Jameos del Agua aj Cueva de los Verdes: dva prepojené jaskynné systémy pod sopkou Corona sa nachádzajú vo vnútri vulkanickej trubice, ktorá vznikla pri erupcii sopky Monte Corona na východnej strane ostrova. Keďže sú vedľa seba, je len prirodzené, že sme si ich zvolili za spoločný cieľ.
Tubus jaskynného systému je dlhý 6 km, z toho najmenej 1,5 km sa nachádza pod hladinou mora. Miestni ho nazývajú „Tunel Atlantídy“.
Jameos del Aqua
Nachádza sa v najbližšej časti tunela k pobrežiu.
Veľmi sme boli nabudení a trochu sklamaní. Soľné jazero uprostred jaskyne sľubovalo veľké zážitky. Mimochodom domorodé slovo „jameo“ je v španielčine nepreložiteľné. Znamená veľký otvor v lávovej rúre, ktorá sa vytvorí po zrútení časti klenby.
Tunel of Atlantis
Naša prehliadka začala pri Jameo Chico, z ktorého sme schodami cez reštauráciu vošli k soľnému jazeru a tunelu Atlantída. Nachádzajú sa tu vzácne, iba 1 cm veľké a slepé endemické kraby. Nehádzať do vody peniaze. Kraby to zabíja. Druhou stranou sme vyšli ďalšou kaviarňou cez Jameo Grande a Jameo de La Cazuela, až do záhrad a koncertného priestoru Auditória.
„Nech sa páči v rade o krok ďalej. Libo kávičku, paelu alebo radšej pohár vína?“
Jameos del Aqua ma určite prekvapili. Ich tvorca a turistický popularizátor Cézar Manrique do nich určite vložil kus srdca, kultúry ale i turistickej komercie. Po prehliadke jaskynného jazera doslova obkľúčeného kaviarňou, reštauráciou a suvenírovými obchodmi z každej strany sme sa s úprkom ponáhľali ďalej. V záhrade sme ešte objavili auditórium a smaragdovo zelené jazero.
Viac než samotné jazero ma zaujalo práve auditórium. Mimoriadny jaskynný koncertný priestor ma prekvapil svojou originalitou a akustikou. Cítil som sa ako v Sydney Opere alebo Hamburgskej Filharmónii. Fakt unikátne priestory.
Ale ten nádych organizovanej komercie fakt nemusím.
Úplne iné predstavenie nás čakalo o kilometer vyššie.
Cueva de los Verdes
Ak by som mal vymenovať 5 vecí, ktoré mi na Lanzarote vyrazili dych, tak jaskyňa Cueva de Los Verdes svojou gigantickosťou a mystikou tam rozhodne bude patriť. „Must see atraction.“
Táto jaskyňa je úplne iná liga. Autentické, gigantické, mysteriózne. Pritom väčšina turistov jaskyňu minie, lebo ich agentúry a bedekre bombardujú odporúčaniami na návštevu Jameos del Aqua. Možno preto, že pri jaskyni žiadne suveníry ani kaviarne nenájdete. 🙂
Cesta do stredu zeme
To čo vás ohromí je dielo samotnej prírody. Tunel tvorený sopkou Corona je jedným z najrozsiahlejších a nazaujímavejších na planéte. Na jeho trase je najmenej 16 prepadlín.
Celý jaskynný systém dlhý viac ako 6 km vznikol v dôsledku erupčnej aktivity Volcán de la Corona a je jedným z divov, ktoré ukrývajú útroby Lanzarote. Ostrovania ho používali ako úkryt pred inváziami pirátov zo severnej Afriky už počas 16. a 17. storočia.
Názov jaskyne je odvodený od priezviska rodiny, ktorá chovala v okolí dobytok.
Orzola hiketrail
Organizovaná turistika očarí ale vietor vo vlasoch, kľud a hukot mora nepustí. Opustili sme bežný cestovný ruch a utiekli do severnej časti ostrova, do rybárskej dediny Orzola. Je vstupnou bránou na neďaleký ostrov La Graciosa, ktorý patrí do Národného parku Chinijo.
La Graciosa
Bez ciest, bez áut, len so 600 obyvateľmi. Všetci žijú v malom nábrežnom meste Caleta del Sebo, ktoré je zároveň prístavom trajektov. Trajekt vás tam odvezie za 20 minút a 14 eur jednosmerne. Návšteva La Graciosa je určite skvelým výletom. Je tu niekoľko úžasných pláží, ako napríklad Playa de Las Conchas, ktorá je promovaná ako jedna z najkrajších pieskových úsekov na Kanárskych ostrovoch.
My sme však mali iný cieľ.
Playa de la Canteria
Prezuť, paličky do ruky a konečne sloboda. Najskôr kilometrové predieranie sa lávovým chodníkom a potom ten najkrajší hiking trail ponad celú pláž, ktorý končí až pod spodnou hranou vyhliadky Mirador del Rio.
Orzola hiking trail
Musím vložiť malú komerčnú vsuvku. Vďaka komerčným letom by som už mohol byť ambasadorom lacných trekových palíc v Decathlone. Keďže som lakomý platiť v lietadle za svoje, vždy si na mieste kupujem tie ich pískacie, za 5,50. A vždy ich tam po týždni aj nechám. Mohli by ma povýšiť na zaslúžilého zákazníka.
Vďaka endorfínom a adrenalínu bola Orzola trail druhý highlight dnešného dňa.
Diaľkoplazi. Čím som starší, tým viac ma lákajú trekové turistické prechody neznačenými chodníkmi. Kde sa neponáhľaš a máš čas vychutnať okolie.
Neviem, či dokážu fotografie sprostredkovať atmosféru okolia. Verím však, že práve hiking v neprebádaných, neznačených chodníkoch vás dovedie k spoznávaniu jedinečnosti krajiny. Navyše urobíte fotky aké nikto iný nemá a často si siahnete i na svoje fyzické hranice a rezervy.
Dalo sa skončiť inak ako vo vlnách Atlantiku?