasy keď je morko alebo počas dažďa. Kto neuverí, pochopí 🙂 GPS tu
Mine trails
Vybláznite sa na cyklotrasách a singletrailoch Rákoša. Rožňavské singletraily Mine Trails sú prerobené banícke chodníky, ktoré prepájajú bývalé štoly. Všetky traily sú dostupné hlavným výstupovým trailom poza kopec Sitárka, dajú sa výborne kombinovať a naväzujú na seba. Nájdete ich nad Pačanskou cestou. Slovnaft pumpa. Viac tu
Jaskyne Silickej planiny
Silická ľadnica
Nenáročný okruh od parkoviska Silická ľadnica k jaskyni samotnej. Do jaskyne je to prakticky po rovinke po žltej značke trochu cez kilometer. Vzdialenosť – 2 km Prevýšenie – 30 m. Zvládnete aj s malými deťmi. Trasa tu
Gombasecká jaskyňa
Krásnohorská jaskyňa
Urobte si výlet s deťmi do jaskýň. Pri každej jaskyni je parkovisko a vedú k nej smerové tabule.
Kam v okolí Rožňavy
7 kopcov 3 jazerá v okolí
Kam na výlet v okolí Rožňavy
- Rožňava
- Krásnohorská jaskyňa
- Betliar
- Krásna hôrka (zatvorená)
- Ochtinská aragonitová jaskyňa
- Slavošovský tunel
- jaskyne Slovenského krasu