Na Orave dobre, na Orave zdravo: Zimný výlet na Klin a Premeny lesa

Január. Zima sa hlási o slovo, mrazy udreli a niektoré časti Slovenska pokryla biela prikrývka. S príchodom zimy však prichádza aj novinka od nášho otca: jeho štvorkolesový miláčik sa rozhodol štrajkovať. Moderné technológie ho opäť zradili a vyžadujú „očistu“ filtra výfukových plynov. „Musíme auto previezť na dlhšiu trasu,“ oznámil oco s typickým nadšením pre svoje vozidlo. Čo tak zimný výlet na Klin?

Samozrejme, tento moment som využil vo vlastný prospech. Otváram stránku Reštartni sa a kontrolujem aktuálne ciele výzvy 7 kopcov, 3 jazerá. Z ponuky mi okamžite padá do oka Oravská priehrada. Ak už Orava, tak poriadne! A preto som spojil auto-terapiu s príjemným výletom a naplánoval trasu do obce Klin, kde nás čakal náučný chodník Premeny lesa.

RIo de Klin

Rio de Klin: Malé Rio na Slovensku

Zo Žiliny vyrážame okolo pol deviatej. V meste nás víta nízka oblačnosť, ale na Orave, kam prichádzame okolo desiatej, je už jasno. Auto parkujeme pod vrchom Grapa, kde začína náš výstup k miestnej atrakcii – socha Krista, známa aj ako Rio de Klin.

Socha je vernou kópiou tej v brazílskom Riu de Janeiro. Slovenská verzia dosahuje výšku 9,5 metra, rozpätie rúk má 7 metrov a jej hmotnosť s podstavcom činí úctyhodných 23 ton. Sochu začali stavať v roku 2007, pričom najprv vznikla železná konštrukcia, ktorá sa zaliala betónom. V máji 2008 ju priviezli na vrch Grapa. Autorom sochy aj ďalších diel v areáli je miestny ľudový rezbár Peter Ganobjak.

Malé Rio na Slovensku
Zimný výlet na Klin

Z vrchu Grapa (797 m n. m.) sa nám naskytá nádherný výhľad na široké okolie. Vidíme obec Klin, Oravskú priehradu, Námestovo, Suchú Horu, ba dokonca aj vrchy poľského Zakopaného, vrátane majestátneho Giewontu. Pohľad na striedajúce sa pohoria, kotliny a rieky zarezávajúce sa do reliéfu krajiny vás doslova prinúti stíchnuť a obdivovať krásu.


Premeny lesa: Zimná cesta v hlbokom snehu

Po oddychu pri soche pokračujeme po náučnom chodníku Premeny lesa. Chodník vedie kúsok súbežne so žltou turistickou značkou a brodíme sa čerstvo napadaným snehom. Naša prvá zastávka je pri informačnom paneli „Lúky, ich význam a liečivá sila“. Panelov je na chodníku celkovo 13 a každé z nich odhaľuje inú časť miestnej prírody, histórie a biotopov.

Napriek jasnému dňu nám technológie opäť raz neprajú – GPS aplikácia nefunguje, mapka sa nechce načítať. Začíname byť zmätení, či pokračujeme správnym smerom. Otcovi to, paradoxne, vôbec nevadí – „Aspoň sa otočíme a nepôjdeme celý chodník,“ zhodnotil spokojne. Celý chodník totiž meria 9 kilometrov a prejsť ho by nám trvalo približne tri hodiny.


Návrat v lete?

Aj keď sme trasu nakoniec neprešli celú, náučný chodník nás nadchol. Otvorený bol v roku 2013 a panely sú v dobrom stave, takže návštevu si môžeme zopakovať v teplejších mesiacoch. Letná Orava ponúka inú paletu farieb – miesto bieleho snehu nás privítajú zelené lúky a lesy, plné života a liečivých rastlín.


Prečo navštíviť Oravu?

Rozprávková inverzia na Orave
Rozprávková inverzia na Orave

Zimná Orava má svoje neopakovateľné čaro. Či už ste milovníkmi turistiky, histórie, alebo len chcete obdivovať nádherné výhľady, tento kút Slovenska nesklame. Klin, Grapa a náučný chodník Premeny lesa sú miestami, ktoré si zaslúžia vašu pozornosť – v zime i v lete. Takže, keď vám auto zahlási, že potrebuje prevetrať, viete, kam sa vybrať. 😊

Pošli ďalej
andrea a lubos remekovci
andrea a lubos remekovci

Veční optimisti, nadšení turisti a dobrodružný milý mladý pár, ktorý so svojimi psami objavuje krásne miesta nielen Slovenska. Ďalšie články autora >

Articles: 71