Prvý wellness v Tatranskej Lomnici sme zažili pred viac ako 40 rokmi, na mladomanželskej dovolenke, práve v hoteli Titris. Predtým aj potom sa však ráz Lomnice výrazne menil.
Tatranská Lomnica už v 18 storočí dotvárala ráz Vysokých Tatier podobne ako Štrbské pleso. Ako prvá tatranská osada získala cez Studený Potok 9 km priame železničné spojenie s Popradom a neskôr 6 km električkou prepojenie až do Starého Smokovca. TEŽ slúži dodnes.
V počiatkoch Tatranskej Lomnici dominovali Grandhotel Praha a turistický hotel Lomnica. Neskôr sa Lomnica stala centrom odborárskej rekreácie a dovolenky. Dominovali Morava, Slova, Urán, Odborár. Prechádzky, výlety, turistické chodníky i husté smrekové lesy uťala v 2004 veterná smršť. Odvtedy sa ráz Tatranskej Lomnice výrazne zmenil.
Dnes dominujú lyže
Krátky kopček pod zotavovňou Morava, smreky, parky a prechádzky vystriedalo jedno z najväčších lyžiarskych stredísk na Slovensku. Stredisko patrí k najvyššie položeným strediskám a môže sa pýšiť z jednou z najstrmších zjazdoviek na Slovensku – čierna zjazdovka Lomnické sedlo s prevýšením až 1300 m. Je tu tiež najdlhšia carvingová trasa, ktorá dosahuje dĺžku až 6,5 km do údolnej stanice Tatranská Lomnica.
Cenou za lyžovanie je strata ticha a pokoja. Developerské projekty nových lanoviek a zjazdoviek, mega parkoviská bez konca, stánky kam sa pozrieš a upchaté cesty doslova zvalcovali kľudnú povahu Tatranskej Lomnice z minulých rokov.
Útek za pokojom
Ak túžite po prechádzkach, treba utiecť ku Grandhotelu Praha a okolitým parkom. Tie vás bez ustavičného uhýbania sa a vytrubovania áut dovedú na zabudnuté miesta, k bývalej stanici lanovky na Lomnický Štít.
Lanovka na Lomnický štít
Je to už 84 rokov, kedy prvýkrát prepravila táto lanovka ľudí zo stanice Skalnaté pleso na najvyššie položenú stanicu: Lomnický štít. Stavba lanovky vo výške 2 634 m n.m. bola od začiatku taký malý tatranský, ale najmä technický zázrak. Projekt lanovky bol na tú dobu mimoriadne odvážny a samotná realizácia vyžadovala manuálnu zručnosť a prácu v ťažkých horských terénoch a v nevyspytateľnom počasí. Obyčajní ľudia z regiónu a okolia, ktorí vtedy stavali svetovú rekordmanku museli vykonávať náročnú prácu v extrémnych výškových rozdieloch iba za pomoci ťažných koní a s obyčajnou silou ľudských rúk. Dlhé roky bol vďaka lanovke výlet na Lomnický štít /druhý najvyšší končiar vo Vysokých Tatrách/ pre mnohých celoživotným zážitkom. Ak sa do lanovky dostali. V 80tych rokoch sme sa so ženou tiež pokúšali. Bláhovo. Keď som prišiel kúpiť o 6:00 ráno kúpiť lístky, už boli na 3 týždne dopredu vypredané.,
Lanovka bola nositeľkou niekoľkých prvenstiev. Pokiaľ berieme do úvahy celkovú dĺžku lanovky v jej dvoch úsekoch Tatranská Lomnica – Skalnaté pleso a Skalnaté pleso – Lomnický štít, tak v čase spustenia do prevádzky 20.12.1941 s dĺžkou viac ako 6 km mala najdlhší medzipodperový úsek na svete a prekonávala najväčší jedným prestupovaním (1 715 m) zo všetkých vtedajších lanoviek.
Dnes ju nahradili developeri novou lanovkou zo Skalnatého plesa. Iba škoda, že sme nechali pôvodné stanice takto zabudnuto spustnúť.
SOREA Titris
Pokračujeme spodným chodníkom do parkovej časti. Ďalším bodom nášho nostalgického výletu bol hotel Titris neďaleko múzea Tanapu. V čase, na ktorý spomíname, to bolo jediné miesto s plaveckým bazénom v Tatranskej Lomnici. A skvelý wellness (dokonca s toboganom) tu ostal dodnes.
Dnes ho míňame. Chcem sa ešte pozrieť na novo rekonštruovaný hotel Lomnica. Bol postavený v roku 1893 ako prvý hotel vo Vysokých Tatrách. Po zašlých porevolučných rokoch, kedy skoro spadol a jeho následnej kompletnej rekonštrukcii v roku 2016, ponúka dnes výnimočný komfort iba pár metrov od železničnej stanice v Lomnici. Našim finálnym cieľom je však hotel SOREA Urán. Je blízko stanice a má skvelý wellness.
Wellness, kde si skutočne zaplávaš
Bazén v hoteli Urán má mimoriadnu vlastnosť. Pôdorysne je tak stavaný, že sa v ňom dá seriózne zaplávať. Nečudo, že ho navštevujú aj susedia z Kukučky a širšieho okolia. Niet lepšej relaxácie po niekoľko hodinovej aktivite na mraze, ako sa vyšpliechať v teplej vode, zaplávať, dať si saunu a vyliať na hlavu tatranské vedro ľadovej vody.
Wellness SOREA Urán
Práve Urán považujem za najlepší wellness v Tatranskej Lomnici. A zimu vo Vysokých Tatrách bez tohto večerného bonusu si neviem predstaviť.