Outdoor shopaholic: ako si vybrať trekovú výbavu?

Ako si vybrať správnu outdoor výbavu?

Nákup outdoor výbavy- pre niektorých voľnočasová aktivita, pre iných bolehlav. Ani jeden extrém nie je ideál. Pri prvom ti pri aktuálnych cenách balancia účtu ľahko padne na nulu. V druhom prípade následky nevhodnej výbavy a podcenenie vysokohorských podmienok všetci dobre poznáme zo správ o teniskových turistoch vo Vysokých Tatrách.

Výber outdoorovej výbavy je vášňou množstva horomilov.

Určite poznáš ten pocit, keď ideš po nákupnom centre, trpíš a pohoršuješ sa, ako môže niekto vyhodiť 150 € za džínsy. Predražené kiná, rawcaky a dizajnové hipster ponožky. Ľudia v nákupných centrách, podliehajúci davovému šialenstvu, míňajú drahocenný čas a peniaze, ktoré nemajú na veci, ktoré nepotrebujú. Stará známa pravda.

A potom vedľa výkladu zlatníctva zbadáš oázu spásy. S tlčúcim srdcom vstúpiš do outdoor obchodu. A zbytočnosti nadobúdajú užitočnosť. Z predraženej saténovej šatky sa stáva nepostrádateľná buffka s novým jesenným dizajnom, ktorá ťa ochráni pred októbrovými orkánmi. Miesto grafitovej winter-parky s kožušinovou cicou za 200 € ti kvapká slinka nad gore-texovou bundou za 400, nevyhnutnou na prežitie drsných hrebeňoviek.

Wind-stopper, merino, primaloft, vibram, cuin… to je báseň pre ucho správneho horala.

Now and then

čo bolo “in” a “out” v minulosti?

Kedysi to bolo jednoduché, keďže nebolo na výber. Ľudia sa navliekli do kožušiny alebo oblečenia z prírodných tkanín impregnovaných živočíšnym tukom, stuženým rastlinným olejom či voskom. Vážili tonu a síce ti v nich teplo bolo, ich nevýhodou bola nulová priepustnosť. To znamená, že zvonku síce nenatieklo, po chvíľke sa však staroveký Pepa tak či tak kúpal v jazierku vlastného potu.

Dnes pokrokové materiály a nové technológie umožňujú, aby si sa pri vonkajšej aktivite cítil/-a skvelo a mohol/-la sa sústrediť výlučne na výkon. Všetko je paropriepustné, vzdušné, nepremokavé, vetruodolné, ultraľahké, ultrapevné a hlavne – ultradrahé. Preto si väčšina horalov svoju turistickú výbavu vyberá uvážene a kúpe obyčajne predchádza online prieskum, skúšanie a porovnávanie – a najmä nekonečné diskusie.

Outdoorová komparatistika

Horali dokážu stráviť hodiny vo vášnivých debatách o tom, či je eVent lepší než Gore-Tex, či má Polartec NeoShell dlhšiu životnosť ako Pertex Schield, či je dryshell naozaj dry, či je husacie perie lepší izolant a či vlastne nevyskúšať radšej labutie či pštrosie, etc., etc., … Je to celá veda, tzv. “outdoorová komparatistika”, v ktorej existuje nekonečno odborníkov. Nikto tomu vlastne nerozumie, ale každý o tom vie veľa povedať. V jednom sa však všetci komparatisti zhodnú. Obchod s outdoor výbavou je pre horala niečo ako alexandrijská knižnica pre starovekého učenca a nech už preferujete taký materiál a značku, či onaký, každý si tam niečo nájde.

Si styler alebo šanovač?

Správny styler predtým, než sa pustí do akejkoľvek aktivity, je po zuby vyzbrojený najmodernejšou katalógovou výbavou. Štýlový look a kvalita ho naštartujú, minimálne na úvod. Potom je to už len a len o pevnej vôli, a často výbava končí na spodku šuflíka po prvej fotke na Instagrame.

Potom sú aj takí, ktorí šanujú. Na svoju novú páperku pozerajú do šatníka s posvätnou úctou, ako stará mater na svätý kríž nad postelou. Takú investíciu neradno poškodiť a tak šanujú a šanujú v skrini, a na hory chodia v storočných “panelpantsoch”, ktoré im nie je ľúto zničiť.

Goretex

Tiež som tak trochu šanovač. Nedávno sa mi dostala do rúk moja prvá goráčka. Nedes sa, dnes už gore-texky kúpiš aj s modernejšou “eko-friendly” verziou bez PFC. Predtým som využívala lacnejšie varianty membrán, ktoré však dlhú životnosť nemali a v konečnom dôsledku som na nich preplatila (a premrzla). Keď som uvidela v obchode na vešiaku visieť krásnu slivkovú goráčku s logom veľryby (áno, asi patrím aj ku “stylerom” 🙂 ), nevedela som odolať. O značke Ternua som dovtedy nepočula, je u nás relatívne nová na trhu. Úvodná testovačka bola psychicky náročná.

Outdoor shopaholic

Prvá gore-tex bunda, to je posvätný artefakt a na Kozom Chrbte nad Donovalmi zrovna ukážkové počasie nebolo. Brodili sme sa v snehovej brečke, po chvíli sa pridal snehodážď. Každá kvapka na novučičkej škrupke bolela ako rana dýkou. Hovorím si, nezúfaj, veď len napĺňaš jej predurčenie. Odvtedy máme za sebou vyše ročnú testovačku. Úspešne sme spolu prežili takmer všetky druhy klímy- od zimných hrebeňoviek a skialpov na slovenských horách, cez prudké dažde novozélandského južného ostrova, chlad Patagónie, premenlivosť škótskej vysočiny, až po ostré zimné vetry palestínskych púští. Síce je o pár gramov tažšia, než jej drahšie varianty od porovnateľných značiek, po technickej stránke ma ani raz nesklamala. Niet nad staré dobré osvedčené materiály.

Ako teda nakupovať?

Nákup outdoorovej výbavy by sa mal riadiť zopár základnými pravidlami. Na hory nepotrebuješ skriňu plnú dizajnovej garderóby. Sám/-a aj prídeš na to, že by si na to minul/-a niekoľko výplat. Namiesto toho si radšej nechaj poradiť skúsenejšími horalmi, pozri si recenzie a investuj do jednej špičkovej veci svojho druhu. Jednotlivé značky si prever a otestuj sám, každý má svojich obľúbencov.

Základom je kvalita, spoľahlivosť a overenosť. Jednak ti pri vhodnej starostlivosti vydrží roky, jednak ťa neprekvapí napríklad premoknutím pri prvej hrebeňovke. Keď človek natrafí na niečo nové, kvalitné a ešte dobre vyzerajúce, je to jedna radosť. Následky nevhodnej výbavy a podcenenie vysokohorských podmienok všetci dobre poznáme zo správ o teniskových turistoch vo Vysokých Tatrách.

Ako si vybrať  správnu outdoor výbavu?

Tak sa radšej zodpovedne vybav a nebuď ananás na snehu.

Pošli ďalej
Lucia Vasilik
Lucia Vasilik

Do všetkého rada šťuchnem, hádam z toho nevybuchnem:) Viac sa dozviete v mojich článkoch.

Articles: 12