Alebo tiež môj osobný pohľad na sociálne siete dneška. V živote každého človeka príde chvíľa, keď si povie: „Stačilo.“ Pre mňa to bolo jedno utorkové popoludnie, keď som hľadal alternatívy komunikácie na sociálnych sieťach pre restartnisa a strávil som hodinu na Tiktoku pozeraním videí typu: lascívne sa vykrúcajúca kráska, ako zložiť vysávač za 10 sekúnd, hajlujúci národovec alebo chlapík, ktorý rozbaľuje balík s ponožkami. Áno, ponožkami. V tej chvíli som si uvedomil, že potrebujem niečo iné. A tak som pristál s restartnisa na Bluesky – novej sociálnej sieti, ktorá iba štartuje a je tam pohoda, kde namiesto škriepenia o politike ľudia diskutujú o tom, čo ich naozaj zaujíma a kam sa najbližšie vypraviť.
Ohliadnutie za Facebookom
Facebook mi vždy pripadal ako rodinné stretnutie, kde sa všetci snažia byť slušní, občas niekto začne kričať o očkovaní alebo ako bolo za socializmu dobre a mlieko za tri koruny. Silnou stránkou facebooku sa stali eventy, skupiny a embedovanie článkov. Už slabšou filtrácie príspevkov a stále agresívnejšia politizácia a monetizácia siete. Keď chceš aby sa príspevok k ľuďom dostal, plať. A kto zaplatí, atakuje ťa aj keď to nechceš. Sme neziskovka a ak sa príspevok dostane z 2000 člennej skupiny k necelej stovke, stráca platforma na význame.
Svoju rolu zohrali aj dezinfomácie a politici, ktorí spôsobili polarizáciu spoločnosti a nevraživosť. Vždy sme si v restartnisa zakladali na tom, že sme oáza pokoja, priateľstva, lásky k prírode, športu a turistike. Bez hejtu, politiky, ideológie, sektárstva a náboženstva. Spája nás Slovensko, šport a príroda. Dnes to už platí iba v uzavretých skupinách. Kvetinky, mačičky a diskusie nahradila nevraživosť, hádky a algoritmy platenou dezinfo scénou. FB je oveľa agresívnejší, hádavejší a mnoho ľudí z neho odchádza. Minimálne ľudia medzi sebou prestávajú komunikovať.
Na Bluesky je to iné. Vo všetkom. Tu som nezachytil žiadne zdieľanie receptov od babičky ani fotky susedovej mačky, ktorá spadla z gauča. Naopak, Bluesky je ako diskusia v obývačke, kde je povolené mať vlastný názor – a nikto mi zaň nepošle 17 odkazov na plochú zem a konšpiračné weby.
Sieť je decentralizovaná a svoj feed si tvorím sám. Bez algoritmov a otravných reklám. Navyše rozumne oddeľuje slovenské a medzinárodné (anglicky, španielsky, nemecky hovoriace) publikum, ktoré je ako voda na mlyn na náš nový projekt HIKEVENT (hiking, venture), ktorý nie je v praxi nič iné, iba vybraté najlepšie články restartnisa v angličtine s celosvetovým dosahom a veľmi rastúcim trendom.
Twitter s depresiou
Ideš na diskusiu a končíš neveriacky s depkou. Twitter som kedysi považoval pre blogy a médiá za najlepšiu komunikačnú platformu na Slovensku. Dali sa tu embedovať (vkladať) články s krátkymi anotáciami a hashtagmi, ale neviem prečo, na Slovensku sa napriek veľmi dobrému konceptu akosi neujal.
Pred pár týždňami som X definitívne opustil. Pripadal mi už iba ako hulákajúca krčma o polnoci – plno klamstiev, blbostí, chemtrails, svetových spiknutí, plochých zemí a konšpirácií, všetci sa snažia mať posledné slovo a nikto nepočúva. Na Bluesky? Tam sa diskutuje, radí a nebojuje. Aspoň zatiaľ. Máte chuť hovoriť o umelej inteligencii, najnovšom pláne svojich výletov, preberať zaujímavé knihy alebo len tak filozofovať? Vitajte. A čo je najlepšie – nikto nikoho nezhadzuje, neponižuje ani neuráža.
Instagram a filtrovaný kult dokonalosti
Sieť o fotkách, príbehoch a estetike. Vhodná pre fotografov, umelcov a krásne telá. Ak všetko neprikrášľuješ, nepreháňaš, nie si bizár, sexy, nemáš trojky prsia a skvelý zadok, na Instagrame máš problém. Aj keď som chcel iba zdieľať fotky z túry, stále som mal pocit, že musím byť akýmsi influencerom. Ale ja som rád inkognito. Nepotrebujem sebaprezentáciu. Mimochodom priznám, aj autor Pavel Trevor, som ja, teda moje inkognito. 🙂
Instagram sa zmenil na naháňanie srdiečok. Ak chceš veľa lajkov a úspech, môžeš si dokonca kúpiť aj followerov aj tie lajky. Zväčša sú to však neosobné boty (tzn. počítačové profily – neexistujúci ľudia) zvyčajne z Indie. Najväčší problém je však v neschopnosti prelinkovať kvalitné obsažné články z blogu a galérie, ktoré sme tvorili veľa hodín. Instagram je pre mňa taká pekná ale neefektívna nástenka. Napriek všetkému je instagram dobrý koncept a stále, hoci sporadicky, sme tam.
Na Bluesky si môžem napísať reálny príspevok o tom, ako sa mi podarilo vyliať kávu na klávesnicu, a ľudia mi dajú like. A komunikujú. Prečo? Lebo sú tu skutoční ľudia a nie umelohmotné šablóny dokonalosti, ktoré aj do lesa chodia s dokonale upravenými vlasmi a vo fashion oblečení. Ale najmä, na Bluesky viem ľudí nasmerovať na kvalitný a hodnotný obsah blogu. Kľudne aj niekoľkými linkami v jednom statuse.
Veľké perspektívy som dával sieti Threads, ktorá vznikla ako truc podnik Mety po prebratí Twitteru Elonom Muskom. Očakávania však ostali niekde na polceste.
TikTok: Zábava na steroidoch, ale za akú cenu?
Konečne sa zastavme pri fenoméne TikTok. Je ako nekonečný bufet so sladkosťami, v ktorom predávajú všetko bizarné. Zo začiatku super, ale po chvíli mi bolo z toho feedu zle. Je to ako lacný drogový návyk. Rýchlo, povrchne, bezobsažne a veľa. A ďalej, ďalej. ďalej. Kedysi ľudia chodili do knižníc, čítali a niektorí aj rozmýšľali. Doba sa zrýchľovala. Potom prišiel Facebook a ľuďom už stačili len statusy a palčeky. Vystriedal ho Instagram, kde už stačilo len mačkať srdiečka na obrázky. Prišli reely, storky a Tiktok, ktorý mi ponúkne formou pár sekundového videa už len povrchný, plytký guláš všetkého možného, s čím by som inak nemárnil ani minútu času. Kŕmi ma tým, čo si zmyslia tvorcovia algoritmov. Vlastne ma ako publikum predávajú.
Ja nechcem väčšiu rýchlosť ani kvantitu. Nechcem vedieť ako rozbaliť škatuľku s ponožkami. Chcem svoj čas a kvalitu. A možnosť výberu – venovať sa len tomu, čomu ja chcem.
Na Bluesky je všetko také… civilizované. Nikto netancuje do kamery, nikto neotáča fľaše na spôsob „50 spôsobov, ako otvoriť minerálku“. A najlepšie? Nemusím robiť zo seba gašpara len preto, aby som zapadol a zïskal pozornosť.
Prečo Bluesky?
- Žiadne algoritmy: To, čo vidím, je naozaj to, čo chcem vidieť. Žiadne „doporučené príspevky“, ktoré mi kazia deň a žerú čas.
- Intimita: Žiadne miliónové davy, len menšia, príjemná komunita, ktorú si pripustíš, alebo vytvoríš vlastným feedom. Taká digitálna verzia miestneho kníhkupectva, kde každý každého pozná po mene a občas si zahľadá a objaví čosi nové, čo ho zaujíma.
- Oveľa lepšia interakcia, ľudia nelajkujú ale čítajú a komunikujú.
- Tvorba vlastného feedu: Ak chcete sledovať len debaty o vesmíre alebo len výstupy vo Vysokých Tatrách, tak môžete. Ak chcete všetko zablokovať okrem debát o mačkách, taktiež.
Restartnisa na Bluesky, fb a instagram
Facebook je vďaka skupinám stále overená platforma a stále má čo do seba. Ale do diskusií mimo skupín sa už nepúšťam. Bluesky je nový a ja mu držím veľmi palce. Presvedčil ma svojim konceptom decentralizácie a výberu a ja verím/dúfam, že to sieti vydrží. Nie je to o kvantite, ale o kvalite. A to je pre mňa primárne. Takže ak chcete zanechať hádky a digitálny cirkus ponúk komerčných algoritmov za sebou a trochu si oddýchnuť – príďte za mnou na Restartnisa na Bluesky. Ale pozor, bez ponožkových unboxing videí a znova bez politiky, náboženstva a hejtu… Fakt to neznášam. A ja vám tam skúsim vytvoriť naozaj kvalitné feedy. Jedným z nich sú napríklad Tatry.
- Bluesky restartnisa (slovensky)
- Bluesky hikevent.travel (anglicky)
Kde všade nás nájdete
- FB restartnisa
- FB 7 kopcov 3 jazerá
- FB Kardionápravník
Instagram restartnisa
Threads restartnisa