Mdina tiché mesto

Dnes je centrom Malty Valetta a jej okolie ale nebolo tomu tak vždy. Podobne ako na Lanzarote Teguise, aj na Malte bola pôvodným hlavným mestom stredoveká citadela: Mdina tiché mesto Malty.

Mdina leží na križovatke autobusov, temer v centrálnej časti ostrova, kúsok od Hal Lija.

Mnohí Malťania Mdinu prezývajú aj Tichým mestom. Čoskoro som mal pochopiť, prečo je tomu tak.

Historické srdce Malty

Nevediac o čo ide, som si na prehliadku mesta vyčlenil zvyšný podvečer po traile na Dingli cliffoch. V nohách som mal pekných 18 km a to som netušil, že dalšie tri nabehám po tomto meste.

Mdina tiché mesto Malty

Mdina bola založená feničanmi, približne pred 3.000 rokmi. Keď prevzali vládu nad mestom Rimania, pomenovali ho Melita. Dnešný názov Mdina (opevnené mesto) priniesli až Arabi v 9. storočí po tom, ako mesto opevnili a oddelili ho od jeho predmestia, Rabatu. Človek má pocit akoby sa prechádzal v meste duchov. Prechádzaš ulicami ako historickými kulisami. Býva tu len zopár starých aristokratických rodín.

Mdina sa stala hlavným mestom Malty. V tom čase bolo známa aj ako Cittá Notabile. Keď sa maltézski rytieri neskôr rozhodli, že hlavným mestom sa stane Valletta, Mdina sa stala Cittá Vecchia, tzn. „Staré mesto“.

Dnes je však Mdina prezývaná ako „Tiché mesto“, pretože ju tvoria tiché, takmer opustené uličky a kamenné domy. Žije tu len niekoľko starých maltských aristokratických rodín a jediný kto dnes okupuje mesto sú turisti.

Bizarné. Prechádzaš sa úplne sám. Pozvoľna si pohmkávaš Mahlerovo Adagietto zo Smrti v Benátkach.

Keď film premietli šéfom hollywoodskych štúdií, nikto z nich nepovedal ani slovo. Neprežívali katarziu, boli šokovaní. Ktorýsi z nich sa nakoniec opýtal, kto robil soundtrack. „Gustav Mahler,“ odpovedal Visconti chladnokrvne. „Výborne, mali by sme ho zamestnať,“ reagoval producent. 🙂

Katedrála a katakomby Sv. Pavla

Cirkevné vplyvy tu cítiť všade. Napočítal som niekoľko zvoníc a kostolov. Katedrála sv. Pavla, zasvätená patrónovi Malty, je asi najvýznamnejšia baroková stavba ostrova.

Katedrála Sv. Pavla má jedinečnú kopulu.
Katedrála Sv. Pavla má jedinečnú kopulu.

Bola postavená v 17. storočí. Iba kúsok vedľa citadely sa ponúka aj vstup do katakomb z 8 storočia. Hoci som mal v pláne dať aj tie katakomby, aj rímsky dóm, nohy odmietli. Nedal som. Každopádne treba vidieť a ak chcete obchodiť aj katedrály a múzeá, určite si vyhraďte na Mdinu celý deň.

Carmelite Priori

V Mdine je aj jeden z najdôležitejších karmelitánskych kostolov v maltskej barokovej architektúre. Bol prvým, ktorý bol na Malte postavený podľa elipsovitého pôdorysu.

Výhľady z opevnení do všetkých strán ostrova ma zaujali hneď z 2 dôvodov. Dalo sa na nich dobre sedieť, svietilo tam slnko, ale fúkalo. A tak som objavil tú najúžasnejšiu čajovú výhľadovú terasu. Prirodzene dal som si pivo.

Okoštuj Antonina

„Tu kúpite tie najlepšie Maltézske vína.“ Takému nápisu nedokážem odolať. Po vstupe do obchodu som zistil, že som v obchode s magnetkami, šatkami a suvenírmi a v jednom koši majú aj víno. Fľašu za 5€. Keď som ju s obavou chytil do rúk a spýtal sa predavačky, či to myslí vážne, opatrne povedala, že to je najstaršia značka vín na Malte.

Keď som jej povedal, že som skúsený vinár, jemne zašvitorila, že radšej by išla do Antonína.

Marsovin Antonin

Nuž Antonin nebol za 5€ ale odvtedy som už iné neochutnal 🙂 Merlot, Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon. Blend ťažko pripomínajúci skvelo vyzreté bordeaux, nielen vôňou, ale i chuťou a cenou. Vrelo odporúčam.

Ako keď sa človeka pýtali ako sa má: „Nuž nič je to bohviečo. Pijem staré vína, jem plesnivé syry a jazdím na aute bez strechy.“

Do Mdiny vedie niekoľko vstupných brán táto je tá menej nápadná :-)
Do Mdiny vedie niekoľko vstupných brán táto je tá menej nápadná 🙂

Na zajtra náš čaká Valleta.

Pošli ďalej
Pavel Trevor
Pavel Trevor

Aktívne cestovanie, spoznávanie a objavovanie nových svetov ma totálne napĺňa. Pocit hodenia do vody. Keď nevieš čo príde za minutu a všetko je len na tebe.

Articles: 121