Prevencia infarktu myokardu

Niektoré rizikové faktory (dedičnosť, pokročilý seniorský vek) sa dajú zmeniť a niektoré nie. Môžete sa narodiť s určitými rizikovými faktormi, ktoré sa zmeniť nedajú. Keďže s týmito rizikovými faktormi nemôžete nič urobiť, je ešte dôležitejšie riadiť svoje rizikové faktory, ktoré sa dajú zmeniť. Prevencia infarktu myokardu a ktoré rizikové faktory môžete ovplyvniť sami:

Poznáte varovné príznaky Infarktu?

Fajčenie

Užívanie tabaku je hlavným rizikovým faktorom srdcového infarktu a mozgovej príhody. Nikotín, jedna z chemikálií v cigaretách a e-cigaretách, spôsobuje, že vaše srdce bije rýchlejšie a krvný tlak stúpa. Fajčenie zvyšuje pravdepodobnosť tvorby zrazenín. Môže tiež podporovať hromadenie plaku v tepnách.

Vystavenie sa fajčeniu iných ľudí tiež zvyšuje riziko srdcových ochorení aj u nefajčiarov.

Ak fajčíte, požiadajte o pomoc, aby ste prestali fajčiť. K dispozícii je veľa účinných nástrojov. Patria sem programy na úpravu správania, lieky na náhradu nikotínu a iné lieky.

Vysoká hladina cholesterolu

Ak máte viac ako 20 rokov, mali by ste si nechať skontrolovať cholesterol každé štyri až šesť rokov v rámci hodnotenia kardiovaskulárneho rizika. Ak vás určité faktory vystavujú vyššiemu riziku alebo ak už máte ochorenie srdca, možno ho budete musieť kontrolovať častejšie.

Váš lekár vám otestuje krv, aby zmeral hladinu cholesterolu. Môže ísť o lipoproteínový profil nalačno alebo bez pôstu. Hodnotí niekoľko druhov tukov v krvi. Meria sa v miligramoch na deciliter (mg/dl). Test vám poskytne štyri výsledky: celkový cholesterol, LDL (zlý) cholesterol, HDL (dobrý) cholesterol a triglyceridy (krvné tuky).  

Nepodceňujte preventívky.

Vysoký krvný tlak

Vysoký krvný tlak zvyšuje záťaž srdca, čo spôsobuje zhrubnutie a stuhnutie srdcového svalu. Toto stuhnutie srdcového svalu nie je normálne a spôsobuje, že srdce funguje abnormálne. Zvyšuje tiež riziko mŕtvice, srdcového infarktu, zlyhania obličiek a kongestívneho zlyhania srdca.

Keď je vysoký krvný tlak prítomný spolu s obezitou, fajčením, vysokou hladinou cholesterolu v krvi alebo cukrovkou, riziko srdcového infarktu alebo mozgovej príhody sa ešte zvyšuje.

Normálny krvný tlak je nižší ako 120/80 mm Hg.

Ako fungujú smart hodinky s presným meranírn tlaku: Huawei Watch D

Huawei Watch D
Hodinky pre človeka s hypertenziou

Nedostatok pohybu

Neaktívny životný štýl je rizikovým faktorom koronárnej choroby srdca. Pravidelné mierne až intenzívne fyzické aktivity môžu znížiť riziko kardiovaskulárnych ochorení. Fyzická aktivita môže pomôcť kontrolovať hladinu cholesterolu v krvi, cukrovku a obezitu. U niektorých ľudí môže tiež pomôcť znížiť krvný tlak.

Dospelí by sa mali zamerať na aspoň 150 minút týždenne strednej intenzity fyzickej aktivity (ako je rýchla chôdza) alebo 75 minút intenzívnej fyzickej aktivity (ako je jogging), prípadne na kombináciu oboch.

Obezita a nadváha

Ľudia, ktorí majú nadmerný telesný tuk – najmä ak je ho veľa v páse – majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku srdcových ochorení a mŕtvice, aj keď nemajú žiadne iné rizikové faktory.

Dospelí s nadváhou a obezitou s rizikovými faktormi pre kardiovaskulárne ochorenia, ako je vysoký krvný tlak, vysoká hladina cholesterolu alebo vysoká hladina cukru v krvi, môžu zmeniť svoj životný štýl, aby schudli a znížili rizikové faktory, ako sú vysoké triglyceridy, glukóza v krvi, HbA1c a cukrovka 2. typu.

Mnoho ľudí môže mať problém schudnúť. Ale pre tých, ktorí majú nad zdravú váhu, trvalý úbytok hmotnosti o 3 % až 5 % môže viesť k významnému zníženiu niektorých rizikových faktorov. Väčšie trvalé chudnutie môže zlepšiť krvný tlak, cholesterol a hladinu glukózy v krvi.

Máš nadváhu? pomeraj sa.

Máš nadváhu? Pomeraj sa. Všetky merania na jednom mieste

Stres

Každý pociťuje stres, no ľudia reagujú rôzne. Individuálna reakcia na stres môže byť faktorom, ktorý prispieva k infarktu.

Niektoré výskumy zaznamenali vzťah medzi rizikom koronárnej choroby srdca a stresom v živote človeka, spolu s jeho zdravotným správaním a sociálno-ekonomickým postavením. Tieto faktory môžu ovplyvniť stanovené rizikové faktory.

V priebehu času môžu nezdravé reakcie na stres spôsobiť zdravotné problémy. Ľudia v strese sa môžu napríklad prejedať, začať fajčiť alebo fajčiť viac, ako by inak robili.

Nájdite spôsoby, ako riešiť príčiny vášho stresu a urobte si čas na veci, ktoré vás bavia.  

Spánok

Pravidelný dobrý spánok je životne dôležitý pre kardiovaskulárne zdravie. Dobrý spánok prospieva celému telu vrátane srdca a mozgu a môže zlepšiť náladu, pamäť a uvažovanie.

Množstvo a kvalita spánku môže ovplyvniť vaše stravovacie návyky, náladu, pamäť, vnútorné orgány a ďalšie. Príliš veľa alebo príliš málo môže byť škodlivé.

Dospelí by sa mali snažiť v priemere 7-9 hodín za noc a dojčatá a deti potrebujú viac v závislosti od veku.

Alkohol

Pitie príliš veľkého množstva alkoholu môže zvýšiť krvný tlak a zvýšiť riziko kardiomyopatie, mŕtvice, rakoviny a iných ochorení. Môže tiež prispieť k vysokým triglyceridom a spôsobiť nepravidelný srdcový tep. Nadmerná konzumácia alkoholu tiež prispieva k obezite, alkoholizmu, samovraždám a nehodám.

Ak nepijete, nezačínajte. Ak pijete, obmedzte konzumáciu alkoholu na maximálne dva drinky denne pre mužov a najviac jeden drink denne pre ženy. Národný inštitút pre zneužívanie alkoholu a alkoholizmus definuje jeden nápoj ako jpoldeci tvrdého alkoholu, 2 dl. vína alebo fľašu piva.

Zdravá výživa

Zdravá strava je jedným z najlepších spôsobov boja proti kardiovaskulárnym ochoreniam. To, čo jete (a koľko) môže ovplyvniť ďalšie kontrolovateľné rizikové faktory, ako je cholesterol, krvný tlak, cukrovka a hmotnosť.

Vyberajte si potraviny bohaté na živiny, ktoré obsahujú vitamíny, minerály, vlákninu a ďalšie živiny, no obsahujú menej kalórií ako potraviny chudobné na živiny. Vyberte si stravu, ktorá kladie dôraz na zeleninu, ovocie a celozrnné výrobky. K srdcu zdravej strave patria aj nízkotučné mliečne výrobky, hydina, ryby, strukoviny, orechy a netropické rastlinné oleje. Určite obmedzte príjem nasýtených a trans-tukov, sodíka, sladkostí, sladených nápojov a červeného mäsa.

Aby ste si udržali zdravú váhu, koordinujte svoju stravu s úrovňou fyzickej aktivity, aby ste spotrebovali toľko kalórií, koľko skonzumujete.

zdroj: heart.org

Pošli ďalej
Redakcia Reštartnisa
Redakcia Reštartnisa

Články z redakčného stola Reštartnisa, (poväčšine informačného charakteru) na ktorom sa zvyčajne podieľa aj viac členov redakčného tímu.

Articles: 75