Pri svojej ceste do Ríma mi Huawei poskytol testovačku ich prémiového smartfónu HUWAEI MATE 50 Pro, ktorý sa pýši najvyšším hodnotením v triede foto smartfónov v nezávislom teste DXOMARK. Nočný Rím fotený cez prémiový smartfón Huawei MATE 50 Pro?
Uličky Trastevere
Kde môže fotograf môjho apetítu začať nočné fotenie Ríma inde, ako v štvrti Trastevere. Malebnosť a pastelovosť fasád tejto štvrte mi učarovala. Trochu som sa v tých úzkych uličkách po skúsenosti so staršími modelmi bál dlhej nočnej expozície (niekedy 5+ sekúnd), ale MATE 50 Pro prišiel s prvým prekvapením.
Väčšinu nočných záberov zvládol oproti predchádzajúcim modelom v enormne kratšom čase do 2-3 sekúnd. Kto fotíte nočný street, viete o čom hovorím. Získať v uličkách čistý záber je temer nemožné. Prechádzajúci ľudia totiž na vás zvysoka kašlú a ak na niekoho mierite foťákom viac ako 3 sekundy, koledujete si navyše o malér.
Ešte viac ma prekvapilo, že AI umelá inteligencia odstránila nechcené prechody a tiene. Niekedy je systém natoľko aktívny, že odstráni aj to, čo netreba. Ale o tom nižšie.
Fontana di Trevi
Prvé večerné kroky väčšiny turistov Ríma patria rímskym fontánam. Tú najznámejšiu fontánu di Trevi preslávila Anita Ekberg vo Felliniho filme La Dolce Vita. Až pár rokov neskôr sa priznala, že sexappeal na snímku, ktorá nedával spávať miliónom mužov nemá pôvod v jej vytržení, či vzrušení ale voda bola pri natáčaní príšerne studená. Zastavil sme sa tu aj my, aby sme otestovali možnosti nočného režimu MATE 50 Pro.
Nočný režim vs normál
Dve snímky z toho istého miesta, pričom druhá bola fotená v normálnom režime základného objektívu. Už na prvý pohľad sú badateľné rozdiely. Nočný režim má tendenciu presaturovať farby a odstrániť pohybujúce sa predmety. Tak sa mi raz podarilo odfotiť chlapíka, ktorý sa rozhodol napiť z fontány ale na fotke nebol. Umelá inteligencia v tomto prípade urobila miernu nadprácu a rozhodla sa z fotky ho odobrať. 🙂
Chcel som si to overiť tak som skúsil aj prefláknuté Colloseum.
Colloseum
Podčiarknuté, potvrdené. Dve jemnejšie snímky s prirodzenými farbami fotené v bežnom režime a tá tretia hoci presnejšia ale presaturovaná. Na Instagram fajn, ja však uprednostňujem realitu. Moje odporúčanie: pokiaľ máte aspoň trochu dosť svetla, vyhnite sa nočného režimu, pretože ten základný objektív je v kombinácii s optickou stabilizáciou v kresbe skvelý. Chce to experimentovať. Každopádne so základného objektívu lezú krásne prirodzené farby.
Duch Trastevere
Vraciam sa naspať. Predsa len: študentská štvrť (kedysi rybárska na Tibere), o tretinu nižšie ceny ako v downtowne a atmosféra jedinečná. Fotogenickosť garantovaná.
Všimnite si pastelovosť a farebnosť pouličných grafity. Ak má byť niečo šedé (Banksy style) a nefarebné tak je. Podanie nočných farieb v Huawei MATE 50 Pro je skvelé. Dobré je i vyváženie bielej. Problémom sú lúče lámp v bočnom svetle. Snažím sa hľadať prepaly v svetlom či tmavom kľúči, ale márne. Tento smartfón má snáď HDR nekonečné.
Pozn: HDR znamená Vysoký dynamický rozsah (High Dynamic Range), technológia prinášajúca výborný kontrast, realistické farby, ktorá umožňuje reprodukciu detailov v tmavých aj vo svetlých scénach zároveň.
Bath of Dioclecian a katakomby St. Sebastiana
Byť v Ríme a neriešiť antiku a ranné kresťanstvo sa nevypláca. Zašiel som preto do Diocleciánových kúpeľov a ranno kresťanských katakomb na Via Appia. Ako si poradí MATE 50 Pro v interiéroch a horších svetelných podmienkach?
Fotky napovedia. Pohrali sme sa trochu aj s manuálnym nastavovaním hĺbky ostrosti. Huawei MATE 50 Pro je totiž prvý smartfón, ktorý manuálne nastavenie clony od 1,6 do 4 umožňuje a výsledky sú veľmi presvedčivé. Kresbe a práci s clonou sme sa venovali už aj v predchádzajúcom teste verzie P a MATE v Centrále ale takéto výstupy som nečakal.
Pozrite na tie krčahy. Priestor, plastickosť a pastelové podanie poltónov je excelentné. Pozrite na HDR oblúkového okna so záhradou s protisvetlom. Fotka vyzerá až upravovane, ale nie je.
Rozbehol som sa do Rímskych kostolov
Rím ich má údajne viac ako 900. Zväčša fotky z ruky, dve v nočnom režime. Nájdete ktoré?
Kresba excelentná, niekedy až neprirodzene ostrá ale má to priestor i dynamický rozsah.
Jedným z významných prvkov smartfónu je obzvlášť široký farebný gamut. Prejavuje sa poltónmi a intenzitou. Ten však na webe (kvôli optimalizácii na sRGB) nenájdete.
Doprial by som vám pohľad na tú farebnú škálu na 10 bitovom monitore HUAWEI MATEVIEW GT 34.
Stabilitou a farebným podaním farieb sa blíži k môjmu referenčnému testovaciemu displeju – 16 bitovému EIZO CG.
Vráťme sa však naspäť na ulicu
Blíži sa večer a treba čosi pojesť a popiť. Užiť si teplé tóny večerného slnka. A znovu žiadne defekty ani prepaly. Rím to potvrdil. MATE 50 Pro je fakt dobrý.
Verdikt
Po prvom porovnaní smartfónov Huawei Mate50 Pro a P50 Pro v kvality a ostrosti kresby sme si vyskúšali vlajkovú loď Huawei aj v nočnom Ríme.
Výhody +
- oveľa kratší čas nasnímania nočného režimu temer na polovicu zásadne zlepšuje večerné snímanie
- excelentné HDR, prakticky nulové prepaly
- vernejšie farby v normálnom režime, v ktorom ste schopní zosnímať aj dosť komplikovanú a tmavú scénu
- excelentná kresba základného objektívu
- smartfón umožňuje pracovať s clonou a hĺbkou ostrosti, dobrý a prirodzený bokeh
- Výborná výdrž batérie
Slabiny –
- Nočný režim prikrášľuje a saturuje fotku, čo nie vždy vyhovuje. Je farebnejšia než treba a AI si robí pri odnímaní vecí čo chce. 🙂 (alebo to možno ja neviem obsluhovať)
- Chýba mi originál zaklápací obal a nepochopiteľne sa nedá ani kúpiť. Originál HUAWEI puzdro na nižších verziách nielen kvalitne chránilo smartfón, ale hlavne: ihneď po zaklapnutí vyplo displej. Pri zaklapnutí nahrážkami obalov, displej nevypne hneď ale naďalej beží až kým settingovo nezaspí. Môže sa stať, že ak cvaknete niečo každú minútu, dve, tak display svieti temer nepretržite, čo spôsobí skoršie vybitie batérie. (displej je totiž najväčší žrút energie)
Displej
Keď už hovoríme o displeji. rád by som pochválil ešte skvelú 2616×1212 pixelov OLED technológiu s 1,07 miliardami farebných tónov a 120 Hz frekvenciou. Ten displej je prudko návykový.
Nočný Rím fotený cez prémiový smartfón Huawei MATE 50 Pro nesklamal. Je načase zasadnúť do nejakej krčmičky v Trastevere a ochutnať Cacio e Pepe. Ďalšie fotografie fotené z Huawei MATE 50 Pro nájdete v článkoch a fotogalérii z Ríma, ktoré budem postupne uverejňovať.