Marhát s výškou 748 m je kopec v pohorí Považského Inovca nad Nitrianskou Blatnicou a Piešťanmi. Na vrchu je rozhľadňa ku ktorej sa robia časté turistické výstupy. Marhát turistické trasy cyklotrasy výlety
Tesne povedľa vrcholu prebieha magistrála hrdinov Dukly. Na jeho vrchole je rozhľadňa z ktorej vidno do celej Topoľčianskej kotliny. Turistickú kvalitu cieľa doplnia aj asi najstaršia cirkevná stavba na Slovensku kaplnka Sv. Juraja (ktorá je mimochodom staršia ako kaplnka v Dražovciach), neďaleké archeologické nálezisko Valy v Bojnej i slovanské hradisko Ducové.
Marhát nemá žiadne turistické ani cyklistické obmedzenia. Je to množstvo trás, vrátane hrebeňovej trasy na Havran alebo Bezovec. Z rozhľadne sa vám ponúknu nádherné výhľady do širokého okolia.
Drevená rozhľadňa je vysoká 17 m a ponúka ďaleký rozhľad zasahujúci tri samosprávne kraje – Nitriansky, Trnavský a Bratislavský. Scenéria pohľadu je na Považský Inovec, Tribeč, Vtáčnik, Biele Karpaty, od Galanty cez Nitru, Topoľčany, Partizánske, Bánovce n/Bebravou, Nováky a od Tematína po Devín.
Autom sa treba dostať do Piešťan a treba odparkovať v niektorom z nástupných miest Moravany nad Váhom, Ducové, sedlo Havran, Nitrianska Blatnica alebo Bojná. Väčšina trás začína z námestia, kde nieje problém zaparkovať. V Bojnej začína nástupná trasa až pri Ranči pod Babicou.
Ak pôjdete vlakom, hlavným železničným koridorom Bratislava, Žilina, Košice sa dostanete rýchlikom ZSSK do Piešťan. Zo ŽS vás lokálny autobus odvezie do Banky, Moravan nad Váhom alebo Ducového zo severnej strany, alebo na Havran, Nitriansku Blatnicu zo smeru Topoľčian.
Ak si chcete užiť wellness a procedúry, Piešťany sú ideálna voľba. Kúpeľný ostrov aj mesto s jeho parkom a mostami poskytujú kompletné mestské a kúpeľné vyžitie.
Ak si chcete užiť prírodu a turistiku a máte deti, výhodným miestom je Ranč pod Babicou v Bojnej.
Najkratšia a najvyužívanejšia trasa. Vyštartujete po asfaltovej ceste po zelenej značke priamo z námestia Nitrianskej Blatnice. Ak si chcete cestu skrátiť, môžte sa vyviezť popri vinohradoch až na trojcestie, kde je malé parkovisko. Cez bývalú horáreň Jurko pokračujete po žltej trase k rotunde Sv. Juraja a pokračujete do sedla Marhát, kde sa napojíte na červenú trasu a po niekoľko sto metroch narazíte na rozhľadňu. Môžte ísť späť po tej istej trase alebo si vybrať ktorúkoľvek z ostatných trás, ktorú vás ale dovedú do iného východiskového bodu. Trasa má jednosmerne dĺžku 6 (8 z námestia) km a prevýšenie 515 m. Je nenáročná. GPX trasy nájdete tu
Hrebeňová trasa štartuje zo sedla Havran po červenej značke (cesta hrdinov Dukly) cez Striebornicu, Krahulčie vrchy, sedlo Gajda na Jelenie jamy a Marhát. Neobíďte malú zachádzku na Vysuté skaly. Odmenia sa vám skvelým výhľadom. Trasa na Havran má jednosmerne 11,8 km a hoci ide viacmenej po vrstevnici má prevýšenie 450 m. Stále po červenej. Celá profil trasy Piešťany Bezovec nájdete tu.
Výstup z Bojnej je dlhší ale veľmi pohodový. Vyštartujete z Ranča pod Babicou (je tu aj Mini Zoo pre deti) a pokračujete po šotolinovej ceste na archeologické nálezisko Valy, kde sa oplatí chvíľu sa pristaviť a odtiaľ ďalej na Jelenie Jamy, kde sa pri solárnej elektrárni napojíte na červenú trasu a vystúpate do sedla Marhát.
Z námestia vyrazíte po zelenej trase na Striebornicu, kde sa napojíte na červenú magistrálu smer sedlo Gajda a Marhát. Trasa je nenáročná, má 9 km a prevýšenie 480 m. Moravany sú len kúsok od kúpeľného Piešťanského ostrova. Ak si chcete trasu skrátiť, až po rekreačné stredisko Výtoky ide asfaltová trasa. Odtiaľ využite zelenú spojnicu na Krahulčie vrchy a pokračujte po hrebeňovej magistrále.
Priamo pod Hradiskom Ducové začína modrá trasa cez Skalku na Kostolný vrch. Tam sa na červenú hrebeňovú trasu a pokračujete na Jelenie jamy a do sedla Marhát. Medzi Výtokmi a Jelenie jamy nájdete Staroprameň. Ale nedajte sa zmýliť. Najbližšie pivo hrozí až dole. 🙂 Dĺžka trasy 14 km s prevýšením 510 m.
Mapu trás nájdete tu
Po modej cyklotrase 2208 vyštartujete z Moravan nad Váhom až na Kostolný vrch. Tu sa napojíte na červenú trasu 043 na Jelenie jamy a sedlo Marhát. Posledné metre na rozhľadňu budete asi tlačiť, ale výhľady stoja za to. Trasu si môžete ľubovoľne nakombinovat tu
Z Piešťan cez Banku vystúpate na sedlo Havran (prechod na Radošinú). Tu sa napojíte na červenú magistrálu a pokračujete cez Svinský vrch, Zlatý vrch, Krahulčie vrchy, sedlo Gajda na Jelenie jamy a Marhát. Môžete pokračovať ďalej na Novú Lehotu a Modrovku a spodnou asfaltkou okruh ukončiť znovu v Piešťanoch. Veľmi pekná cyklotrasa s dĺžkou po Marhát 18 km a prevýčením 540 m. Celý okruh cez Bezovec má viac ako 50 km a vyžaduje už dávku kondície. Považský Inovec je „bike friendly“ pohorie s množstvom singláčov a cyklotrás. Kombinujte.
Trasa začína pri Ranči pod Babicou. Pokračujete ďalej na koniec asfaltky, kde sa cez Hradnú dolinu a Bojnianku po červenej trase dostanete na Jelenie jamy a Marhát. Dĺžka trasy 8 km prevýšenie 480 m.
Z námestia Nitrianskej Blatnice po trojcestie po asfaltke. Tu sa napojíte na žltú trasu 8114 , ktorá vás prevedie cez Jurka a rotundu sv. Jakuba do sedla Gajda, kde sa napojíte na červenú trasu 043, resp. 044 a vyšlápnete si do sedla Marhát a na rozhľadňu. Trasu si môžete nakombinovať tu. Dĺžka trasy 6 km s prevýšením 515 m.
asfaltová trasa v celom profile (alternatívne trasy akceptované pre cieľ Marhát)
Považský Inovec je synonymum bezpečnej turistiky. Pohybuje sa tu dosť ľudí a nanajvýš tak stretnete srnky a jeleňov. 🙂
Značenie trás a mapy: Trasy sú štandardne značené, orientácia na trasách nie je náročná. Pozorne sledujte značky a rázcestníky, prípadne sledujte svoj pohyb na GPS navigáciách s offline mapami.
Čo si vziať: vysokú turistickú obuv, trekové paličky, pončo/ pršiplášť/ nepremokavú bundu pre výkyvy počasia, pokrievku hlavy, dostatok vody a občerstvenia. Bufet na Marháte nenájdete.
Extra tip: Hrebeňom Považského Inovca môžete spojiť hneď dva ciele. Rozhľadňu Marhát a hrad Tematín.