Stronie Śląskie malé mestečko v Dolnosliezskom Poľsku. Pre nás sa stalo tento rok poľskou bránou do jedného z najkrajších českých národných parkov:
Kralický snežník
Pre väčšinu turistov Kralický Snežník (1424 mn.m.) evokuje bežkársky raj. Sú tu desiatky kilometrov udržovaných tratí pre freeride a klasiku. Poľská strana bola ešte donedávna turisticky mŕtva. Kým sa okolo Sienny a Czarnej Góry nezačalo budovať jedno z najkomfortnejších lyžiarskych stredísk. Kto si chce užiť relax za rozumné ceny, apartmánový komfort a zjazdové lyžovanie, je na správnom mieste. Kto by si tu ale chcel zabežkovať, má trochu smolu. Pre bežkárov a turistov sa Kralický Snežník otvára až z neďalekej Janowej Góry, Kletna, Boleslawova alebo Starej Morawy.
V zime na bežkách a fatbajku
My sme sa rozhodli stráviť tu zopár dní na bežkách a fatbajku. Ako náruživí cyklisti sme chceli osobne zažiť, kam nás táto novinka, s kolesami ako traktor, dostane. A bol to zážitok.
eMTB na snehu
Vyskúšal som kadečo. Jazdu po zasneženej ceste, na prašane pod ľadom, brodenie v sypkom aj hlbokom snehu, jazdu po rozbombardovaných snehom zasypaných zvážniciach i vyratrákovaných zjazdovkách. Dal som si predsavzatie šetriť motor a spoliehať sa najmä na vlastné sily. 500W Yamaha motor ponúka dostatočný výkon.
Ale neveril som, že pri valivom odpore tej pneumatiky 26 x 4″, pri prekonávaní odporu snehu, podklzovaní na ľade a v teréne, kde tisícmetrové prevýšenie je dobrým začiatkom znesie veľa. Bicykel som naozaj nešetril. Počas denného 3-4 hodinového výjazdu som absolvoval pri priemernom 1500 m prevýšení vždy okolo 30-35 km.
So slušnou rezervou dvoch, troch paličiek ukazovateľa batérie v cieli. Ale dosť o technike.
eMTB v zime
Ak chcete v zime bajkovať, asi najdôležitejšie veci sú kvalitná obuv a rukavice. Tie určujú dĺžku výletu. Práve prsty na rukách a nohách v zime odchádzajú ako prvé.
Ak ste premočení, premrznutí, prichádza demoralizácia a všetky optimistické plány z rána idú do paže. Ak sa vám ku koncu treku podarí ešte aj zablúdiť na neoznačených snehom zasypaných zvážniciach, dostaví sa aj panika, ktorá má tiež svoje čaro. Ak nemáte kvalitný mapový podklad, navigáciu alebo znalosť terénu, z označených trás radšej neschádzajte.
Môže sa vám stať, že sa ocitnete niekde úplne inde, 40 km vzdušnou čiarou od plánovaného cieľa. Ako sa aj mne skoro stalo. Vďaka Locus.
Prečo mám rád bežky a MTB
Vráťme sa k benefitom. MTB a bežky milujem preto, že ma nikto neotravuje a neobmedzuje. Mám rád, keď ma nikto nenaháňa, ani nebrzdí. Keď si sám stanovujem tempo. Aj zastávky. Na fotenie, na čuranie, aj precítenie lokálnej atmosféry. Som iba sám so sebou.
Milujem kľud a ticho.
Ďaleko od hučiacich lanoviek, snežných diel a tisícov bufetových lyžiarov. A milujem aj následné benefity v cieli. Endorfíny, horalky, párky a pivo. 🙂
Zle navoskované bežky
Voskuj, voskuj, voskuj, voskuj … Pri bežkárskom výstupe na Snežník som si hlavu trieskal o pne tisíckrát. Opäť som čosi podcenil. Ale poďme postupne. Oteplilo sa. Definícia bežkárskej trate na poľskej strane sa volá neupravený freeride. Janowa Gora – Kralický Snežník: 12 km s 610 m prevýšenia znelo lákavo. Vymenil som preto cyklo ohoz a dal som si tentokrát červenú čapicu.
Aby som sa nestratil. Červená čiapočka, zlý vlk, 12 mesiačikov a tá, čo išla po jahody, či ako sa volá. Ale mala sane, ktoré by sa cestou dole fakt zišli. A tu sa pristavím.
Cesta nahor bola skvelá, lyže držali stopu (teda to, čo som ako stopu očakával a vôbec mi nepodšmykovali) pripisoval som to svojej skvelej technike a ani náhodou ma nenapadlo pozrieť sa očkom na sklznicu. Pochopenie prišlo až hore. Cestou naspäť som sa mal odvážne, rýchlo zošmyknúť a zožať ovácie. Ale sklznice boli ako michelin winter gumové pásy. Ako vysušená guma v klzkom prostredí. Ako klince zabité do zeme. Každá lyža vážila snáď kilo. Nebudem to naťahovať.
Dole som išiel dlhšie ako hore (celé som to prestúpal) a pri každom padáčiku som si trieskal hlavu o pne. Voskuj kretén, voskuj, voskuj, …
Záverom len zhrnutie. Bolo to krásne. To ticho. Tie endorfíny. Ten kľud. Paráda.
Začínam tiež rozmýšľať nad Skialpovou výbavou. Skialp nielen, že dáva väčší stupeň slobody ale najmä vám umožní prežiť. Večer som si niekoľko krát vravel, ako by to dopadlo na tom 610 m., viac ako 10% klesaní , ak by tie bežky boli perfektne navoskované a trate taé aké boli.
Ako druhú šichtu som si dal ešte Czarnu Goru na fatbiku a 2 točené Plzne. Krásny život. S fatbikom a bežkami na Kralickom Snežníku.
Čaro fatbajku je neskončiť na prdeli
a rozbehnúť sa do svahu. Zdá sa to triviálne, ale skúsili ste niekedy jazdiť na čerstvom prašane, pod ktorým je čistý ľad? Fakt zábava, najmä keď máte SPD pedále. Chlapík sa ma pýtal, či sa nebojím dať si pred jazdou pivo. „Naopak“, hovorím: „potrebujem ho. Preto, aby som sa tak nebál.“
Výhody fatbajku
Najväčšou výhodou fatbajku sú tie 4″ traktorové plášte. Perfektne odhadzujú sneh, držia stopu a dávajú človeku ilúziu bezpečnej jazdy v každom snehovom prostredí. Do 30 cm čerstvého snehu ste vysmiati. Na ľad by som snáď doporučil obuť navyše plášte s hrotmi. Konár, peň, brázda, koľaj, závej, všetko jedno. Prejdete naozaj všetko. Idete ako Flintstone. A ak padnete, tak zvyčajne do snehu a do mäkkého.
Nevýhody fatbajku
Najväčšou nevýhodou fatbajku sú tie 4″ traktorové plášte. Keď zle odhadnete rezervu motora a musíte šliapať do 12% kopca hodinu za svoje. To vašu morálku a slovník preverí.
Video: Ako sa jazdí s fatbikom na snehu
Záverom k e-Fatbiku
Ako cyklista sa denne stretávam s názorom, že na elektrobajk máte ako makač cyklista čas. Že to je pre tých, čo nevládzu. Pre seniorov. Sám som to tak ešte pred rokom vnímal. Už nezdieľam ten názor. Je to najmä o možnostiach, o dosahu, o emóciách, o objavovaní.
Elektrobajk vám môže dať obrovské množstvo adrenalínu a endorfínov. Môže vás posunúť oveľa ďalej a ak sa chcete zmordovať, zvládnete to na ňom rovnako, ako na ktoromkoľvek MTB. Aj viac. Fatbike mi v prvom rade ponúkol úplne nový zážitok. Dostal ma v zime na miesta, kam by som sa inak nedostal. Práve preto sa mi kombinácia bežky, skialp a fat bike v zime tak páčia.
Spustiť sa po zjazdovke na bajku kolmo dole sa každý deň nepritrafí. Čím hlbší sneh, čím viac ľadu, tým väčšia prdel.
Zistil som, že najväčšiu svalovicu mám na predlaktí. To z vyrovnávania balansu na každom metri.
Loštice
Ak to zopakovať, znova rovnako. S fatbikom a bežkami na Kralickom Snežníku je ideálna kombinácia. A ešte tip. Ak sa niekedy na Snežník vyberiete a máte radi smrad a ušľachtilé plesne, nezabudnite sa zastaviť v Lošticiach. Na tie chute nezabudnete. Tak zas niekedy na horách.