Po doobedňajšom MTB singletraily na Czarnej Gore som si navečer položil otázku: Prečo si vybehnúť pod lanovku?
Kralický Snežník
Masív Králického Snežníka, nieje u nás veľmi známy, napriek tomu je tretím najvyšším pohorím v Česku. Tiahne sa na severnej hranici v dĺžke asi 16 km od mesta Králíky až po Kladské sedlo na rozhraní Čiech, Moravy a Poľska. Väčšia časť masívu leží v Poľsku, kde pred pár rokmi vyrástol skvelý Bike and Ski Park Czarna Gora, ktorý je prepojený hrebeňom Zmijowec na najvyššiu horu pohoria, Kralický Snežník. Z českej strany je najlepšie dostupný z Hornej Moravy.
Snežník sme využili na bicyklovačku a turistiku už niekoľko krát. Medzi najjedinečnejšie zážitky však zaraďujem jeden krátky, možno 3 hodinový, bežecký výšľap, ktorý som si doprial v jedno jesenné zamrholené popoludnie.
Prečo si vybehnúť pod lanovku?
Po rokoch bicyklovania som pridal to môjho športového repertoáru aj beh. V snahe predbehnúť na Bratislavských mostoch vlastnú dcéru som na kondičnej príprave usilovne makal. Až som zrazu zistil, že beh ma napĺňa rovnako, ak nie viac, ako bicykel.
Dôvody pre beh
- Beh ti dáva slobodu
- Obuješ tenisky, kedykoľvek, kdekoľvek a ideš
- Nepotrebuješ riešiť dopravu a uskladnenie bicykla
- Máš čas vnímať okolie a byť sám so sebou
- Po prvých 2 km sa telo nastaví a nevieš prestať
Aby sme sa pochopili, neriešim tu súťaž ani pretekanie. To mi vadilo aj pri cestnej cyklistike. Pri bicyklovaní som spozoroval, že častokrát aj veľmi namakaní cyklisti samotné bicyklovanie v podstate nemajú radi. Majú radi súťaž, tú satisfakciu z boja, z víťazstva, potľapkávanie po pleci: „Si dobrý, si dobrý.“
Učaroval mi beh pre radosť. Ako môj kamarát Pali Sovič povedal, beh ležérny, slobodný, oprostený od víťazstiev, hecov, čistá radosť z pohybu v prírode.
Výbeh na Czarnu Goru
Bežať môžeš v každom počasí. Aj keď mrholí, aj tak si do toho kopca za desať minút ma kožu mokrý. Osvedčilo sa mi behať s ľahkým bežeckým batohom. Mám v ňom všetko, čo pri behu zavadzia. Fotoaparát, mobil, suché tričko, lepšie dve a peňaženku.
Cesti k lanovke si môžeš strihnúť cez zjazdovku alebo okolo, po poľnej ceste. Tá je o dva kilometre dlhšia ale nie tak strmá. Dokážeš tak udržať aspoň aké také tempo, aby si nevychladol. Na Snežníku je spodná časť o kondícii, horná o chlade. Musíš totiž podchvíľou zastavovať a fotiť. Úprimne, často ma zastaví aj kondícia, nedostatok kyslíka a nadváha.
Beh do kopca
V kopcoch som zástancom indiánskeho behu, kde v krátkych intervaloch chvíľu bežíš a chvíľu rozdýchavaš a ideš. Čím som starší, tým viac sa prikláňam aj k výkonostnému nordic walkingu. Rozhýbe celé telo a vyrovná chrbticu.
Na lanovke
Človeka, čo vybehol 600 výškových metrov spoznáte ľahko. Endorfínmi nabitý sa cerí ako šialenec. Dole si to púšťam skratkou cez horu.
Cesta dole v hmle a opare, už skoro za šera, iba násobila dojem z Čiernej hory. Toto je naozajstná hustá hora. Nie ako slovenské leso – parky, kde je z desiatich stromov sedem vyrúbaných.