V Indii je 3 000 kást a 25 000 podkást, z ktorých každá súvisí nielen s príslušenstvom k rodine, klanu ale aj so sociálnym postavením a s určitým povolaním. Skúsme nazrieť do vnímania symbolov, života a hodnôt viac ako miliardy obyvateľov tohto sveta. Living India.
Predhovor
Peter Ertl určite nie je prvý človek, ba ani fotograf, ktorého očarila India. Určite nie je ani prvý Európan, ktorý sa vybral do Indie. Ale jednoznačne je prvý beloch a vôbec prvý Slovák, ktorého mohli na vlastné oči uzrieť a dotknúť sa niektorí obyvatelia dediniek na juhu Keraly.
Keď navštívite starobylý hrad, kaštiel, alebo zámok, medzi mnohé jeho pozoruhodnosti bude zrejme patriť aj portrét zámockej pani, ktorý má neobvyklú zvláštnosť: hoci na obraz hľadíte z ktorejkoľvek strany, či kúta miestnosti, oči portrétovanej osoby sa budú nestále uprene pozerať priamo na vás a vždy sa stretnú s vašim pohľadom. Tomuto pocitu sa často nedá ubrániť ani pri prezeraní portrétov na fotografiách Petra Ertla.
Fotografie sú čiastočne záznamom cestovateľa, ktorý objavuje novú krajinu a jej obyvateľov. Zároveň však dielo skúseného fotografa, ktorému už nestačí len reprodukovať videné a zažité. Nadväzuje bližší kontakt a zo záberu sa dozvieme o čosi viac – o portrétovanom, ale aj o fotografovi.
Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že vidíme záznam z rómskej osady niekde neviem kde. Nedokážem sa zbaviť dojmu, že týchto ľudí poznám, aj to prostredie som aspoň raz navštívil. Mladí, starí, usmiati aj trpiaci, mnohí mi pripomínajú známe tváre, ktoré som už stretol niekde na cestách.
A zároveň mám pochybnosť, že sa mýlim a som úplne inde – v sne, alebo vo vlastnej predstave. Niečo z exotiky záberov ma upozorní, že to bol všetko omyl a bez akéhokoľvek zaváhania viem – som v Indii. Bolo by chybou fotografa, keby som na to neprišiel, ale zároveň vinou zlého výberu, keby som ani chvíľu nepochyboval. Považujem za veľké majstrovstvo, že autor ma drží v napätí a dáva mi možnosť opäť zažiť tajomný pocit z nepoznaného, ktorý zažíval on sám zočivoči neznámym ľudom. Nemal žiadnu istotu, ako ho prijmú, ako zareagujú a či sa mu podarí vysvetliť, kvôli čomu prišiel. Oni totiž nehovoria jeho rečou, a on nehovorí ich jazykom. Ale spolu sa vždy dohodnú, lebo si navzájom dôverujú a veria si.
Peter Ertl objavil sám pre seba magickú Indiu, a poodhalil ju aj nám. Nielen všetkým novým či starým a nám neznámym, ale možno aj tým, čo by sa mohlo udiať kdekoľvek na svete, napríklad aj u nás doma. Dokazuje, že celý svet je vlastne jedna veľká rodina. Išiel spoznať niečo nové, nenechal si to však len pre seba a svoj objav zverejnil: všetci sme si veľmi podobní. Podanie rúk, úsmev, smiech, plač, bieda, bohatstvo, radosť, žial, strach, dôvera, hnev, láska a neha, tolerancia aj arogancia … ani jedna z týchto emócií a prejavov nepozná hranice.
Martin Marenčin
Viera
Fundamenty pokory a klanovej etiky sú prítomné všade. Cítiš jednotu medzi každodenným banálnym životom a vštepovanými hodnotami. Jednotlivci sú vždy zoradení podľa ich bohatstva a moci. Napríklad niektorí mocní ľudia alebo „veľkí muži“ sedia na stoličkách, zatiaľ čo „malí muži“ prichádzajú pred nimi, aby predložili žiadosti, či už stoja alebo čupia ale nemôžu sedieť vedľa muža s vysokým postavením ako vedľa seberovného.
Meditácia
“Choď do seba a nájdi podstatu boha v sebe.” Štyri z najrozšírenejších náboženstiev sveta – hinduizmus, budhizmus, džinizmus a sikhizmus – majú svoje korene v Indii. Okrem oficiálneho náboženstva pôsobia v indii stovky duchovných komunít orientovaných na meditáciu a očistu duše. Pokora a rozjímanie. Indický prístup k viere a nábožentvu je veľmi tolerantný. Nebolo to tak vždy.
Modly
S kumuláciou ľudí v stále rastúcich centrách vstupuje do života i zábava, užívanie si a moderný konzum. Bollywood – indická alternatíva Hollywoodu – je dnes hodnotený ako druhý najväčší producent filmov po Hollywoode.
Peniaze
Môžeš mať problém zorientovať sa, čo je veľa a čo málo. Až skutočná ulica ťa poučí o reálnych hodnotách. Ak si „allinclusive“ turista, vydel ponúknutú cenu troma až desiatimi. Aj on musí z niečoho žiť.
Hojnosť
Najbližší a najbezprostrednejší kontakt získaš na indickom bazáre. Dá sa tu nafotiť more snímkov a nádherných farieb. Mimochodom pupok a nadváha sú v Indii znakom prosperity a bohatstva. 🙂
Jahniatka
Apatický a odovzdaný pohľad toho živého ťa prenasleduje celé hodiny. Jedlo nájdeš všade na ulici. Nie všetko však dokážeš zjesť. Najmä nie v slumoch, kde si skutočne nepotrpia na hygienické predpisy.
Kľud
Žiaden stres. Kľud, nezobuďte ma z toho sna. Niet sa kam ponáhľať. Každodenný stereotip indického ashramu. Taký menžester v piesku musí byť každý deň uhladený a vyčistený. Na obed i na večeru je za to zaslúžená miska ryže. Podávaná na banánovom liste. Ako príbor posuži pravá ruka. Ľavá slúži na niečo iné.
Hrdosť
Okrem iného je India i centrom bavlny. Aj to tričko čo máš práve na sebe je s najväčšou pravdepodobnosťou z Indie. Tirupur. Šije sa všade. “Nekúpiš moje tričko? To šijem ja. Tu.”
Na zemi
Dnes sa pozícia detí v Indii mení. Ešte pred pár rokmi bolo normálne pracovať od desiatich. Negramotnosť bola samozrejmosťou. Detí je veľa a sú čarokrásne. Svojou čistotou, priamosťou i odovzdanosťou. Situácia sa postupne ale pomaly mení.
Dejavu
V čom je vlastne rozdiel. Už pri fotení máš ten pocit. Ale až doma pri selekcii si uvedomíš, že si odfotil vlastne seba. Pred 30 rokmi si robil u babky na dedine to isté. Vtedy pochopíš.
V Indii objavuješ to, čo sa už doma dávno stratilo.
Poznanie
India sa stáva cieľom európanov, ktorý potrebujú byť osvietení. Je trendové odísť do Indie a hľadať zmysel života. Zvyčajne hľadáme odpovede, ktoré máme na dosah ruky alebo riešenia, ktoré podvedome dávno vieme. Potrebujeme však autoritu a exotiku. Aby sme uverili, že je to naozaj také jednoduché. Choď do seba, vylúč ego a všetko príde samo. V Indii aj doma.
Pokora
Indická žena je zvyčajne veľmi skromná, tichá a pracovitá. Aj ty máš pocit frustrácie, zbytočnosti a stereotypu? Možno ti len chýba v tom blahobyte, ktorý už nevnímaš, trochu pokory.
Hierarchia hrá dôležitú úlohu aj v rodinách a príbuzenských zoskupeniach, kde muži prevyšujú ženy podobného veku a starší príbuzní majú navrch pred mladšími príbuznými.
Rodina
Na juhu máš pocit až kastovej a klanovej hierarchie. Všetci vedno. Pospolu. Žije tu vyše sto miliónov ľudí za menej ako euro na deň. Členom rodiny sa priznáva formálna úcta – napríklad v severnej Indii nevesta prejavuje úctu svojmu manželovi, všetkým starším svokrovcom a všetkým dcéram domácnosti. Aj súrodenci rozoznávajú vekové rozdiely, pričom mladší súrodenci oslovujú starších súrodencov skôr úctivými výrazmi ako menom.
Ľudský kontakt
Ak nemáš lístok, sprievodca ťa kľudne vystrčí za jazdy z autobusu. Ak sa však schováš za priečelia bezpečných hotelov, Indiu nikdy nepochopíš. Banálna ulica prináša poznanie. Zabudni na lietadlá, klimatizované hotely a taxíky. Choď do davu.
Prežitie
Skutočná hodnota – zdravie. Pre bežného inda je nemocnica nedostupná. Je to preň Ajurvéda. Údajne najstaršia veda, ktorú ľudstvo pozná. Učí ako postupovať, aby človek dosiahol dokonalé zdravie a vyrovnanosť cez zosúladenie ducha s telom. Je to hlavne prírodná medicína, ktorá ťa má zbaviť naturálnou cestou všetkých neduhov. Niekedy je však aj ona krátka.
Harmónia
Sárí. Oslní farbami, štruktúrou i drapériou. Sárí je základ ženskej krásy. 6 až 8 metrový pruh látky s doplnkami, ktorý se ovíja okolo tela nezvládnuteľným spôsobom. 🙂
Hravosť
Nepotrebujú televízor ani videohru. Príroda, ulica, komunita, hra, práca. Najmenší impulz naštartuje nové nadšenie.
Sen
Nikto si nič nevyberá. Berú všetko, čo život prináša. Ich najväčšie zážitky sú sny. Tie sú však neuchopiteľné.
Úsmev
Čím viac majetku, tým viac plotov a väčšie zábrany. Čím ťažší údel, tým viac smiechu. Možno to je cesta k šťastiu, ktoré toľkí hľadajú.
Postoj
Optimizmus ako životný postoj. A viera že nevyleješ 🙂 Nie si na ulici. Si niekto. Kastovanie je v Indii hlboko zakorenené. A je obdivuhodné, koľko optimizmu v tej biede nájdeš.
Smäd
Túžia, premýšľajú, podnikajú. Ale pozor. Neulakom sa. Napiť sa vody z ulice alebo otvorenej fľašky pre Európana znamená posledný zážitok v Indii okrem toalety. Pi vodu iba z obchodov a iba zaplombované fľaše. deti radi zbierajú odhodené plastové fľaše, naplnia ich vodou z kanála a spätne na ulici turistom predávajú.
Krása
Očakávať, že Indky si na krásu a módu nepotrpia je neodpustiteľný omyl.
Recyklácia
Hierarchia je jasná. Najprv prídu ľudia a zoberú všetko, čo sa dá využiť alebo speňažiť. Následne zvieratá zlikvidujú všetko, čo sa dá zjesť. Potom príde buldozér, nahrnie odpadky na hromadu, chlapi naložia a vyvezú. V horšom prípade sa celý cyklus nestihne. Dážď a veľká voda sa o čistotu postarajú. Dokonalý recyklačný systém.
Nevyhnutnosť
Pozeráš sa do očí a čoskoro začneš rozoznávať medzi dvoma typmi chudoby. Líšia sa zásadne. Tá nevyhnutná, ekonomická je horšia. Vidieť ju v postoji, v nástojčivosti i v očiach.
Presvedčenie
Tá druhá – dobrovoľná chudoba dáva človeku údajne nezávislú myseľ a slobodu. A otvára cestu k bohu. No neviem.
Veselosť
Indovia sa radi smejú. Príčina sa nájde vždy. Napríklad neodbytný fotograf. Ale nemusí to takto dopadnúť vždy. Policajtov by som v akcii nefotil.
Šťastie
Máš pocit šťastia. Vnútorného stotožnenia. Obdivuješ tú čistotu a otvorenosť. Cítiš, že tam začínaš patriť. Že žiadne veci ti nedali ten pocit. Duchovný rozmer prichádza nenápadne – každodenným poznaním.
Voľba
Mesto či vidiek. Cesty k nádeji sú hrboľaté, očakáva a dúfa každý. Predmestie Mumbay je často obývačkou, reštauráciou, spálňou i pracovňou.
Osud
Niektorí sú so svojim osudom uzrozumení. Mnohí za celý život nevykročia zo svojho kruhu. Mnohí sa za celý život nedostanú ani do najbližšieho mesta. Fakt je ti v Európe tak zle?
Vidiek
Život na vidieku je o poznanie lepší ako v meste. Máš najmä životný priestor, vodu, pitie a strechu nad hlavou. Ak máš k tomu políčko, máš svoje istoty. Mladí však stále hľadajú niečo lepšie. Zvyčajne skončia v Bombaji, v plechovej búde na krajnici diaľnice. A pritom to nieje tak dávno, čo Victiorio de Sica natočil svoj Zázrak v Miláne.
Raj
Posunkom ukázala, nech ju nasleduješ. Vošla do vody a utrhla za hrsť lotosových kvetov. Privoniaš. Obzrieš sa. Nádherné teplé svetlo, plno vôní a tá naj-zelenšia, akú si kedy videl. “Čo keď som v raji?” Zrazu si uvedomíš. že raj možno skutočne existuje. Nie ten na nebi, ale tu a teraz. Iba si to neuvedomuješ. A ako jednoducho ho možno zničiť. Stačí im dať televízory a autá, peniaze, trezory, všetky výdobytky našej úžasnej civilizácie. Pomôžeš či zabiješ?
Peklo
Celou cestou naspäť premýšľaš. Miliarda ľudí, ťažko pracujúcich, poväčšine za peniaze, ktoré ti nestačia ani na dobrý obed v Európe. Kam ich postupne privedú tak vehementne propagované civilizačné hodnoty? V každej rodine televízor, klimatizácia? Cestovanie, dovolenky? Hypermarkety? Prežieranie sa? Akciové nákupy? V každej rodine auto? Miliarda áut? A do nich benzín? Možno. Zatiaľ však tvrdá realita. Bombay – najväčší slum sveta. Tvoje sídlisko je krajnica diaľnice.
Dôstojnosť
Nájdeš ju, ak ju hľadáš. Humanita je základ k mystike Indie. Čas, chudoba, pouličné scény, fotogenickosť krajiny i tvoje ego začínajú byť bezvýznamné. Iba sedíš a vnímaš. Potuluješ sa, kam ťa oči vedú. Zakecáš sa. prestávaš vidieť figúrky, típkov. Začínaš vnímať osudy, chápať. Všetko prichádza pozvoľna samo.
Dolce vita
Sladký život plný pokušenia. Majú kde bývať aj čo robiť. Celej rodine ostáva 6 dolárov na deň. Niekde uprostred Keraly na farme kde sa z melasy varí cukor. Aspoň ten sladký život majú.
Kerala
Základná bunka prežitia v Indii je rodina a klan. V klanovej hierarchii platia jasné rpavidlá a dostať za do vyššieho levelu je v tradičnej indickej spoločnosti prakticky nemožné. Ak sa raz narodíš ako farmá, z najväčšou pravdepodobnosťou ako farmár aj zomrieš. India je hierarchická spoločnosť. Či už v severnej alebo južnej Indii, hinduistickej alebo moslimskej, mestskej alebo dedinskej, prakticky všetky veci, ľudia a sociálne skupiny sú zoradené podľa rôznych základných vlastností. Spoločenská hierarchia je evidentná v kastových skupinách, medzi jednotlivcami a v rodinných a príbuzenských skupinách. Kasty sú primárne spojené s hinduizmom, ale kastovne podobné skupiny existujú aj medzi moslimami, Indmi, kresťanmi a inými náboženskými komunitami. Vo väčšine dedín alebo miest každý pozná relatívne umiestnenie každej lokálne zastúpenej kasty a správanie je správanie je podriadené kastovným pravidlám.
Práca
Dnes už vieš, že práca je v Indii lacná. Kvalifikovaná i nekvalifikovaná. Pracuje sa 10 hodín denne. Rozvíja sa vzdelanie. Miliarda rúk prahnúcich po akejkoľvek práci. Sú nenároční. Robia všetko. Potrebujú peniaze. Ľudská práca tu naozaj nič neznamená. Ale i India je dnes už drahá a kde to všetko skončí?
Living India
Peter Ertl, Vašek Landovský, vyšlo v edícii MEET PHOTO 2009
ISBN 978-80-89289-07-3
Rád by sme vyjadril úprimné poďakovanie našim indickým priateľom, bez ktorých pomoci by sme sa
v chápaní indickej kultúry a zvykov nedostali nikdy tak ďaleko.