Krížna turistika cyklotrasy

Jedným z najkrajších cieľov ZSSK Reštart Challengu 7 kopcov 3 jazerá bola Kráľova studňa a tretí najvyšší vrch Veľkej Fatry, nachádzajúci sa na jej hlavnom hrebeni: Krížna turistika cyklotrasy

Veľká Fatra

Poézia Krížnej foto Robo Anda
Poézia Krížnej

Národný park Veľká Fatra je náš najmladší národný park zriadený v roku 2002. Môžeme ho rozdeliť na dve hlavné časti: tzv. Hôľnu Fatru a Bralnatú Fatru, ktoré sa od seba líšia podľa charakteristických čŕt reliéfu.

Kráľova studňa

Hôľnou Fatrou sa tiahne hlavný hrebeň s najvyššími vrchmi- od Kráľovej studne cez Krížnu (1574 m n.m.), Ostredok (najvyšší vrch pohoria – 1596 mnm), Suchý vrch (1550 m n.m.), Ploskú (1532 m n.m.), až po Rakytov (1567 m n.m.) ako aj jeho bočné rázsochy, napr. Borišov (1510 m n.m.). Hrebeň je široký, nenájdete tu exponované miesta, ani dlhší súvislý skalnatý terén. Malebné široké trávnaté hole sa tiahnu od Kráľovej Studne až po Rakytov a ponúkajú krásne kruhové výhľady na Veľkú Fatru, Nízke aj Západné Tatry.

Ku Kráľovej Studni
Ku Kráľovej Studni

Bralnatá Fatra

je charakteristická dolinami hlboko zarezanými vo vápencovo-dolomitických vrstvách, ktoré oddeľujú bralnaté chrbty- impozantné, do výšok čnejúce skaly ktoré akoby vyrastali z trávnatého koberca. Bralnatá Fatra je v južnej, juhozápadnej a západnej časti pohoria.  Tvoria ju napríklad Gaderská, Dedošova, Vlkanová, Blatnická a Žarnovická dolina.  Významnejšie vrcholy v tejto časti sú: Tlstá (1414), Ostrá (1256), Veľký a Malý Rakytov (1201, 1142), Haľamova kopa (1344).

Krížna turistika

Poézia Krížnej foto Robo Anda
Po hrebeni Malej Fatry

Krížn je po Ostredku a Frčkove tretí najvyšší vrch Veľkej Fatry, nachádzajúci sa na jej hlavnom hrebeni. Priamo cez jej vrchol prechádza legendárna Cesta hrdinov SNP a zároveň sa tu stretávajú 3 červené turistické značky. Ak sa chcete dozvedieť viac o okolitej krajine, sledujte 11 km dlhý náučný chodník, ktorý vás prevedie z Krížnej cez Ostredok, Ploskú až po Chatu Pod Borišovom alebo naopak.

Najkrajšie výhľady z Krížnej

Inverzia na Krížnej

Vrchol Krížnej je zároveň skvelou rozhľadňou, z ktorej za dobrej viditeľnosti môžete pozorovať veľkú časť Slovenska vrátane Poľany, Veprovských vrchov, Kremnických vrchov, pohoria Žiar či Vtáčnik. Taktiež Chočské vrchy, Západné Tatry, Nízke Tatry a Malú Fatru. Panoráma na nezaplatenie. Samotný vrchol však už nie je zrovna estetická záležitosť a možno Vás tu prekvapí oplotený vojenský objekt spojovej služby s vysielačmi, doposiaľ fungujúci v diaľkovom automatickom režime.

Letecká základňa Sliač tu má umiestnené navigačné zariadenie, ako aj ďalšie zložky slovenskej armády. Keď podídete kúsok severne pod vrchol, nájdete malý pomníček so zlomenou vrtuľou, pripomínajúci obete leteckého nešťastia z 18.8.1961, kedy tu za zlej viditeľnosti havarovalo malé športové lietadlo.

Krížna je dnes pokrytá typickými horskými lúkami, no kedysi lesy siahali až na hrebeň. K výrubu došlo najmä z dôvodu banskej činnosti a neskôr valašských kolonizácií (14.-17.stor.), kedy tunajšie drevo poslúžilo najmä na výrobu dreveného uhlia pre huty, čo viedlo k výrazným hydrologickým, klimatologickým a faunisticko-floristickým zmenám v tejto časti pohoria.

Krížna v zime

Krížna je malebný a trávou pokrytý hrebeň vyzerá počas leta vskutku mierumilovne. Opak je však pravdou v zimných mesiacoch. Nie nadarmo má Krížna prezývku Matka lavín. Väčšina jej svahov je v zime silno lavinóznych, o čom svedčí aj fakt, že jedna z najväčších lavínových tragédií na Slovensku sa udiala na odlesnených strmých svahoch Krížnej 6. Februára 1924.

Lavína o dĺžke 4km prekonala 750 výškových metrov a v obrovskom náraze zasypala osadu Rybô v obci Staré hory. Pod snehom skonalo 18 ľudi, zachrániť sa podarilo dieťa v kolíske spolu s rodičmi. Veľký drevený kríž na konci osady pripomína túto smutnú udalosť.

Doprava

Vlakom ZSSK

So ZSSK sa pravidelnými vlakovými spojmi dostanete do väčších miest (Martin, Turčianske Teplice, Ružomberok, Banská Bystrica). Z týchto miest autobusom pokračujte do obcí na úpätí Veľkej Fatry, podľa toho, akú trasu ste si v pohorí zvolili (Staré Hory, Turecká, Lipt. Revúce, Necpaly, Blatnica,Harmanec etc). Jeden z najlepších východzích bodov na Krížnu je obec Staré hory/Turecká.

Autom: Auto môžete zaparkovať v obci Staré Hory/Turecká alebo v Liptovských Revúcich (prípadne iných obciach odkiaľ začínate túru) na vyznačených parkoviskách, odkiaľ spravidla začínajú turistické značky. Autom sa dá dostať aj na horský Hotel Kráľova Studňa. Väčšina cyklovýjazdov začína na parkovisku v Hornej Štubni.

Ubytovanie

Ak bicyklujete, alebo milujete túry po hrebeňoch, Krížna je určite voľba na niekoľko denný pobyt. Priváty, penzióny a hotely sa nachádzajú vo všetkých okolitých dedinách (Staré Hory, Necpaly, Harmanec, Liptovské Revúce).

Ubytovanie priamo v srdci hôr v okolí Krížnej však poskytuje Hotel Kráľova Studňa (prístupný autom z Horného Harmanca, má hotelovú aj turistickú časť, saunu a kuchyňu). Nielen, že je ideálnym východiskom pre pešie túry aj cyklotúry po Veľkej Fatre, ale má aj skvelo vyváženú ponuku ubytovania od komfortného (izby, apartmány), cez turistické (spacák a posteľ), až po stanovanie. Každý si nájde svoje. K hotelu chodí od Banskej Bystrice pravidelný autobusový spoj.

Ďalej turistická Chata pod Borišovom a íné turistické chaty, prístrešky, útulne vo Veľkej Fatre. Viac tu Chaty Veľká fatra a Choč

Krížna turistika

Poézia Krížnej foto Robo Anda
Turistika na hrebeňoch Veľkej Fatry

Nasledovné trasy sme pre vás vybrali ako nápad na túry zahrňujúce náš cieľ – Krížnu.

Jednoduché – stredne náročné túry Krížna

Okruh Turecká

Turecká- Ramžiná- Úplaz- Kráľova Studňa-Krížna-Krížna- Pod Líškou- Salašky- Turecká: Okruh dlhý cca 18,5km, prevýšenie cca 1120 m, čas chôdze cca 6,5 h. Obtiažnosť: jednoduchá až stredná, túru si môžete rozdeliť na dva dni prespaním na Hoteli Kráľova Studňa.

Okruh Staré hory

Staré Hory- Majerova skala- Krížna- Kráľova studňa- Úplaz- Ramžiná- Turecká- Staré hory: Okruh dlhý cca 23 km, prevýšenie cca 1370m, čas chôdze cca 8 h. Ide o peknú celodňovú túru ktorá začína a končí v Starých horách. Občerstviť sa môžete na Kráľovej studni (Hotel, reštaurácia). Obtiažnosť: stredná.  Túru si môžete rozdeliť na dva dni prespaním na Hoteli Kráľova Studňa.

Na Liptovské Revúce

Staré Hory- Majerova Skala- Krížna- Ostredok-Ploská- Sedlo pod Čiernym Kameňom – Liptovské Revúce (Stredná Revúca). Túra dlhá cca 24 km, prevýšenie cca 1 500m, čas chôdze cca 8,5 h. Obtiažnosť: stredná.

Ak máte auto odparkované v Starých horách, z Liptovskych revúcich sa k nemu dostanete autobusom s prestupom v Liptovskej Osade. Cesta autobusom trvá cca 45 min, cena cca 2,30 EUR. Stopovanie medzi dedinami taktiež nie je náročné. Túru si môžete aj rozložiť a prespať na Kráľovej Studni alebo Chate pod Borišovom alebo v jednom s prístreškov pozdĺž hrebeňa. Pozri tu Hiking.sk

Cyklotrasy Krížna

MTB Krížna
MTB Krížna

Z Harmanca na Kráľovu studňu a Krížnu

Banská Bystrica – Harmanec – Kráľova Studňa – Krížna. Hlavnou odporúčanou cyklotrasou je práve táto trasa. Vďaka „paved“ asfaltovému povrchu je totiž vhodná po hotel Kráľova Studňa pre gravely i horské bicykle. Cesťáci na hoteli končia. Horáci šlapú ďalej až na vrchol. 🙂

Ak štartujete z Banskej Bystrice pustíte sa po R1 smerom na Ružomberok. Cesta je frekventovaná a preto nepríjemná. Ak ste autom odporúčame skôr štartovať zo Starých Hôr od penziónu Altenberg. Úsek po R1 je kratší a dole kopcom. Odbočíme po ceste číslo 14 smer Harmanec. Stúpame cez predlhý Harmanec Dolný aj Horný až k odbočke doprava na Kráľová Studňa. Potom už len stále za nosom. 🙂

Cesťáci sa spustia dolu po tej istej ceste. Horskáči môžu pokračovať po turistickej značke na Krížnu, ďalej na Rybô a po hociktorej z cyklotrás dole do dolín.

MTB Horný Jelenec – Rybie – Krížna  

Cyklotrasa po modrej z Jelencov sa napája na červenú trasu z Liptovských Revúc. Okruhy možno kombinovať napr tu >>>

MTB Blatnica – okolo Tlstej – Veterné

Vo Veternom cyklotrasa končí a po miernom turistickom stúpaní sa môžete napojiť na trasu Kráľova studňa a Krížna. To stúpanie z Veterného na hoľu však zvážte. 🙂

MTB Liptovské Revúce – Krížna

po značených cyklotrasách, určite zbystrite pozornosť pri trase 5471 Vyšná Revúca – Prašnické sedlo napr tu >>>

Poézia Krížnej foto Robo Anda
Zamračené nad Krížnou

Užitočné info

Terén  a bezpečnosť

Časy a obťažnosť vybraných túr sú kalkulované na letné podmienky. Krížna turistika. V zimných mesiacoch rátajte so zvýšenou obťažnosťou a nezabudnite na nevyhnutné zimné turistické vybavenie (vhodná zimná obuv, trekové palice, mačky, neprefúkavá bunda, dobré rukavice). Pred zimnou turistikou sa informujte o stave snehovej pokrývky a prispôsobte mu voľbu výbavy (turistické mačky, snežnice, etc.). Veľká Fatra je známa množstvom lavinóznych svahov, pre aktuálne podmienky navštívte stránku Horskej záchrannej služby. Terén na vybraných túrach nie je náročný, ani exponovaný. Hrebeň je dostatočne široký, má trávnatý hôľny charakter a za dobrého počasia je vhodný aj na výlety pre rodiny s deťmi a menej skúsených turistov.

Horská záchranná služba

OS HZS Veľká Fatra – Donovaly
Mišúty č.504, 976 39 Donovaly
tel.: 048/4199724, fax: 043/4222662

e-mail: [email protected]
Tiesňové volania: 18 300

Kam v okolí

V zime je k dispozícii viacero bežkárskych tratí.

Banská Bystrica, Staré hory a Harmanec

Harmanecká jaskyňa je otvorená od 16.5. – 31.10.2017 (okrem pondelkov). Bližšie info nájdete tu. K jaskyni sa dostanete verejnou dopravou – Najbližšia zastávka verejnej dopravy: Harmanec, Horný Harmanec, jaskyňa (bus), alebo autom:

  • Banská Bystrica smer Turčianske Teplice, Martin cez Harmanec – 13 km
  • Ružomberok smer Banská Bystrica cez Donovaly, Staré Hory, Harmanec – 50 km
  • Turčianske Teplice cez Šturec smer Banská Bystrica – 20 km

Turiec

Turčianska obec Blatnica je vďaka polohe pri vyústení Gaderskej a Blatnickej doliny do Turčianskej kotliny ideálnym východiskom výletov do turisticky najvýznamnejších dolín Veľkej Fatry. Priamym pokračovaním Gaderskej doliny na jej hornom úseku je Dedošová. Spolu dosahujú dĺžku takmer 18 km. Dolina má vzhľad kaňonu s mohutnými bralami, so skalnými vežami a s množstvom ďalších skalných útvarov. Jej atraktívnosť zvyšuje bohatá a vzácna kvetena a výskyt zriedkavých živočíchov. Blatnická dolina je kratšia, avšak z krajinárskeho hľadiska je rovnako zaujímavá. Často sa využíva ako východisko túr do oblasti Krížnej a Kráľovej studne na hlavnom veľkofatranskom hrebeni. V spodnej časti doliny sa nachádza výrazný skalný útvar – Skalné okno.

Gaderská dolina

Blatnický hrad je zrúcanina z 13. Storočia na začiatku Gaderskej doliny. Vedie naň 1,5 km dlhý náučný chodník z obce Blatnica na ktorý Vám stačí 45 min. Výlet si môžete predĺžiť a históriu s kultúrou spojiť s krásnym prostredím Gaderskej a Dedošovej doliny, ktorými sa po žltej značke dostanete na Hotel Kráľova Studňa ( Blatnica- Blatnický hrad- Kráľova studňa:  cca 17 km, čas chôdze cca 5 h, prevýšenie cca 930 m). Odporúčame prespať na Kráľovej Studni a odtiaľ môžete vybehnúť na Krížnu, Ostredok a z Ostredku sa zelenou značkou napojíte spať na žltú (Dedošova, Gaderská dolina- smer späť na Blatnicu).

Tlstá, Ostrá, Veľká Fatra- turistické trasy/cyklotrasy
Gaderská dolina

Zrelaxovať môžete v kúpeľoch a aquaparku Turčianske Teplice

Na svoje si prídu aj milovníci fauny a flóry. Veľká Fatra je jedno z 5 najvýznamnejších chránených vtáčích území na Slovensku pre hniezdenie rôznych druhov ďateľov, kuvikov, muchárikov, tetrovov, orla skalného, a i. Veľká Fatra je tiež známa jedným z najväčších výskytov tisu obyčajného v strednej Európe.

Tipy na predĺžený pobyt

Ideme vlakom

Ak chcete spojiť turistiku/cykloturistiku s rekreáciou a jedinečným dopravným zážitkom vyčleňte si jeden deň na vlak. Trasa ZSSK 170 Banská Bystrica – Turčianske Teplice s pokračovaním na Vrútky je totiž naprosto unikátna. Na trase cez Harmaneckú dolinu zažijete 22 tunelov s celkovou dĺžkou 12 211 m, vrátane najdlhšieho (Čremošnianskeho tunela) na Slovensku.

Tunely sa pritom striedajú s viac ako 100 mostami, priepustmi a viaduktmi. Foťák ani nevypnete. Ak budete ubytovaní na strane od Banskej Bystrice a Starých hôr, máte možnosť za polhoďku objaviť Kúpele Turčianske Teplice. Ak naopak bývate zo strany Turca, spravte si pekný výlet do Banskej Bystrice. Celá cesta trvá iba 46 minút.

Sezónny cyklobus Banská Bystrica – Kráľova studňa 

Pre odstránenie rušivého vplyvu áut v Národnom parku Veľká Fatra a na podporu cestovného ruchu a turistiky pre Banskobystrický región otvorili od 1. 5. 2015 autobusovú linku na trase Banská Bystrica – Kráľova studňa a späť. Autobus premáva každú sobotu, nedeľu a dni pracovného pokoja od 1. 5. do 1. 11. 2015. Môže byť dobrou rezervou, ak preceníte čas, alebo svoje sily pri výstupe na Krížnu. Tiež dobrým tipom pre cyklistov, ktorí namiesto zdolávania kopcov uprednostnia dlhšie jazdy na hrebeni.

Krížna - turistické trasy/ cyklotrasy
Hotel Kráľova Studňa

Krížna turistika: Cyklobus linka z Banskej Bystrice premáva tiež do sedla Malý Šturec, odkiaľ môžete pokračovať do Zalámanej alebo Bystrickej doliny, na Donovaly, odkiaľ smeruje až 375 km značených cyklotrás i na Šachtičky.

photo: Stanislav Ševčík, Matej Melicher, Richard Lehocký, Robo Anda, Miro Švorc, Tamara Greksáková

Pošli ďalej
7 kopcov 3 jazerá
7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Articles: 134