Náš pôvodný zámer bol čisto športový. Trochu pobicyklovať, pochodiť, pobehať, zrelaxovať. Kto mohol predpokladať, že Janko príde s prevratným nápadom objaviť pre Slovensko nové územia. Chorvátsko má stovky ostrovov. Mnohé z nich – podľa vyjadrení turistických príručiek – ešte stále neobjavené. Takú šancu nemal ani Marco Polo. Sme patrioti a preto sme sa k tejto expedícii s nadšením pridali.
Rab za stovky rokov ovládal už kadekto. Rimania, Nemci, Taliani, Srbi, Chorváti tak prečo nie na chvíľu aj my? Už prvý kontakt s ostrovom náš však prebudil. Trajekt na Misnjak v cene 22 eur naznačil, že až taká objavná a originálna naša expedícia nebude. A že sme mali naozaj skvelý tím.
Janko – vizionár a objaviteľ nových svetov a možností (na fotke chýba), zároveň však elitný a nebezpečný mariášový hazardér. Nataša – večná optimistka a štartér, ktorá motivuje každého, iba seba samu nie. Hugo – príjemný a obetavý mladík, nadchýnač všetkých ženských sŕdc, najmä však objaviteľ nezabudnuteľnej Hugovej zátoky. Hanka, v tíme zodpovedná za šťastie každého zvieratka (okrem komárov). Andrej s Ivicou, kreatívci a tvorcovia nevšedných športových podujatí (napr. si zahrali tenis). Peter, elitný cyklista a nasierač (na fotke chýba), po ktorom bol pomenovaný osamotený ostrov v chorvátskom stredomorí. Inka – manažujúca a objavujúca tie najtajnejšie zákutia jadranskej kuchyne a Lejdy, láskavá, žerúca, aportujúca, žobrajúca … a plávajúca. Rýchle spojenie a zdravú výživu zabezpečovali naša Eva, elitná bežkyňa, ktorá každé ráno zabehla skontrolovať celú zátoku a Maťka, princeznička, okolo ktorej sa krútil celý svet.
Nové územia sme buhužiaľ neobjavili, zato sme objavili Pelinkovac:
výroba Pelinkovaca spĺňa tie najprísnejšie štandardy EU
Pelinkovac
je najväčší objav, ktorý sme na Rabe urobili. Fakt tajný recept. Do tajov nás zasvetili priamo domáci. To dáte dohromady desiatky zväčša ostrovných byliniek, poriadne zmiešate s miestnym alkoholom. Postupne namáčate, filtrujete, cedíte. Na záver pridáte zázračnú hubu z amazonských pralesov a tajomné morské riasy z juhočínskeho mora (teda údajne) a získate neoceniteľný – veľmi vzácny elixír, ktorý dokáže skoro nemožné:
– lieči svetabôľ a melanchóliu,
– lieči impotenciu a prostatu,
– lieči kŕčové žily, cukor, vysoký tlak, nízky tlak i cholesterol,
– údajne má blahodarný vplyv pri manželskej migréne, bolestiach hlavy a fóbiách všetkého druhu,
– v malých dávkach eliminuje všetky formy pľuzgierov a vredov (zatiaľ nepotvrdené),
– a v neposlednej rade lieči depresiu športových fanúšikov z prehry Slovenska s Walesom (preukázateľne potvrdené).
A predstavte si, že tento úžasný liek je k dispozícii v každom obchode za 50 kuna za pol litra. Domáci znalci tvrdia, že najlepšie účinkuje s ľadom a citrónom a miestnymi pivami Ožujsko alebo Karlovačko.
Rab je úžasný. Má všetko. Pieskové pláže, víno, ovocie, záhrady i kamennú púšť. Má more. Má zátoky, lagúny, ale najmä má i sladkú vodu. Práve po tej sme začali pátrať, keď sme sa vybrali na Kamenjak.
Vidieť Kamenjak a zomrieť
V našom prípade to platí doslovne. Kamenjak je najvyššie položené miesto na Rabe. Vedie k nemu naozaj sparťanská cestička kúsok od prístavu Rab, ktorá vás na necelých 2,5 km vytrepe z nuly do nadmorskej výšky 511 mnm. Ak to chcete skúsiť na turisťáša alebo bicyklom, zoberte si vodu, hore žiadnu nenájdete. Ak to chcete skúsiť autom, uistite sa, že máte STK a vaše brzdové platničky sú dosť pevné. Okrem televíznej veže, neskutočnej teploty a trojcentimetrových múch nájdete na vrchu nádherné panorámy (už objavených ostrovov) a pyramídu. A stovky ďalších malých pyramíd. Že by pomníky turistom, ktorí zahynuli pri pokuse o výstup v 40 stupňových teplotách? Naozaj žiadna voda. Severná časť ostrova je ako púšť. Kamenná pláň, rozžiarená ako vyhňa. Našťastie výstup na ňu vedie iba cez 26% stúpanie bez zvodidiel. Ten, kto povedal, že trojšajba na bicykli vpredu je blbosť, ten na Rabe rozhodne nebol. Strašný kopec. Kto ho sem vôbec navozil?
Lopar
je turisticky asi najznámejšia časť ostrova. Za veľa nestojí. Vidíte tu len to, čo všade inde. Pláže, more, pivo, piesok, turistov, apartmány, búdky, stánky, magnetky,… Máte však veget a zažijete jeden z najkrajších autokempov, čo som videl. Do vody však musíš ako na Balatone. Polhodinová túra a voda stále po kolená. Ak chcete vidieť naozaj niečo extra, choďte na Kalifront a Kampor (nemýľte si s Krampol – to je český herec)
relax Kalifront (pozor nemá nič s Kaliňákom)
Poloostrov Kalifront je vlastne rezervácia chorvátskeho pralesa, ostrovnej fauny a flóry. Nedotknuté územie nikoho. Smrekové háje, vôňe, FKK na tajnáša, divá príroda, srnky, zver, prirodzenosť. Žiaden navozený piesok, žiadne stánky s hranolčekmi, pivom a hotdogmi. Iba pláž Frikanj Vám ponúkne tie najlepšie „Ligne na žaru“ čo som kedy zjedol. Navyše ich servíruje osobne majiteľ, člen zboru miestneho kláštora. Ak máte šťastie, zažijete chorál priamo pri žblnkajúcom mori. Páni v rokoch si radi zaspievajú.
Okolo celého ostrova sa vinie popri mori úzka cestička. Pôvodne sme mysleli, že je určená turistom na dýchanie borovicovej vône, jódu a večerné vychádzky pri západe slnka. Je to však dobrý test na už zmienený Pelinkovac. Ak zvládnete tieto cestičky na bicykli bez zastávky a neskončíte pritom s bicyklom v mori, znamená to, že zázračné byliny ešte stále správne zaberajú. 🙂
cyklotrasa na Kampore
Športové aktivity na Rabe sú dosť obmedzené. Vítazí tenis a mariáš. Okrem neho môžete okrajovo trénovať plávanie, bicyklovanie, behanie, turistiku a hojdanie. Nie že by nebola možnosť, ale nejak to nejde. Prvý deň som bol na wifi tri krát, druhý deň raz a po treťom dni už vôbec. Načo? Pohoda a relax.
Nabudúci rok znova. Možno objavíme nové ostrovy a … možno si to len znovu krásne užijeme.