Po misii v Stavangeri sme sa presunuli do Osla. Posledný deň naša cesta opustila divokú nórsku prírodu a ponorila sa do kultúry. A verte, Oslo vie, ako na to.
Oslo Opera a umenie Edvarda Muncha
![Oslo opera](https://www.restartnisa.sk/wp-content/uploads/2016/08/norsko-9110689-1024x684.jpg)
Monumentálna Oslo Opera House nás ohromila nielen svojou architektúrnou majestátnosťou, ale aj možnosťou prejsť sa po jej streche a vychutnať si panoramatický výhľad na mesto. Je to budova, ktorá vyzerá, akoby vyrastala priamo z fjordu – a ak sa zdržíte do večera, možno budete mať šťastie a uvidíte Červenú opernú lišku. Nie, nehovorím o predstavení, ale o tajomných liškách, ktoré si v budove spravili domov a občas si vybehnú pozrieť turistov.
![Preikestolen: čaro Nórska nieje len nad fjordom](https://www.restartnisa.sk/wp-content/uploads/2016/08/norsko-9110767-420x236.jpg)
![Oslo opera house](https://www.restartnisa.sk/wp-content/uploads/2025/02/oslo-4-420x281.webp)
Munchovo múzeum
Povinná jazda. Skrátene: ten pán bol tak trochu posadnutý smrťou, ale jeho „Výkrik“ posunul expresionizmus na ďalšiu emotívnu rovinu.
Námorné múzeá a polárne výpravy
U nás doma vám nepovedia: „Skočte si po pravej vikingskej lode.“ V Osle to však môžete. Viking Ship Museum je momentálne zatvorené na renováciu, ale námorné múzeá v Oslo ponúkajú skvosty.
Kon-tiki
Múzeum Kon-Tiki rozpráva príbeh Thora Heyerdahla, ktorý dokázal, že so slamenou plťou môžeš preplávať Pacifik. A Fram?
![Preikestolen: čaro Nórska nieje len nad fjordom](https://www.restartnisa.sk/wp-content/uploads/2016/08/norsko-9110504-420x236.jpg)
![Preikestolen: čaro Nórska nieje len nad fjordom](https://www.restartnisa.sk/wp-content/uploads/2016/08/norsko-9110597-420x236.jpg)
Fram muzeum
Tak tam si môžete doslova vkročiť na palubu lode, ktorá sa dostala ďaleko za polárny kruh. Fram bol postavený tak, aby odolal drvivému tlaku zamrznutého oceánu a vás vtiahne do sveta námorníkov a dobrodruhov, ktorí riskovali všetko v mene objavovania neznámeho.
Nórsky polárnik, vedec, diplomat a humanitárny pracovník Fridtjof Nansen preslávil sa svojou odvážnou expedíciou k Severného pólu na lodi Fram v rokoch 1893 – 1896, počas ktorej sa pokúsil dosiahnuť najsevernejší bod Zeme. Okrem
Vigeland park
![Vigeland Park](https://www.restartnisa.sk/wp-content/uploads/2025/02/oslo-3.webp)
Keď sochy majú city. Gustav Vigeland je pre Oslo niečo ako Messerschmidt pre Bratislavu – ale o dosť menej morbídny. Vytvoril stovky sôch, ktoré majú nekonečne humánny rozmer. Najpopulárnejšia z nich je socha „Nasraté dieťa“ – socha malého chlapca, ktorý vrieska a dupoce. A čo myslíte, za ktorú časť ho každý chytá? Za ruku.
![Nasraté dieťa: Za čo ho každý chytá?](https://www.restartnisa.sk/wp-content/uploads/2025/02/oslo-1.webp)
Pokojnú atmosféru občas naruší niečo ako armáda instagram umelcov a Pokemon Go lovcov. Fakt? V parku plnom umenia?
Nakoniec sme si sadli na terasu, objednali tri pivá a jednu kolu. 48 €. Vitajte v Osle!
Oslofjord: Keď sa noc neponáhľa
![Podvečer v Oslofjorde](https://www.restartnisa.sk/wp-content/uploads/2016/08/norsko-9110926-1024x576.jpg)
Spali sme kúsok za Oslom, v chatke na brehu fjordu. Večerná prechádzka sa skončila v mori – teplom, tichom a priezračnom. Po zaplávaní som sa sušil na drevenom móle, kde aj o jedenástej večer bolo svetlo. Akoby Nórsko nechcelo dovoliť, aby čaro dňa len tak skončilo.
Stúpam po brusniciach, oberám maliny. Nikde nikoho. Iba ja a nekonečná pohoda a ticho. Možno práve toto robí Nórsko takým výnimočným. Fjordy, more, príroda a sloboda.
A vôbec. Nie je tu zďaleka toľko ťažkotonážnych bavorákov ako v Bratislave, ani 3 metrové ploty deliace jedných od okázalých majetkov druhých. Ľudia sú v pohode. Až príliš normálni.
Oslo je viac než len kultúra. Je to miesto, kde sa môžete naozaj nadýchnuť. A my sa sem určite vrátime. Nórske fjordy volajú.