Rajecká Lesná a jej zimné krásy

Po štedrovečernom prejedaní sa a absolvovaní všetkých povinných návštev sa nám zachcelo trošku zmeny. Nielen polihovať na gauči a pozerať vianočné rozprávky, ktoré v televízii opakujú aj trikrát po sebe. Zároveň však po toľkom vysedávaní cítime stratu telesnej kondície a tak nechceme telo trýzniť hneď výstupmi na vysoké vrchy, ako napríklad na Minčol. Ten na nás počká do Silvestra. Teraz Rajecká Lesná.

Berieme teda obe maminky, navarené predsa majú ešte od sviatkov a volíme pohodovú alternatívu s vianočným námetom. Spoznávanie Rajeckej Lesnej. V nej nájdeme Anjelské krídla, Betlehem, Kalváriu, ba dokonca aj zamrznutý gejzír. Ale pekne poporiadku.

Rajecká lesná

Rajecká Lesná

Rajecká Lesná je od roku 1999 centrom prijímania vianočnej pošty adresovanej Ježiškovi. Tiež je známym pútnickým miestom a leží len 26 kilometrov južne od Žiliny, čo nám nahráva do karát. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1413, keď Stibor zo Stiboríc udelil dedičné richtárstvo v dedine nazývanej Friwald Michalovi Valachovi za verné služby. Názov obce vznikol z nemeckého názvu FREIWALD, čo znamená “slobodný les“ alebo “voľný les“.

Začiatkom 17. storočia sa píše, že osada Frivald je malá osada, obkolesená a ukrytá hustým lesom, do ktorej vedie úzka cesta. Bolo ju ťažko nájsť, a tým aj dobyť tureckými nájazdmi. Zvláštnosťou bolo, že každý osadník používal prímenie Frivaldský.

Odľahlá poloha obce spôsobovala pomalé prenikanie novodobých výdobytkov, aj preto sa v obci zachovalo viacero dreveníc a najmä tradície. V súčasnosti je však už aj Frivald, medzičasom premenovaný na Rajeckú Lesnú, pomerne moderná obec s rozvíjajúcim sa cestovným ruchom. A určite sa ju oplatí navštíviť.

Betlehem v Rajeckej Lesnej

Betlehem v Rajeckej lesnej

Naše kroky smerujú k slovenskému unikátu – vyrezávanému drevenému Betlehemu. Dokonca sa pýši titulom údajne najväčšieho dreveného pohyblivého Betlehemu na svete. Svojou honosnosťou a veľkosťou súperí ešte s pohyblivým dreveným Betlehemom v Banskej Štiavnici. Ten sme však ešte nenavštívili, takže posúdiť to nevieme. Oba však určite stoja za zmienku a za návštevu.

Betlehem v Rajeckej Lesnej vytvoril majster Jozef Pekara, ktorý začal na svojom diele pracovať v roku 1980. Tvoril ho neuveriteľných 15 rokov a okrem Kristovho narodenia zobrazuje aj dejiny slovenského národa. Betlehem je zapracovaný do scenérie najvýznamnejších slovenských pamiatok, je tu stvárnený bežný život aj pracovné činnosti slovenského ľudu v minulosti. Spolu je tu rozmiestnených okolo 300 vyrezávaných postáv, z ktorých polovica sa pohybuje. Slovenský Betlehem nevyberá vstupné. Do pokladničky môžete prispieť dobrovoľným príspevkom na prevádzku a údržbu Betlehemu.

Vojanok

Vojanok
Vojanok a lavička

Ak ste sa do Rajeckej Lesnej dopravili štvorkolesovým tátošom, ako my a parkujete pri obecnom úrade, v blízkosti ktorého sa nachádza i kostol a pri ňom Betlehem, odporúčame prejsť i na druhú stranu cesty, prejsť ponad rieku cez mostík a pokračovať úzkymi uličkami pomedzi miestne domčeky stále rovno za nosom. Už od cesty zbadáte kríž na priľahlom kopčeku, ktorý je známy i ako Vojanok. A práve pri tomto kríži sa nachádza vyhliadková lavička, ktorá bola vybudovaná len nedávno, a síce 1. júna 2024. Je dielom dizajnéra Michala Hanulu. Operadlo lavičky tvoria dosky, ktoré pripomínajú Anjelské krídla. Lavička bola tak inšpirovaná ako inak duchovným charakterom obce.

Frivaldská Kalvária

Ďalší z našich tipov na nenáročnú prechádzku je Frivaldská kalvária. Nachádza sa asi 500 metrov od Baziliky Narodenia Panny Márie a Domu Božieho Narodenia, kde ste mohli obdivovať drevený betlehem. Kalvária pozostáva zo 14 zastavení. Na vrchu je situovaný Kostol Nanebovstúpenia Pána s tromi krížmi a Lurdská kaplnka. Pod kalváriou sa nachádza prameň, o ktorom miestni tvrdia, že má liečivé účinky. Okrem duchovného aspektu však liečivé účinky možno pripísať i obsahu magnézia a vápnika vo vode.

Gejzír v Rajeckolesnianskej doline

A keď už sme sa dosť pomotkali po Rajeckej Lesnej, odporúčame navštíviť ešte jeden blízky unikát, a síce gejzír v Rajecko- lesnianskej doline. Gejzír sa nachádza približne 4 km nad obcou, neďaleko chatovej oblasti. Je vysoký približne 10 metrov a za návštevu stojí isto v zime, keď teplomer ukazuje na stupnici pod nulou. Práve vtedy voda vytryskuje z podzemného potrubia a vytvára dvoj- až šesť-metrový ľadový kužeľ.

A ak by vám i všetko spomenuté bolo málo, z Rajeckolesnianskej doliny sa dá pokračovať všetkými možnými smermi a farbami turistického značenia. Po modrej do sedla pod Úplazom na hrebeň Lúčanskej Malej Fatry. Po žltej z rázcestia Široká do  Vríčanského sedla a odtiaľ po červenej po hrebeni až na Kľak.

Turistika v Malej Fatre
Turistika v Malej Fatre

Či už ste veriaci alebo neveriaci Rajecká Lesná stojí určite za zmienku a za návštevu. I príroda môže byť chrámom. Veríme, že ste si sviatky užili a že vykročíte tou správnou turistickou nohou i do nového roku.

Pošli ďalej
andrea a lubos remekovci
andrea a lubos remekovci

Veční optimisti, nadšení turisti a dobrodružný milý mladý pár, ktorý so svojimi psami objavuje krásne miesta nielen Slovenska. Ďalšie články autora >

Articles: 70