Obúvam si nové Marmoty a pri tej príležitosti som sa rozhodol trochu vyspovedať nášho partnera, kamaráta a ich stvoriteľa Vlada Makaru na tému. Makara trekking: Ako sa šije turistická topánka na celý život?
Kedy sa začal príbeh Makara trekking?
V roku 2004 po ukončení činnosti výrobného družstva výroba turistickej obuvi skoro zanikla. Vtedy som sa rozhodol tento typ turistickej topánky (James, Poprad), túto tradíciu kvalitnej, ručnej šitej koženej obuvi na celý život udržať. Tak som sa rozhodol. Oslovil som starých majstrov s tým, že sa celý proces výroby sám naučím. A tí ma naučili tieto podtatranské topánky, ktoré sa roky šijú pre horské účely robiť.
Čo pre teba osobne tradícia Tatranských topánok znamená?
Som hrdý na to, že aj na Slovensku sa robili kvalitné horské kožené topánky, ktoré nosili všetci horolezci, horská služba a nároční turisti. Tiež ich mali. Naše topánky boli už pred revolúciou pojem. Dodnes chcem, aby sa to udržalo. Keď sú ľudia spokojní, tak sa udržuje nielen tradícia, ale aj slovenská výroba kvalitných topánok. Prečo by sme mali podporovať a kupovať iba zahraničné. Tie porovnateľné sú často oveľa drahšie a tie lacnejšie, často sa predávajú ako spotrebný tovar nie valnej kvality na pár sezón a občasný nenáročný trek.
V čom vidíš najväčšie prednosti svojich topánok?
Často mi sem nosia na opravu topánky kúpené v športových predajniach. Nič proti nim, ale mi ideme inou cestou. Nerobíme boty na rok, na dva. Hlavnou prednosťou našich topánok, je že sú celokožené. A je to naozaj poctivá koža. Nie imitácia kože. Kvalitná koža vnútri, koža vonku. To znamená neplesnivie, vnútri nesmrdí, dlhšie vydrží, nepremoká.
Podrážka je štvorstvová, každá vrstva je prilepená a ručne prišívaná. Dá sa repasovať a prispôsobiť nohe. Dá sa vymeniť ak sa zoderie. Vibram je fajn, ale ja dávam podrážku, ktorú robia češi už dlhé dlhé roky a naozaj, ešte sa asi nenašla lepšia podrážka na tatranskú žulu, čo sa týka protišmykovosti. Je to prišívané i lepené. Je tam väčší podiel kaučuku, je priľnavá. Drží aj na mokrej skale, aj na snehu aj v lese. Možno sa skôr zoderie, ale dá sa repasovať, meniť. Tá topánka je neskutočne pevná, vytvarovaná presne na mieru nohy z čo najmenej dielov. Nemá sa čo vypárať. 🙂
A perfektne vedie nohu.
Makara obuv
video z výroby
Má Makara svoje vzlety a pády?
Vždy ma poteší, keď ma osloví známa osobnosť. A potom, keď mi ľudia pošlú fotku odniekiaľ zo štvortisícovky v Alpách alebo z nejakých Ánd, že tam boli a že sú nadšení. Som rád keď ma osloví NAPANT (národný park Nízke Tatry) aby som obul ich lesákov. Tiež pre TANAPákov sme šili topánky, tak to tak poteší,… Keď vidím, že to nosia ľudia ktorí horám rozumejú, vyznajú sa, dennodenne to nosia a sú spokojní.
No a pády? Som dosť citlivý, ak mi zákazník povie, že mu bota odrela päty. Takéto boty treba rozchodiť, je to úplne normálne pri tejto topánke. Aj tak ma to trápi. Preto aj ja nosím a testujem tie topánky stále a robíme na vylepšeniach. Snažím sa aby tá topánka bola čo najpohodlnejšia. Ekonomicky som tiež ťažko znášal krízové roky 2008/2009 kedy bolo naozaj málo roboty. Ak sa zastaví ekonomika zastaví sa všetko.
Ty sám sa považuješ za turistu?
Samozrejme. Ako inak. Teraz mam na nohách model Gerlach, ale predtým som testoval Marmoty aj Sherpy,… Tie som mal ešte z družstva, boli perfektne rozchodené a s takými sa človek ťažko lúči. Vlastne stále ich mám doma a neviem sa s nimi rozlúčiť
Keď som videl model Rysy, prišli mi ako do Antarktídy…
Áno. Mám aj tie Rysy ale vieš kedy ich nosím? Keď je vonku -15 a Peter Petras otvára Betlehem. V januári. Tak vtedy tam idem v Rysoch, lebo tam sa zdržíš.
Petras nosí tiež Rysy?
Ale nie. On nosí James, to je jeho. Aj kopyto som extra preňho urobil. 🙂
Turistická kontra poľovnícka bota, kedy ťa napadlo vstúpiť do poľovníctva?
To je tradícia. Poľovnícke boty sa vyrábali už aj v družstve. Je to veľmi podobné, pretože veľa poľovníkov nosí v lete turistickú obuv a naopak, veľa turistov behajúcich po Tatrách majú koníčka poľovníctvo. To sa dopĺňa.
Je to ten istý typ topánky. Sú tam skoro tie isté požiadavky. Pevnosť, celosť, kvalitná podrážka, vonkajšia izolácia…. tie boty majú odspodu 3-4 vrstvy, tak izolácia od zeme, najmä v zime ak idú na posed (poľovačky sú v októbri, novembri a on tam sedí 3-4 hodiny) je nekonečná. Zima ide od zeme a naše topánky, tým že sú ručne prišívané a prekrývané všetky vrstvy…. naozaj…. tá izolácia je fantastická. Lepená topánka sa tomu nemôže vyrovnať.
Vieme robiť aj vysoké čižmy s barančinou vnútri, predsa len… poľovníci majú trochu iné požiadavky. On nejde 15 km v tej topánke ale to čo chce je izolácia a pohodlie. Sucho a teplo.
Príde k tebe zákazník a odíde z botami. Ako ten proces prebieha?
Nie, nie neodíde. Trochu to trvá. 🙂
Zvyknú ma ľudia najskôr osloviť cez internet či môžu prísť. Sondujú ako dlho trvá výroba, či viem urobiť aj veľké/malé čísla, resp. prispôsobíme botu priamo na jeho nohu. Aké farby? Kože? Kombinácie? Vzory? Väčšinou mám vystavené základné modely.
Potom riešime komfort. Má širokú nohu? Aký ma pätník a podľa toho aj doporučujem topánku. Keď je jasno, do čoho ideme, obkreslím im nohu, zvyčajne má každý každú nohu inú,… Pomerám si priehlavok,… ja si už dopredu všímam, aký máš tvar nohy, ako našľapuješ, aký máš pätník, silnú achilovku,… To všetko rozhoduje ako bota sadne. Dohodneme sa na veľkosti, lebo aj to je veľmi individuálne, často má človek jednu nohu väčšiu ani o tom nevie.
Zapíšem si objednávku, založím a ide do poradia. Dnes objednávame na (pozn. 3 mesiace dopredu) Ale niekedy aj viac. Napríklad pred nedávnom sme robili Mestské Lesy Košice 40 párov a to nám zabralo celu kapacitnú výrobu na mesiac. Ale zase… mám tam nejaké rezervy, často aj ja makám vo výrobe naplno. Príde zákazník a povie mi: „O mesiac idem do Himalájí niekde okolo Anapurny alebo okolo Everestu a potrebujem ich predtým aj rozchodiť.“ Tak občas urobím aj výnimku, aby ich stihol rozšliapať.
Marmot, Sherpa, Gerlach, Rysy. Aký je medzi nimi rozdiel a aké by si komu odporučil?
Marmot je veľmi pohodlná topánka a asi aj najpredávanejšia. Odporučil by som ju ľudom na stredne náročnú turistiku, ak očakávajú pohodlnú chôdzu. Sedí takmer každému. Ak príde niekto, kto má úzku nohu, odporučím mu Gerlachy. Lebo ten Gerlach sa dá lepšie zatiahnuť. Je tam iný štýl šnurovania (ako na lyžiarkach) jeden materiál cez druhý a tým pádom je bota viac pritlačená na nohu.
A Sherpa? Je vysoká topánka, ktorá je vhodná pre ľudí vyšších a mohutnejších. Je stavaná na širšie členky a priehlavok. Ale každú z tých topánok vieme prispôsobiť. Ak príde 2 metrový chlap, odporúčam model Sherpa. Keď príde 50 kg dáma odporúčam Marmot. A Rysy… keď je fakt zima.
Obúvaš aj Tatry?
Myslíš tatrancov? No samozrejme. Chodia ku mne chalani aj z Horskej služby, veľa nosičov, ktorí chodia denne na chaty. Vodcov. Aj známi ľudia ako Peťo Petras, Laco Kulanga majú moje topánky,
Kedy sa cítiš najlepšie?
Každá pekná, urobená topánka je radosť. Vŕtam sa aj do návrhárskeho remesla. Nie vždy to vyjde ale keď sa podarí úplne nový model, nová topánka, nový štýl, dizajn, tak to je pre mňa najvyššia eufória. Ta topánka sa podarí, ušijeme ju, dáme na stôl a sedí… Fuuu, niečo nové, tak to je eufória. Keď sme postavili prvýkrát Sherpy vedľa starých Jamesiek…. Vow, niečo nové, niečo extra a krajšie, funkčnejšie…. Takže toto je pre mňa najlepší pocit.
A druhá eufória je fakt, keď mi zákazník pošle fotku, teraz som dostal napr. z najvyššie položenej chaty v Rakúsku, v pozadí Matterhorn, skoro 4ooo metrov, dvaja manželia, čo si kúpia topánky a potom si ich užívajú, tak to je tiež nirvána. Že obuli, vyšliapali a sú spokojní. Makara obuv.
Super, vďaka. Poďme teda otestovať nové Marmoty 🙂