Najprv bolo staré koryto Oravy. Neskôr Ferozliatinove závody Istebné, vďaka ktorým bolo potrebné odkloniť staré koryto Oravy. Tak vznikli haldy a neskôr, pri ťažbe štrku, aj veľké jazero, ktoré bolo treba zrekultivovať. A tak vznikla sústava 21 rôzne veľkých jazier: Párnické rybníky, ktoré vznikli na nive rieky Orava a dnes sa využívajú ako rybársky a voľnočasový revír.
Párnické rybníky
O tejto lokalite sme už predtým počuli od Remekovcov, ktorí tu otestovali humnokemp a kempovanie na divoko. Areál sa nachádza medzi stanicou Párnica a regulovaným dnešným tokom Oravy. Je vážne rozľahlý.
Náučný chodník Párnické jazerá
nás previedol miestami, ktoré by sme v tejto lokalite nečakali. Prechádzka odkrýva temer dunajské scenérie lužného mäkkého lesa s bohatou faunou i flórou. Nechýbali ani komáre.
Chodník sme objavili iba náhodou. Vlastne preto, že pršalo. Zvážnice boli na hrebeňových lúkach natoľko rozmočené, že nám iné, ako objavovať cestičky na dolnom konci Žaškova ani neostalo. Na náučný chodník sme sa napojili odbočkou od Žaškovského mosta.
Keď počuješ aj trávu rásť
Chodník nás previedol sústavou lávok a schodíkov cez bývalé hlavné rameno. Dnes jazero. Nemohli sme obísť ani miestnych rybárov, patriotov. Vždy som myslel, že rybári sú tichí ľudia. U našich nových známych to celkom neplatilo. A tak sme sa dozvedeli všetko. Ako bolo kedysi dobre, ako bolo kedysi veľa rýb, ako bolo kedysi pivo lacné, a tak… veď to poznáte, ak ste už čo to prežili. Našli sme však aj vzácnu zhodu. To keď sme konštatovali ako je tu ticho a krásne.
Jazda na bicykloch okolo rybníkov nám nakoniec zabrala temer 5 km. Najmä zadné umelé jazerá nás oslovili tak, že sme sa v jednom z nich aj vymáčali. Čo už si pomôžete, ak koleso pošmykne. 🙂
Ak sa budete pohybovať okolo Párnice a nebude sa vám chcieť zdolávať hory, rozhodne si chodník nenechajte ujsť. Prekvapí vás.