Indiáni, kovbojové, zlosynové a padouši, westerny, dobrodružství, Marlboro, Forrest Gump, historie, současnost, romantika, láska. To je Monument Valley.
19. ledna 2018 se mi povedlo nahlédnout do tohoto úchvatného kraje. Rudý písek, skály neuvěřitelných tvarů. Většina z nich však naprosto všem notoricky známých. Panorama těchto skalnatých obrů je, musím toto přirovnání opět použít, dechberoucí. Taky naprosto nezaměnitelná vůně této neuvěřitelné části Spojených států je charakteristická.
Když jsem poprvé viděl Forresta Gumpa a říkal si při jeho nekonečném běhu Amerikou a samozřejmě skrz Monument Valley, kde se „konečně“ zastavil, že tam bych se někdy v teniskách a „běžeckým“ taky rád proběhl. Podařilo se. Zdeněk mi udělal pár fotek a taky krátké video pomocí dronu. Ten momentální stav duše a mysli se těžko někdy podaří popsat a vysvětlit.
Ne, nebojte se, nebudu se o to pokoušet. 😉
I přes relativně velké chladno nám vyšlo počasí parádně a nic nebránilo tomu, vše si dosytosti užít.
Výlet do Monument Valley je fantastický zážitek a zůstane v mé paměti navždycky.
Duša indiánskeho národa Navajo
Aj keď je táto oblasť všeobecne známa ako Monument Valley Park, Navažský názov znie v skutočnosti Tsé Biiʼ Ndzisgaii, čo zhruba znamená údolie skál. Najjednoduchší spôsob, ako to vysloviť, je povedať: Ze-Bi-N-Dis-Guy.
Pokiaľ bude slnko svietiť, voda tiecť a obloha modrá. Park Monument Valley tvorí iba malý kúsok poloautonómneho národa Navajo, ktorý je najväčšou indiánskou rezerváciou v Spojených štátoch. Navažský národ má svoj vlastný vládny a súdny systém, ktorý funguje dokonca s vlastným prezidentom.
Monument Valley Park leží na hranici medzi Utahom a Arizonou. Ak však chcete zažiť „crossboarding“ poriadne, mali by ste sa vydať k pamätníku The Four Corners (vzdialenému asi 1,5 hodiny). Tu sa križujú hranice štátov Arizona, Colorado, Nové Mexiko a Utah.
Po parku autom, sprievodcom, alebo koňom
Park je naozaj rozmerný. Ponúka niekoľko trás. A verte, že Vás aj riadne skasírujú:
- Základný 1,5 hodinový okruh okolo hlavných bodov: The Mittens, Three Sisters, John Ford Point, Totem Pole & Yei Bi Chei formations, Artist Point, North Window. 75 USD. Vďaka foteniu však potrvá dvojnásobok času.
- Celodenný veľký okruh s prehliadkou: 150 USD a dostanete aj obed 🙂
Ak to chcete zažiť naozaj autenticky máte možnosť. Zaparkovať svoje auto a vyskúšať park úplne iným, fantastickým spôsobom. Na koni.
Tse‘ Bii‘ Ndzisgaii
je údajne jedným z najfotografovanejších miest na Zemi. Údolie je domovom do neba týčiacich sa pieskovcových skalných útvarov, ktoré boli vytesané v priebehu vekov. Týčia sa až do výšky 300 m nad dnom údolia. V kombinácii s okolitými stolovými horami, pahorkami a púštnym prostredím patrí Monument Valley k top prírodným divom sveta. Park vyčlenila zo svojho územia kmeňová rada Navajo až v roku 1958 a sama si ho i správcuje.
Podobne ako Arches, Horseshoe Bend, Grand Canyon alebo Bryce Canyon sa Monument Valley vrásnilo podobne. Geológovia tvrdia, že táto obrovská krajina dramatických pieskovcových veží bola kedysi pochovaná 1 000 metrov pod morom. V priebehu nasledujúcich niekoľkých miliónov rokov sa ukladali vrstvy po vrstvách, ktoré sa následne vytvrdili a nasledovalo ich pozdvihnutie. Je ťažké si to predstaviť, ale vrcholy týchto hôr a veží boli niekedy na úrovni terénu. Keď krajina stále stúpala a more sa zmenšovalo, sily vetra, dažďa a času skaly vyleptala a vytvarovala do týchto veľkolepých pieskovcových monolitov.
Navajo
V údoliach a kaňonoch po celej oblasti nájdete stopy starodávneho osídlenia. Tu uvidíte petroglyfy, piktogramy a obydlia Anasazi tzv. „Prastarých“. Antropológovia sa všeobecne zhodujú v tom, že ľudia, ktorých nazývame Navajo, prišli do Severnej Ameriky asi pred 6 000 rokmi cez pozemný most v Beringovom prielive.
Majú jedinečný, ťažký jazyk. Tak ťažký, že v období druhej svetovej vojny sa navahčina používala na kódovanie a šifrovanie správ.
Podľa navažskej legendy Navahovia prešli tromi predchádzajúcimi svetmi, kým prišli do tohto dnešného, štvrtého.
Navažské legendy
Prvý svet bol čierny, pretože tam nebolo svetlo zo slnka, mesiaca ani hviezd. Stvorenia, ktoré obývali Prvý svet, nemali žiadnu formu a volali sa „Mist Mist“.
V tomto mytologickom svete boli stvorení Prvý človek a Prvá žena. Ich účelom bolo zariadiť podmienky vhodné pre Navahov. Bytosti sa, bohužiaľ, začali hádať a začali na seba vrhať zlé kúzla, takže prvý muž, prvá žena spolu s ľuďmi z prvého sveta odišli a presunuli sa hore do druhého alebo Modrého sveta.
Tu našli ďalších ľudí a tiež zvieratá vrátane jazvecov, vlkov, líštičiek a pum. Tieto zvieratá boli medzi sebou vo vojne. Aby toho chaosu nebolo málo, do druhého sveta sa dostali aj zlé bytosti z prvého sveta.
Kojot, prefíkaný a niekedy zlomyseľný tvor, ktorý v týchto príbehoch vždy existuje, presvedčil ľudí, aby opustili utrpenie Modrého sveta a presunuli sa do tretieho sveta.
Tretí svet sa volal Žltý svet a mal dve rieky. Prvá, „žena“ tiekla od sever a na juh. Druhá „muž“ tiekla od východu na západ. Prvá žena však nebola spokojná s tretím svetom a chcela, aby sa ľudia presunuli do štvrtého sveta. A tak nahovorila kojota, aby ukradol dieťa Vodnému pánovi (monster) s cieľom ho nahnevať. To sa podarilo a Vodné monštrum podľa očakávaní spôsobilo veľkú povodeň.
Všetci ľudia a zvieratá liezli hore a von zo žltého sveta a vystupovali do štvrtého tzv. trblietavého sveta. Ako posledný stúpajúcim povodňovým vodám unikol moriak. V poslednej chvíli sa vody dotýkali špičky jeho chvostového peria a preto sa dodnes v amerike podľa toho chvosta moriakom hovorí morka biela.
Prvý muž a prvá žena
Vo štvrtom svete konečne božstvá zvané Yay-ee-ee, učili ľudí, ako žiť pokojným spôsobom. Prvý muž a Prvá žena učili ľudí, ako stavať hogany (obydlia) a žehnať im zver, bielu a žltú kukuričnú múku. Prvý hogan bol podopretý piatimi vidlicovými stĺpmi, jedným zo severu, juhu a západu. Dva stĺpy podopierali vchod, ktorý bol vždy na východe. Pretože prvý človek, ktorý rozdával múdrosť všetkým ľuďom, žil týmto smerom.
Deň a noc, slnko, mesiac a hviezdy boli vytvorené vo štvrtom svete. Štyri posvätné hory, San Francisco, Navajo, La Plata a Blanca, boli vytvorené z pôdy prenesenej z tretieho sveta.
Jedného dňa si prvý muž a prvá žena našli dievčatko. Z dieťaťa rýchlo vyrástla krásna meniaca sa žena (čarovnica) predstavujúca prírodu a ročné obdobia. Stala sa najobľúbenejšou zo všetkých svätých ľudí.
Meniaca sa žena sa zamilovala do slnka a porodila mu dvojčatá. Štvrtý svet bol však ohrozovaný dvoma príšerami a meniaca sa žena sa obávala, že dvojčatám ublížia. Schovala ich preto hlboko pod zem do jamy, ktorú vykopala v hogane. Ani ich otec, Slnko, nevedel, kde sa nachádzajú.
Jedného dňa dvojčatá objavili hlbokú dieru, kde našli pavúčiu ženu. Dvojčatám sľúbila, že ich ochráni pred monštrami tak, že ich naučí špeciálne modlitby a spevy. Dvojčatá sa vrátili k matke a povedali jej o veľkých silách, ktoré im Pavúčia žena dala. Pomocou zaklínadiel premenili obe zlé monštrá na kameň. Twins.
Dnes tieto obrovské príšery (Twins) stoja skamenelé v Monument Valley. A tak vzniklo toto nádherné údolie a jeho nezničiteľní ľudia.
Výňatok prekladu z Arizoniany autora Marshall Trimble (oficiálny historik Navajo)
Miesta ktoré nemožno obísť
Určite si nenechajte ujsť Three Sisters, Point of John Ford a Totem Pole. Ak radi fotíte, ideálne ak zažijete modrú oblohu a baránkovú kopovitú oblačnosť. To sa nedofotíte. Scenérie, ktoré slnko na krajine vytvára vám neumožnia prestať. Ak však ostávate po západe slnka, pozor. Teploty tu výrazne klesajú, často až na bod mrazu.
Navahovia nie sú developeri. Vážia si svoje územie. Veže, totemy a skalné útvary sa stále pomaly štiepia, ale verím, že tu budú ešte dlho potom, čo my tu nebudeme.
Hollywood a Marlboro Man
Monument valley je ikonické miesto aj kvôli cigaretám. Reklamy Marlboro Man z 50 tych rokov pochádzajú práve odtiaľto. Menej vydarenú reklamu tu urobil Chrysler, ktorý nechal na jednu z ihiel Totem Pole helikoptérou vyviezť do 300 m výšky na plošinu 3×3 m kabriolet s modelkou. Keď ju dali dole, skončila od stresu a strachu na psychiatrii.
Monument Valley tiež preslávili holywoodske filmy. Ak si pamätáte filmy Modrá Electra Glyde, Mackennovo zlato, Thelma a Luisa, Forrest Gump,… Natočilo sa tu viac ako 50 filmov. Zväčša westernov. Prvý, StageCoach, tu s Johnom Waynom natáčali už v roku 1939.