V Santane dnes začíname i končíme. Je to totiž najlepšia prístupová cesta na najvyššie miesto Madeiry Pico Ruivo vo výške 1862 m n. m. Názov dediny Santana vznikol skrátením a zľudovatením mena Santa Anna.
Miradouro do Picaroto
Keď sme vystupovali z auta, ani sme netušili aký krásy výšľap nám pripravila už prvá vyhliadková terasa. Chvíľu sme sa tu zdržali najmä preto, že vrcholky hôr boli v oblakoch a my (polo zúfalí) sme už ani neverili, že niečo v tých mračnách uvidíme.
Vyhliadka Picaroto nám však priniesla optimizmus. Kým sme sa na ňu vyštverali, oblačnosť sa rozostúpila a odhalila vršky hôr. To sme ešte netušili aké výhľady nás čakajú hore.
Achada do Teixeira
Posledný dopravný bod na mape. Veľké parkovisko Achada de Teixeira je plné áut, autobusov a taxíkov. Vyvážajú a zvážajú turistov. Pico Ruivo hiking začína práve na tomto parkovisku. keď vidím skalný chodník pred sebou, ďakujem hviezdam že som sa zastavil v Decathlone a opäť si kúpil najlacnejšie trekové palice. Vyrážame.
Chodník zo začiatku nemá prudké stúpania. Prvých pár kilometrov by zvládlo aj dieťa. Podchvíľou však zastavujeme. už za prvým kopcov sa nám otvára nezameniteľný pohľad na letiskový radar na vrchu Pico do Arieiro. Oveľa atraktívnejšie divadlo však predvádzajú mraky, ktoré sa prevaľujú z doliny do doliny a každú chvíľu menia scenérie, ktoré sú tak typické pre pohľadnice z vrchu Madeiry.
Casa de Abrigo do Pico Ruivo
Ideme po hrebeni až k turistickému rázcestiu k najkrajšiemu treku Madeiry, 7 km prechodu skalným hrebeňom so zopár mostíkmi a tunelmi a 680 m prevýšením. Tento trail sme naplánovali z druhej strany ostrova ako korunu výletu na pozajtra. Kúsok za rozcestníkom je chata. Sme vďační aj za plechovkové pivo ale keď vidíme tie serpentíny na vrchol kopca pred nami, rozhodujeme že si ho dáme až cestou dolu.
Vrchol Pico Ruivo je monumentálny,
Pico Ruivo
Hoci je to náročný chodník, hore vylezie temer každý. Pohľady z hora totiž patria do kategórie božské, jedinečné a neopakovateľné. Aj keď vidíme tabuľku zákaz dronov, na okolí bzučia hneď dva. Kto by odolal. Všetci sa tu bratajú. Už minimálne preto, že každá skupina potrebuje spoločné foto, teda potrebujú niekoho iného aby ich cvakol.
Oblaky, rokliny a štíty hrebeňov ponúkajú nezvyčajné, stále sa meniace divadlo.
Na streche Madeiry
Ak ste na najvyššom bode, logicky máte kruhový výhľad na celý ostrov. A ak chcete zachytiť more, hráte simultánku s oblakmi. Kde sa to otvorí a kde naopak zatemní. A tak všetci pobehujú a hľadajú svoj ideálny záber.
Človek by si povedal, že na streche sveta je pokoj. Ale nie je to ako les Fanal. Stovky ľudí všade my skôr pripomínajú magistrály Vysokých Tatier v strede sezóny.
Pomaly zostupujeme. Možno sa mi t zdá, ale tá istá krajina pri zostupe vyzerá úplne inak ako predtým. Človek si všíma iné veci. Na chate dáme plechovku piva a pomaly sa zberáme k autobusu. Za sebou máme tri hodiny na streche Madeiry a pred sebou jednu vychýrenú levadu, ktorú máme náhodou po ceste.
Hiking Madeira
Aktívna turistika na Madeire má mnoho podôb. Od skalných útesov a jaskýň v Canical, cez desiatky turisticky prístupných levád, dažďový Fanal Forest, severné nehostinné pláže okolo Sao Vincente, Seixal a Porto Moniz, až po maják v Ponta del Pargo. Kládli mi na srdce, aby som nezabudol spomenúť kúpačku. Ak chcete mimo sezónu zažiť teplé a priateľské more, vašim cieľom by sa mala stať dedinka Ponta do Sol, ktorá má najmenej vetra, najviac slnečných dní a najteplejšie more z celého ostrova. Je tiež neoficiálnym centrom európskych digitálnych nomádov.
Bez auta sa však v týchto horách nezaobídete. Autobusy chodia iba okolo ostrova a zriedka.
Parque das Queimadas
Asi v tretine cesty zo Santany na Pico Ruivo nájdete neveľké parkovisko, ktoré vás privedie k jednej z najznámejších levád na Madeire, Queimadas. Patrí medzi zopár turistických chodníkov, kde po vás budú chcieť aj malé vstupné. Ale oplatí sa.
Príroda v okolí Parque das Queimadas je v príkrom kontraste so skalami a oblakmi, ktoré zažijete na trailoch k Pico Ruivo. A rozhodne pri vstupe ochutnajte miestnu špecialitu drink Poncha.
Santana
Mestečko Santana bolo dlho odrezané od sveta. Dnes je to taký madeirský skanzen. Typickým znakom Santany je totiž viac než stovka doskových trojuholníkových domčekov. Prvá písomná zmienka o nich pochádza už zo 16. storočia. Tieto jednoduché ľudové chalúpky, vystavané do tvaru písmena A, charakterizuje predovšetkým výrazné zafarbenie, červená, modrá a biela farba.
Ak chcete objaviť čaro hrebeňa Pico Ruivo, začnite v Santane. Ak bývate na opačnej strane, použite tunel medzi Ribeira Brava a Sao Vincente. Výrazne vám skráti a zjednoduší cestu cez stred ostrova. Pico Ruivo hiking trail je ideálne spojiť aj s návštevou Queimadas levady a skanzenu v Santane. Zažijete neobyčajný športový a aktívny deň.