Náučný chodník Súľovské Skaly: turistický okruh na Súľovský hrad

Ráno je príjemne chladné. S batohom na chrbte vyrážame na náučný chodník Súľovské skaly, prírodnú rezerváciu medzi Rajcom a Považím. Tento jedinečný chodník ponúka fascinujúcu kombináciu prírodných krás, histórie a geológie. Možno jeden z najzaujímavejších turistických okruhov na Slovensku. Čakajú nás zaujímavé rokliny, strmé skaly a panoramatické výhľady, ktoré nám budú odmenou za každý krok.

Náučný chodník Súľovské skaly

Gotická brána
Gotická brána zdroj depositphotos

Cesta do srdca prírodného raja. Chodník začína v obci Súľov-Hradná, ktorá je zároveň ideálnym miestom na parkovanie a odpočinok pred túrou. Vstup do prírodnej rezervácie je označený informačnými tabuľami. Tie nás uvádzajú do histórie tejto oblasti a geologických zaujímavostí Súľovských skál. Aj tak väčšinu do večera zabudneme. 🙂 Dozvedáme sa, že tieto skalné útvary vznikli eróziou vápencových a dolomitových skál. Sú domovom mnohých vzácnych rastlín a živočíchov.

Prírodné divadlo: Skalné útvary a veže

Už po pár minút sa pred nami objavujú fascinujúce skalné veže a brány, ktoré tvoria charakteristické siluety Súľovských skál. Medzi najznámejšie patrí Gotická brána, pôsobivý skalný útvar pripomínajúci oblúk v gotickom štýle. Prechádzka cez tento skalný portál je ako vstup do iného sveta – svetla a tieňa, kde sa lúče slnka prelievajú cez skalné štrbiny.

Stúpanie na Súľovský hrad

Cesta pokračuje stúpaním cez les, kde si chodník vyžaduje väčšiu opatrnosť. Strmšie úseky v KST zabezpečili drevenými schodíkmi a reťazami, ktoré nám pomáhajú zdolať náročnejšie partie. Po približne hodine a pol sa dostávame na zrúcaninu Súľovského hradu. Kedysi bol strážnym bodom nad dolinou. Zrúcaniny hradu dnes zarastajú ale z vrcholku sa otvára nádherný výhľad na okolitú krajinu.

Výhľad do nekonečna: Panorámy z vrcholu

Výhľady zo Súľovského hradu
Výhľady zo Súľovského hradu zdroj depositphotos

Najkrajším momentom celého výstupu je určite výhľad z vrcholových častí chodníka. Tu sa pred nami rozprestierajú Súľovské skaly v plnej nádhere. Vidíme zvlnenú krajinu Bielych Karpát, masívne skaly jedinečných tvarov i doliny, ktoré vytvárajú jedinečný reliéf celej oblasti. Vietor nám jemne ofukuje tvár, a my si užívame tento pocit voľnosti a pokoja. Dokonalé miesto na turistiku a piknik s výhľadom, ktorý sa len tak neomrzí.

Návrat dolinou: Magická atmosféra lesa

Po zostupe z vrcholových častí chodníka sa ocitáme v hlbokom lese. Obklopujú nás vysoké stromy a pokojná atmosféra. Náučný chodník nás vedie cez Súľovskú tiesňavu, úzku roklinu, ktorá pripomína prírodný labyrint. V tomto chladnom a vlhkom prostredí sú vzduch a vôňa lesa ešte intenzívnejšie. Všade cítiť zvláštnu, magickú atmosféru.

Náučné tabule: Spoznávanie prírody

Počas celej trasy sa stretávame s informačnými tabuľami, ktoré vysvetľujú geologické javy, faunu a flóru tejto oblasti. Dozvedáme sa o vzácnych rastlinách. Rastie tu napríklad poniklec slovenský či rôzne druhy orchideí, ktoré sú chránené. Rovnako zaujímavé sú aj informácie o zvieratách. Žije tu napríklad rys ostrovid, sova dlhochvostá či rôzne druhy jašteríc a hmyzu.

Späť do civilizácie

Návrat späť do obce Súľov-Hradná je prekvapivo rýchly a príjemný. Náučný Chodník Súľovské skaly sa stáča späť k východiskovému bodu, kde sa lúčime s krásami prírodnej rezervácie. Na tvári úsmev, v nohách máme príjemnú zmes výkonu, adrenalínu i zážitkov.

Náučný chodník Súľovské skaly

Výlet na náučný chodník Súľovské skaly je skutočným zážitkom, ktorý ponúka nádherné výhľady, vzácne prírodné útvary a príjemné spojenie s históriou tejto oblasti. Turistika Súľov: Trasa je vhodná pre stredne zdatných turistov, ktorí majú radi mierne výzvy a krásu prírody. Celková dĺžka trasy je približne 6-7 km. S prestávkami a obdivovaním výhľadov sa dá celký okruh zvládnuť aj za 3-4 hodiny.

Súľovské skaly sú skrytým pokladom Slovenska. Okrem náučného chodníka ponúkajú aj mnoho ďalších túr a turistických trás v okolí Súľova. Sú aj rajom MTB cyklistov. Najmä na jar a na jeseň

Prevaľujúca sa hmla cez Súľovské skaly
Prevaľujúca sa hmla cez Súľovské skaly foto depositphotos

Najkrajšie Súľovské skaly

Jar a jeseň sú najkrajšie obdobia na spoznávanie Súľovských skál. Na jar sa príroda prebúdza a Súľovské skaly sa začínajú zelenať, čo vytvára krásne kontrasty medzi skalami a zeleňou. Jeseň naopak hýri farbami (asi najkrajšie obdobie na návštevu Súľova) vďaka pestrofarebnému lístiu. Oranžové, červené a žlté dodávajú krajine neopakovateľnú atmosféru. Ak chytíš navyše inverziu? Fotografi a kreatívci si tu vždy prídu na svoje.

Pošli ďalej
Tibor Gapota
Tibor Gapota

Vláčikový nadšenec, aktívny účastník a bloger 7 kopcov 3 jazerá a sprievodca výletmi po slovenských hradoch a zámkoch.

Articles: 35