Rozprávanie o hrade Biely Kameň

Pri potulkách v Malých Karpatoch, kúsok nad mestečkom Svätý Jur, môžete naraziť na ruiny hradu. Hrad Biely Kameň bol postavený v rokoch 1270-1295, po tureckom plienení v roku 1663 bol zničený a už nikdy nebol obnovený. Ja vám chcem priblížiť hrad prostredníctvom rozprávania Moniky Winczerovej, ktorá stojí za združením Castrum Sancti Georii a za dva a pol roka urobila pre záchranu hradu viac ako hocikto iný za posledných tristo rokov.

O hrade od Moniky Winczerovej

Ona bola tým človekom, ktorý sa už nemohol pozerať na to, ako svätojurský hrad, pyšná kamenná pevnosť s niekoľkými vežami a rozšíreným palácom s gotickou kaplnkou, končí ako ruina nad kopcom, z ktorej si občas domáci uchmatli kamene ako stavebný materiál a les dokončuje dielo skazy. Ostatné slovenské hrady mali šťastie, že sa už pred desaťročiami začalo s ich obnovou, ale Biely Kameň nikoho nezaujímal, ani mestu sa nechcelo zachraňovať hrad, ktorý ležal na súkromnom pozemku. A dnes je všetko inak. Namiesto húštiny, ktorá pohltila zvyšky hradu a vy by ste prešli okolo a netušili, čo všetko ukrýva, môžete vidieť obnovujúcu sa majestátnosť hradu.

Dobrovoľnícke práce

Prvý rok však dobrovoľníci predovšetkým čistili ruiny od náletových drevín a stáročného brečtanu, ktorý bol doslova ničiteľ hradu, prehrýzal sa do jeho múrov a postupne ich likvidoval. Toto sa robilo predovšetkým v zime, kedy v mrazoch a snehu na rebríkoch vo náročnom teréne obstrihávali brečtan, kým to nebolo už príliš nebezpečné. A potom nastúpili dobrovoľníci horolezci, ktorí hradby zlaňovali a dokončili ich prácu. Vtedy sa objavili prvé múry hradu a začalo sa s ich obnovou, ktorá si vyžadovala enormné úsilie všetkých zainteresovaných. Stávalo sa, že kvôli strmému terénu museli vytvoriť živú ľudskú reťaz a podávali si týmto spôsobom kamene z priekopy hore k veži. Minulý rok bol opravený a znovu vystavaný severný úsek východnej hradby, obnovený západný palácový múr, západný parkánový múr a interiérová strana a západné líce obrannej veže, dokopy štyri objekty na hrade, čo je vzhľadom na náročnosť prác a čoraz menšie množstvo dobrovoľníkov veľký úspech.

Obnova hradu Biely Kameň
Obnova hradu Biely Kameň

Obnova hradu Biely Kameň

Pred očami návštevníkov je zatiaľ ukrytá uzamknutá miestnosť pod zemou, kde majú dobrovoľníci uložené náradie. So šestnásť metrov širokou sálou s pôvodným stropom, dokonca aj tzv. šalung je originál, sa však dá rátať po odprataní sutiny do budúcnosti ako s prehliadkovou miestnosťou, kde by boli trebárs vitrínky s ukážkami, ako to kedysi na hrade vyzeralo. Také má predstavy novodobá hradná pani Monika, ktorá to však nemá vôbec ľahké. Nestraší síce ako duch turistov, ale ju strašia všetky možné predpisy, ktoré nesmie obísť pri záchrane hradu a zároveň všetky potrebné formuláre, ktoré musí vyplniť a pripraviť potrebnú dokumentáciu k peniazom, ktoré sa jej podarilo vyprosiť od sponzorov. Záchrana hradu je preto veľmi náročná a zodpovedná úloha a vyžaduje si veľa fyzických síl, trpezlivosti a ukradne priveľa voľného času.

Záchrana hradu

Stačí si uvedomiť, že taký hrad je obrovská stavba v nedostupnom teréne, bez prístupovej cesty, elektriny, zdroja vody a keď ešte nemáte ani dostatočné finančné zabezpečenie, tak vám zostáva len práca dobrovoľníkov vo voľnom čase a zháňanie ďalších, ktoré je čoraz ťažšie, ako mi vysvetlila Monika.

Počiatočné nadšenie dobrovoľníkov totiž behom dvoch rokov opadlo. Keď sa ich na začiatku prihlásilo na víkendovú brigádu dvadsaťpäť, ku koncu sezóny už len dvanásť a dnes je rada, keď prídu na brigádu piati, šiesti…  Vynášajú hore všetko potrebné, fúriky plnia kvôli strmine len do polovice, jeden ho ťahá a druhý tlačí, otrocká práca. A nad všetkým ako Damoklov meč visia všetky možné predpisy a obmedzenia, preto sa nedá ani lopata sutiny premiestniť bez toho, aby ju neprezrel archeológ, ktorý pri preosievaní sutiny cez sito preskúma všetko detektorom kovov. Tým sa práce extrémne predlžujú, povzbudzujúci výsledok je v nedohľadne. Ešte stále sa čudujete, prečo trvajú záchranné práce na hradoch tak dlho?

A čo sa týka financií, hradná pani Monika vie o tom svoje. „Počítala som to, lebo si robím záznamy a za tie dva roky odpracovali dobrovoľníci na Bielom kameni desaťtisíc hodín. Keby dostali zaplatené čo len osem eur na hodinu, tak to je úspora 40 tisíc eur, čo sme investovali do hradu v podobe vlastnej fyzickej práce. V tejto súvislosti je fakt, že štát prispel dvadsaťsedem tisíc, trošku smutný, lebo to nepokryje ani len faktúry za materiál a prácu kvalifikovaných hradných murárov.“

Múr horného hradu Obnova hradu Biely Kameň
Múr horného hradu Obnova hradu Biely Kameň

Dobrovoľná pomoc

Okrem iného sa dobrovoľníci naučili aj zarobiť maltu na stavbu hradu, a to nie je hocijaká malta… Monika preto organizuje výročné vyhodnotenia dobrovoľníkov spojené s opekačkou na prelome septembra a októbra, aby aspoň takto mohla vyzdvihnúť a odmeniť tých najaktívnejších. Chválim jej snahu, ale presný recept na maltu mi aj tak nedala, určite to je tajomstvo hradnej kuchyne.

Projekt záchrany národnej kultúrnej pamiatky Hrad Biely Kameň bol finančne podporený z dotácie Ministerstva kultúry SR, z participatívneho rozpočtu mesta Svätý Jur, z Bratislavskej regionálnej dotačnej schémy a z grantov nadácií: SPP, REVIA, Tesco, DXC Technology, Henkel Slovensko, Dell, Pontis, ZSE, Slovenské elektrárne a 365. nadácia. Všetky tieto financie treba vyúčtovať, zdokladovať, všetko to je administratíva náročná na čas. Takže Monika Winczerová trávi väčšinu voľného času hradom. Denne dlho do noci, cez víkendy a posledné Vianoce strávila takmer celé nad administratívou okolo vyúčtovania grantov a dotácií pre hrad, len aby preukázala sponzorom, že každé euro bolo minuté naozaj účelne.

Keď som pri jej rozprávaní, ako trávi okolo hradu štyridsať hodín týždenne, až jej deti hovoria, že sa s ňou nedá o ničom inom baviť ako o Bielom Kameni a priateľ namiesto randenia s ňou vláči na hrade kamene, tak sa mi hodila Monika viac ako hradná pani do konceptu princeznej hodenej drakovi, ktorý požiera to najvzácnejšie, čo vám patrí. Čas. Ten nemá kvôli hradu takmer žiaden. A keď sa jej pýtam, či by do toho s terajšími vedomosťami a skúsenosťami išla, spontánne odpovie, že nie. Ale v jej očiach vidím niečo celkom iné.

Biela stena pred a po zásahu
Biela stena pred a po zásahu

Hrad Biely Kameň

Keď zas pôjdete niekedy okolo nejakého hradu, spomeňte si na to.Koľko ľudskej lopoty stojí obnova jeho zašlej krásy a slávy? A samozrejme aj financií a času, ktorý treba venovať kamennému monumentu, aby sa zachoval jeho historický význam a skúste porozmýšľať, či by ste sa aj vy nevedeli nejakým spôsobom prispieť k jeho záchrane.

Všetko podstatné o projekte záchrany hradu Biely Kameň nájdete na webstránke: www.hradbielykamen.sk.

Ďalšie hrady v Malých Karpatoch

Pošli ďalej
Ivana Lacková
Ivana Lacková

Aktívna účastníčka 7 kopcov 3 jazerá, občasná blogerka a knižná autorka už 4 vydaných kníh z produkcie Ikar

Articles: 8