Dedinka Tejeda a Park Rural Nublo, to sú záhady a mystika 40 generácií guanchov, predhispánskych obyvateľov na streche Gran Canarie.
El Roque Nublo
Asi jeden z najkultovejších symbolov Kanárskych ostrovov a samozrejme aj ostrova Gran Canaria je skala Roque Nublo nad mestečkom Tejeda. So svojou výškou 1813 m n.m. patrí medzi najvyššie body ostrova. Okolie skaly Rural Park Nublo bolo vyhlásené v roku 1987 za chránenú prírodnú oblasť.
K samotnej skale Roque Nublo vedie niekoľko peších túr. My sme zvolili najkratšiu a najrýchlejšiu z parkoviska Degollada de La Goleta Parking. Prístupy sú zďaleka na cestách perfektne značené.
Turistický chodník na vrchol má iba 1,5 km, takže sme neváhali a pridali aj okruh cez skalu….. Ak ste však fanúšikov instagramových fotiek, vynásobte čas výstupu a zostupu 2x. Keď chytíte do rúk fotoaparát pochopíte prečo.
Podľa zdrojov z vlády Kanárskych ostrovov Roque Nublo je jedna z najväčších skál na svete.
Parque Rural del Nublo je niekoľko turistických chodníkov, na ktorých si môžete užiť jeden z najlepších prírodných priestorov na ostrove. Odporúčame trasu Charco de la Paloma , ktorá prechádza cez Culata de Tejeda. Ak však nemáte veľa času, z vrcholu budete môcť oceniť najbližšie mestá a zaujímavé miesta.
Parque Rural del Nublo
Napríklad Ayacata, priehrada Chira, Pico de Las Nieves a La Culata. Ak je jasný deň a nie je opar, môžete vidieť aj vrchol El Teide (Tenerife), najvyššiu horu Španielska.
Iba pár metrov od Roque Nublo sme objavili výhľad na El Tejde. Ak máte závraty a ste trochu grambľavý, ostaňte radšej na skale, pretože je to trochu nebezpečné.
Najprv som si myslel, že domáci folklór. K Roque Nublo má však mocný vzťah aj mladý pár z Budapešti. Inak by sa neboli ochotní vyviezť až sem na to, aby si urobili svadobné fotografie. Pôsobivá láska k horám.
Pico de Las Nieves
Pico de Las Nieves je jeden z najvyšších bodov na Gran Canaria s nadmorskou výškou 1 949 metrov. Objavili sme ho cestou z Tejedy do Telde.
Fotky síce hovoria o veľkej prírode, treba však priznať že sme sa až pod vrch priviezli autom, z ktorého výstup na vyhliadku nezabral viac ako 5 minút.
Cruz de Tejeda
Z Cruz de Tejeda je akoby križovatkou vysokohorských trás na Gran Canarii. Vedú z nej turistické okruhy po všetkých topoch oblasti.
Napríklad aj:
Roque Bentayga
jedna z pevností kanárskych guanchov. Ich strediská nájdete tiež v Telde a Galdáre.
Nedá sa nevšimnúť. Je to jedna z najreprezentatívnejších skál strechy Canarie. Túto skalu využívali ganchovia ako pevnosť až do príchodu kastílskych vojsk na konci 15. storočia. Je to archeologické nálezisko, ktoré zahŕňa rôzne jaskyne, steny, nápisy a jaskynné maľby. Na skale nechýba almogarén, mystické obetisko starých bohov Guanchov.
Na vrchol vedie aj krátka 2 km cesta priamo z parkoviska blízko Tejedy. Miesto plné energie s nádherným výhľadom na posvätné hory Gran Canaria. Celá strecha Gran Canarie je vyhlásená za svetové dedičstvo UNESCO. Vieme to od naozaj povolaných.
Tejeda trail
Trasa prechádza cez Charco de La Paloma, Cruz de Timagada a La Culata de Tejeda. Počas tejto trasy si môžete vychutnať pôsobivé výhľady na Roque Bentayga a prírodnú pamiatku Roque Nublo. Odporúčame tiež okružnú trasu, ktorá začína z Cruz de Tejeda s nádherným výhľadom na Roque Bentayga.
Caldera de Los Marteles
Traily v Tejede sme zakončili pohľadom na Caldera de Los Marteles. Je iba kúsok od Pico de las Nieves. Vpredu na fotografii vidno aj tektonický zlom skalnej platne. Podobný je aj v Lanzarote na Papagayo beach.
Polia na dne krátera naznačujú, že dno krátera bolo kedysi (podobne ako Caldera Blanca na Lanzarote) poľnohospodársky obrábané. Má to svoju logiku. Ak niekde stiekla a zadržala sa voda, bolo to práve v kráteri. Dnes okolo vedie turistický chodník. A domáci namiesto obrábania pôdy predávajú pri stánkoch lokálny honey rum. Na mňa veľmi sladký. Uprednostnili sme radšej iné lokálne produkty. 🙂