OZ Cyklovňa je združenie, ktoré sa nám postaralo o výnimočný cyklistický zážitok. Vymyslelo totiž, postavilo a realizuje v Starej Ľubovni bikepark. A nie hociaký. MTB Ľubovnianske Cyklostopy Severný Spiš
Ľubovnianske cyklostopy
Okrem iného sa snažia zviditeľniť región Severného Spiša pre cyklistov, budovať cyklotrasy a chodníky s jediným cieľom. Veria, že to všetko raz pomôže zlepšiť kvalitu regiónu. Zlepší sa turistika, pribudnú pracovné miesta a zníži sa odliv ľudí za prácou na západ.
Dali sme rozhovor s Milošom Guzym, predsedom združenia:
Ako prišiel nápad vybudovať Cyklostopy
„Najprv vznikla myšlienka rozvíjať cyklistický cestovný ruch v našom regióne, okolí Starej Ľubovne a Severného Spiša. Spojili sme sa 3 Ľubovňania, ja- Miloš Guzy, Igor Štefaňák a Jakub Svrček s tým, že máme skvelé podmienky na bajkovanie, ktoré nikto špeciálne nerozvíja a nepropaguje. Okrem klasických cyklotrás sme sa začali baviť aj o singletrailoch. Po zhodnotení veľa faktorov nám vyšiel kopec pod Oslím vrchom ako najlepšia voľba.
Malá pikoška: V spodných pasážach lesa sa už nachádzali parádne, hoci nelegálne traily. Dedičstvo po prvých kopáčoch. Tie sa nám podarilo zlegalizovať a zahrnúť do Cyklostôp. Samotný názov Cyklostopy sa vymyslel až neskôr.
Pre koho sú jednotlivé singletraily určené
„Od začiatku sme si vraveli, že by bolo dobré mať traily rôznych charakterov a náročnosti. Samotný les, jeho reliéf a chodníky nám v tom veľmi pomohli. Dokázali sme trasy navrhnúť tak, aby si každý mohol nájsť svoj obľúbený trail. Menší profici (srnčia, vlčia stopa) ale aj väčší machri (líščia, rysia, medvedia stopa).
Cyklostopy a budúcnosť. Hodláte projekt ďalej rozvíjať?
„Je pravda, že keď sme sa vrhli do tohto projektu, veľa vecí nám bolo neznámych. Napríklad časová náročnosť údržby trailov. Zisťujeme, že dobré trailové centrum, ktoré by dokázalo každoročne prilákať veľa cyklistov a ktoré by malo byť produktom cestovného ruchu je veľmi náročné udržiavať dobrovoľníckou prácou. Z dlhodobého hľadiska aj nereálne.
Preto hľadáme možnosti ako zabezpečiť financovanie. Jedným z dobrých riešení by mohla byť aj základňa, niečo ako „base camp“ pre prichádzajúcich cyklistov.
Záverom len dodám, že sme si singláče aj sami vyskúšali. Po stúpacom Forrest traile sme sa dostali až k chatke do 853 m n.m. Dali sme niekoľko zjazdov. Postupne Vlčí, Srnčí aj kúsok Medvedej stopy. Bavili nás klopky aj parádny mäkký podklad zväčša v ihličnatom lese. Po dvoch zjazdoch sme pocítili aj riadnu dávku adrenalínu. Aj chvejúce sa päty o tom svedčili. Povedali sme si, že sa do rána pripravíme aj na tie náročnejšie miesta. Kamarát to zobral s prípravou naozaj zodpovedne.
Na druhý deň sme sa vrátili na Jelení trail. Skoky radšej obchádzame. S miernymi obavami sme ho dali. Ale priznám, pri dvoch padákoch sme dole kopcom radšej tlačili. 🙂 Prekvapivo hravý a dobrý pocit z jazdy.
Ale Cyklostopy zďaleka nie sú všetko, čo môžte na bajku v Starej Ľubovni zažiť. Nie sme tu prvý krát. Na jeseň sme objavovali v Pieninách Lechnické singletraily a z Litmanovej na bajkoch horu Zvir, Eliášovku i Medvedelicu. Zväčša po zvážniciach, temer stále na divoko. Excelentné trasy.
Ľubovnianske cyklostopy
Nevídaný zážitok nám ponúkla aj dedinka Jarabina. Stojí za to odbočiť z trasy. Vedľa lomu tu vznikol
Jarabinský prielom
Malý Lipník tu vytvoril na malom území krátky, na kole nezjazdný ale turisticky nenáročný nádherný kaňon. Bicykle pred kaňonom odložte. Prechod vám nezaberie viac ako pol hodiny. V najužšom mieste má šírku iba necelé 3 metre. Úzkou skalnou cestičkou potok niekoľko krát prebrodíte. Najkrajšou časťou sú úzke skalnaté korytá, cez ktoré potok preteká. Celý kaňon obklopujú steny až do výšky 20 m. Na dvoch miestach sme objavili zaujímavé otvory. Miestni ich nazývajú Jarabinské pece. Cez kaňon vedie modrý turistický chodník.
Zo strany Litmanovej je ľahko prístupný v koryte rieky a na druhej strane od kameňolomu musíte prekonať strmý výstup. K Jarabine vás dovedie cyklotrasa Eliášovka Vyšné Ružbachy.
Eliášovka Jarabina a Vyšné Ružbachy
Ochutnáte všetky formy terénu a výhľadov, vrátanie brodenia potoka. Cyklotrasa cez lúky Jarabiny a Kamienky spája Starú Ľubovňu s Vyšnými Ružbachmi. Tu môžte po hrebeni objaviť Veterný vrch s jedným z najkrajších výhľadov na Pieniny a Tatry. Ale to sme už v Spišskej Magure a inom príbehu.
Ak však odbočíte pred Jarabinou po žltej k Ľubovnianskemu hradu, narazíte na celú sieť doplnkových cyklotrás Starej Ľubovne a Cyklostôp. Tu sa môžte ubicyklovať do sýtosti.
Na záver len dodám, že traily sú celkom slušne udržiavané.
Jarabinský prielom
Záverečné odporučenie
Starú Ľubovňu považujeme za celkom dobrú východiskovú základňu pre MTB. Otvára totiž trasy na
- horu Zvir, Eliášovku a poľské Pieniny,
- ponúka skvelý bikepark Cyklostopy s množstvom doplnkových cyklotrás v okolí hradu a oslieho vrchu
- Cez Novú Ľubovňu a Jakubany otvára nekonečné MTB možnosti Javoriny a Levočských vrchov, a
- cez Vyšné Ružbachy otvára trasy na Spišskú Maguru.
To všetko v dosahu pár kilometrov. Nie málo aj na týždeň skvelého pojazdenia. Navyše doplneného o historickú časť mesta, Ľubovnianskeho hradu, skanzenu a Nestvile parku, čo vám umožňuje prežiť aj rodinnú dovolenku. Odložiť necyklistov aj na dlhé hodiny bez toho, aby sa nudili. Ale jasne. Milujeme bajky.
A ak chcete precítiť zjazd po cyklostopách ochutnajte video Moniky Popluhárovej, ktorá mala gule tie zjazdy aj zaznamenať 🙂