S mojou obľúbenou usmievavou spoločnosťou odbáčame z hlavnej cesty v Považskom Podhradí na úzku uličku pri kostole sv.Ladislava a ďalej na parkovisko k staršiemu rokokovému kaštieľu (domácimi nazývaný Burg). Ideme pozrieť miestny… Považský hrad, hrad Bystrica či Bystrický hrad?
Považské Podhradie
Dobrá obuv, správne športové oblečenie, malé občerstvenie máme so sebou a vyrážame spoznávať históriu Horného Považia na Slovensku. Miernym stúpaním kráčame po cestičke s väčšími kameňmi. Trochu sa nám šmýka na blatovej ceste zasypanej lístím, keď na jeseň stromy zhadzujú svoje bohaté listnaté koruny.
Cesta cez jedľovo-bukový les vedie po žltej turistickej značke až na malú čistinku k informačnej tabuli. Podarilo sa nám dostať na tieto miesta v čarovný čas, keď ranný opar pomaly odchádza.
Máme fascinujúcu hru prírody priamo pred nami a vychutnávame si takúto krásu plným priehrštím. Hra svetiel predierajúceho sa slnka cez hmly v lese nás sprevádza až hore na skalnatý vápencový vrch predhoria Javorníkov.
Javorníky
Javorníky sú pohorie, ktoré tvorí na západe časť štátnej hranice medzi Slovenskom a Českom. Sú geomorfologickým celkom Slovensko-moravských Karpát. (wiki)
Najprv sa pred nami objavuje mohutný múr skrývajúci zrúcaninu na strmom vrchu nad riekou Váh v Považskom Podhradí neďaleko Považskej Bystrice.
Dostávame sa cez vstupnú hlavnú bránu do renesančného „barbakanu“ (pevnostný prvok zabezpečujúci ochranu brány)
Zrúcanina Považského hradu
Nie ešte stále nevidíme, čo sa skrýva z histórie na týchto miestach. No stačí nám už len pár krokov a vchádzame cez ruiny budov do predhradia a prichádzame k veľkému otvorenému priestoru.
Čiastočne upravené pozostatky hradu po rekonštrukcii prechádzame opatrne. Viete o tom, že vodu do hradu privádzali podzemnými drevenými potrubiami zo studničky Sklepitá …
Tak ktorou cestou sa rozbehnúť? Systematicky pokračujeme do stredu zrúcaniny a zastavujeme. Zdvíhame hlavy a obdivujeme dookola nádheru tohto miesta. Považský hrad bol vraj postavený v roku 1128 na ochranu dôležitej považskej cesty.
Vyhliadka na Považie
Nachádzame tu aj maketu pôvodného stavu Považského hradu a drevené schody. Na zdolanie vysokých stupníc schodoch potrebujeme trochu viac námahy. Námahu vynaložiť sa nám oplatí, aby sme sa okolo zostávajúcich mohutných stien paláca (kde sú vidieť otvory okien a pozostatky renesančných klenieb) dostali k vybudovanej vyhliadke s ďalekohľadom.
Vidíme tu očarujúci panoramatický výhľad na Bytčiansku kotlinu od Považskej Bystrice po Bytču, Veľký a Malý Manín, Manínsku tiesňavu, Súľovské skaly a aj Hričovský kanál.
Vedľa vyhliadky prechádzame do časti hradu okolo naozaj veľkých kamenných pozostatkov, kde cez zachovalé otvory máme možnosť nazrieť vrchným pohľadom na predhradie Považského hradu.
Tak toto nás dostalo : výhľad, kde v popredí máme zrúcaninu, na ktorej je osadené slovenská vlajka vejúca v jemnom vetríku, nad nádhernou scenériou prírody s fascinujúcim oparom vytvorenou na severozápadnom Slovensku nad riekou Váh. Hrá histórie a prírody v tomto momente bol pre nás odmenou za vynaloženú námahu.
Sedem divov Trenčianskeho kraja
Nie nadarmo sa hrad dostal v roku 2009 medzi sedem víťazných pamiatok v súťaži Sedem divov Trenčianskeho kraja. Ani sa nám nechce odísť z tejto krásy, ktorú sme tu objavili. No všetko ma raz svoj koniec a tak sa pomalým krkom poberáme späť, odkiaľ náš dnešný výlet začal.
Hru farieb stromov v jesennom období obdivujeme pri zostupe z vrchu. Na záver si doprajeme ešte malé zastavenie a pohľad z diaľky na zrúcaninu Považského hradu.
P.S. : Cestičky výletu na Považský hrad sú vhodné pre všetky vekové kategórie, a tak neváhajte navštíviť toto čarovné miesto ak sa nachádzate v jeho okolí … 🙂 Množstvo tipov na výlet k hradom nájdete aj tu >