Keď povieš Bratislavčanovi Južná Morava, zvyčajne si predstaví Lednice, Valtice, moravské bobule, nanajvýš hrady a rybníky na Pálave a v Mikulove. Málokto tuší, že temer panenský raj má iba na skok zo slovenskej stanice Kúty. Moravská Amazonie kolobežkou:
Obora Soutok
Je najväčšia zvernica v Česku. Rozprestierajúca sa severne od sútoku Moravy a Dyje, na území tzv. Dyjského trojuholníka. Okrem týchto dvoch riek je zo severu ohraničuje železničná trať Břeclav-Kúty a diaľnica. Veľmi ľahko je prístupná z moravskej dedinky Lanžhot.
Na jednej strane Pohansko, archeologické nálezisko nachádzajúce sa na juhu od Břeclavi a jedno z významných lokalít Veľkomoravskej ríše, na druhej sútok riek Moravy a Dyje, kde sa obe rieky stretávajú na trojhraničnom bode medzi Českom, Rakúskom a Slovenskom.
Dyjské Luhy
Keď sme sem vstúpili po prvý krát, bolo to len z nedostatku iných príležitostí. Medzi prestupmi na dva vlaky nám ostal voľný večer a tak sme sa rozhodli, že otestujeme kolobežky Tour Max Fold a Twenty Max Fold, v tejto, na prvý pohľad nevýraznej, rezervácii. Voľba na túto testovačku padla preto, že cez oboru vedú mnohé neznačené asfaltové chodníky a nosná cyklotrasa. Tá vedie cez lužné lesy Dyje plné mŕtvych ramien a ponúka pokojné prostredie s mnohými zastávkami pri historických a prírodných pamiatkach. Tak pokojné, že sme žasli.
Moravská Amazonie
Aj takto nazývajú bratia Česi tento kus panenského prírodného raja, ktorý nás nútil podchvíľou zastavovať a fotiť. Mohutné a prastaré hraby, niektoré vysoké aj 15 m s obvodom kmeňa aj 4-5 m patria k najmohutnejším jednookenným hrabom v Európe. Tichá dôstojnosť slepých ramien a neskutočný pokoj v celej oblasti nás akoby previedol do Zemanovej Cesty do praveku.
Napriek tomu, že bočné cesty a kanály sú často zatopené, na každom kroku je vidno príkladná starostlivosť lesníkov o celé územie.
Divočáky s medom
Po prejdení desiateho mosta s kanálom odbočujeme k loveckej chate Dúbravka. Vítajú nás síce diviaky, ale na naše prekvapenie sa dostávame k vynikajúcemu medu. Hneď po ňom skočíme. Hoci vláčiť to na chrbte sa nevypláca.
Kostka kolobežky
Kostkove kolobežky s veľkými kolesami odvádzajú svoju robotu. Je to nečakaný zážitok. Odvaľujú na tých rovinkách ako sa patrí. Človek ani nevie ako zdolá 25 km. Občas asfalt, občas šotolinová hrádza a niekedy aj blatistý terén. Tour Max Fold tie jazdy jednoznačne kvôli veľkým kolám a stabilným riadidlám vyhral. Čím väčšie predné koleso, tým lepšie.
Zahanbiť sa však nedala ani verzia Twenty Max. Je skvelé, že napriek kompaktnejším rozmerom ponúka rovnaký priestor pre dospelého jazdca ako Tour Max. Dve rovnako dvadsať palcov veľké kolesá nás podržali v každej situácii, či už sme jazdili na asfalte alebo občas vašu cestu skrížila lesná cesta alebo šotolinová hrádza. Obe kolobky ponúkli vďaka skvelým ložiskám mimoriadnu zotrvačnosť.
Pohansko a Lány
Po hrádzi mierime na Pohansko, ale z cesty schádzame kvôli zámočku Lány. Čapujú tu skvelé pivo. Dostávame sa do civilizácie. V Lanžhote máme za sebou 35 úžasných kilometrov s mnohými zastaveniami. Na námestí dávame kačenu s moravským zelím a knedľou, točia nám pivo a my bilancujeme.
Na tento typ objavovania prírodných krás je pre mňa kolobežka kvôli stálemu zastavovaniu a zosadaniu vhodnejšia ako bicykel. Elektrika? Na rovinkách ju vôbec netreba. Naopak, cestu sme vnímali ako zážitok, nemohli sme sa jazdy nabažiť. Postupne sme pilovali techniku odrazu a striedania nôh. Zistili sme, že na komfortnú cestovnú rýchlosť nám stačí odrazov o polovicu menej ako na začiatku.
Moravská Amazonie kolobežkou. Veľké množstvo vodných kanálov, slepých ramien Moravy, Dyje a menších vodných tokov a tôní nás kompletne dostalo. Iba ticho, vtáky a my. Nebudem vám hovoriť, že sme sa na to isté miesto vrátili o mesiac znova.
Bohužiaľ, práve teraz je celá oblasť uzavretá. Vytrvalé dažde spôsobili zatopenie mnohých chodníkov podmáčanie i záplavy častí lužných lesov. Ak chcete Moravskú Amazoniu (Dyjské luhy) navštíviť, skontrolujte si vždy počasie. 🙂