Roadtrip Slovakia: deň 4. hrad Šomoška a skalné obydlia v Brhlovciach

Štvrtý deň pokračujeme v našej púti po Slovensku a blížime sa k maďarskému pohraničiu, kde objavujeme kamenný bazaltový vodopád pod hradom Šomoška.

Šomoška

Vznikol pred štyrmi miliónmi rokov stuhnutím lávy. Nápadne nám pripomína „vodopád“, ktorý sme videli na Islande. Kamenný vodopád pozostáva z tmavých päť- až šesťbokých čadičových stĺpov a svojou ohnutou formou sa radí k celoeurópskym unikátom. Neďaleko vodopádu sa nachádza aj kamenné more tvorené úlomkami tých istých tmavých čadičových stĺpov. Tieto stĺpy boli použité i pri stavbe neďalekého hradu Šomoška. Kamenný vodopád i kamenné more ležia na území národnej prírodnej rezervácie Šomoška. Prístupné sú po náučnom chodníku, ktorý vedie z obce Šiatorská Bukovinka.

 Pokračujeme ďalej na hrad Šomoška. Pani nás pochváli, že sme prví na hrade a že sme teda šikovná slovenská strana a hneď od nás vyberie aj vstupné. Potešíme sa i magnetke a pamätnej minci. Ešte nám vysvetľuje, že naspäť môžeme prejsť okruhom cez Mačaciu, avšak nás tlačí čas a ešte máme všeličo dnes v pláne. Na hrade Šomoška sa zachovali zvyšky otvorov okien a portálov, delové strieľne a nárožné rámovanie kamenných múrov. Je tam čo obdivovať.

 Obzrieme si Šomošku, rozlúčime sa s hradnou pani a pokračujeme v našej ceste.

Brhlovce

Našou ďalšou zastávkou sú skalné obydlia Brhlovce.

Skalné obydlia sú slovenským unikátom, o ktorom tuší málokto. Ide o komplex skalných obydlí vytesaných do tufu. V lete chladia, v zime hrejú. V minulosti slúžili vraj ako ochrana pred Turkami, neskôr pre chudobné obyvateľstvo. V súčasnosti ide o pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry.  Tekovské múzeum v obydliach zriadilo expozíciu. Môžete sa tak ocitnúť priamo v miestnosti vytesanej do tufovej skaly a pozrieť si pritom rôzne kamenné nástroje, kuchynský nábytok, či hrnčiarske výrobky.

Roadtrip Slovakia: deň 4. hrad Šomoška a skalné obydlia v Brhlovciach
Skalné obydlia Brhlovce

Niektoré skalné obydlia sú dodnes obývané, slúžia ako pivnice, či hospodárske priestory.

Dražovce

Kolesá nášho tátoša smerujú ďalej do Nitry, kde máme v pláne navštíviť Dražovský kostolík svätého Michala archanjela.

Kostolík sa romanticky týči nad Nitrou. Vedie k nemu nenáročná trasa. Kostolík stojí na mieste od 12. storočia, kde stálo v dobe železnej hradisko. Dražovský kostolík je najstarší románsky kostol na Slovensku. Práve tento kostol bol vyobrazený na slovenskej 100 korunovej bankovke vydanej v roku 1941 a 50 korunovej bankovke z roku 1993.

Dražovský kostolík je celoročne uzavretý pre verejnosť okrem 29. septembra, kedy má meniny Michal a v kostole je svätá omša na počesť archanjela Michala.

Roadtrip Slovakia: deň 4. hrad Šomoška a skalné obydlia v Brhlovciach
Dražovecký kostolík

Kompletný roadtrip, ďalšie časti

  1. deň: Sklabiňa a Dúbrava
  2. deň: Severným Spišom, Stará Ľubovňa
  3. deň: Na Telgárt cez Route 66
  4. deň: Hrad Šomoška a skalné obydlia v Brhlovciach
  5. deň: Topoľčianky a Haluzická tiesňava
Pošli ďalej
andrea a lubos remekovci
andrea a lubos remekovci

Veční optimisti, nadšení turisti a dobrodružný milý mladý pár, ktorý so svojimi psami objavuje krásne miesta nielen Slovenska. Ďalšie články autora >

Articles: 70