Kladské rašeliny prírodná rezervácia na streche Slavkovského lesa

Bývalá lovecká osada Kladská leží v centre najcennejšieho územia Chránenej krajinnej oblasti Slavkovský les v prírodnej rezervácii Kladské rašeliny. Okrem skvelej diviny a ticha sa tu môžete prejsť po vôbec najstaršom náučnom chodníku v Čechách. Prvé dosky povalového chodníka tam boli položené už v roku 1977. Kladská a Kladské rašeliny prírodná rezervácia na streche Slavkovského lesa.

Kladská - Poľovnícky zámoček je dnes informačné stredisko
Poľovnícky zámoček je dnes informačné stredisko

Bicyklom na Kladskú

Dôvod prečo sa na Kladskú pri každej cyklonávšteve západných čiech vraciam je, že Kladská je strecha Slavkovského lesa. Je cyklistickou križovatkou z troch smerov:

  • Od Bečova cez Prameny
  • Od Chebu cez Lázně Kynžvart
  • Od Mariánskych lázní

A hore na Kladskej sa dajú po dobrom cyklozáhule popri skvelej divine a pive tiež omočiť a nielen nohy. 🙂 Predný rybník pri Challet chatách v sedle pri odbočke na Mariánky je na to ako stvorený.

Najvýživnejšie stúpanie je od lázní Kynžvart. Sú tam dva kilometre stúpania, na ktoré budete spomínať. Ak uprednostňujete spoznávanie celého Slavkovského lesa, choďte cez Prameny. Mimochodom jednej z najzadĺženejších obcí v Čechách.

Cez Prameny

Obec Prameny zlikvidovali veľkolepé plány. Mestskí konšeli chceli využiť vodu pod zemou, stáčať minerálku a vybudovať tu kúpele. Obec investovala do vrtov, skúšok vody, certifikátov, pozemkov a tešila sa na budúce zisky. Lenže investori postupne cukli a Prameňom ostali iba diery do zeme a hromada dlhov.

Kladská slnečné hodiny
Beky zaňuchala ten správny čas Kladská slnečné hodiny

Kladská

Osada Kladská zaznamenala najväčší rozvoj v druhej polovici 19. storočia. Môže za to knieža Otto Friedrich Schönburg-Waldenburg, ktorý sa zasadil o vznik väčšiny stavieb vrátane loveckého kaštieľa, reštaurácie, horárne a píly. Jeho syn tu vybudoval druhý najväčší poľovný revír v Čechách.

Náučný chodník Kladská

Chodník začína pri parkovisku a loveckom zámočku. Je dlhý 2,4 kilometra a nájdete na ňom dvanásť informačných tabúľ. Ak chcete spoznať tunajší jedinečný ekosystém, môžete sa naň vydať. Okrem toho, že je najstarší v Čechách, je to i prvý chodník, ktorý umožnil návštevníkom spoznať jedinečnú prírodu mokrade suchou nohou práve vďaka dreveným povalovým chodníkom. Prejdú aj vozíčkari.

Okolo 5 rašelinísk

Rašeliniská s rybníkmi v NPR Kladské rašeliny majú nielen významnú vodohospodársku funkciu, ale aj unikátne ekosystémy, ktoré sa tu začali vyvíjať po skončení poslednej doby ľadovej pred asi 10 000 rokmi. Vtedy sa na nepriestupnom podloží začala zadržiavať voda a začal tu rásť rašeliník. Dnes dosahuje hrúbka rašeliny miestami až 6 metrov.

Nájdete tu päť samostatných rašelinísk. Najväčšie sú Paterák a Tajga, potom Lysina, Malé rašelinisko a Husí les.

Kladské rašeliny prírodná rezervácia

Územie dnešnej NPR Kladské rašeliny je chránené už od roku 1933, od roku 2005 bolo na časti územia Tajga dokonca vytvorené bezzásahové pásmo, kde je les ponechaný samovoľnému vývoju bez akýchkoľvek zásahov človeka.

Plochy vrchovísk pokrývajú prevažne pralesovité porasty borovice blatky (Pinus rotunda), ale aj smreka, brezy, jelše a na území Lysiny aj borovicou močiarnou (Pinus pseudopumilio). Na Kladských rašelinách je bohato zastúpená aj živočíšna ríša. Najviac vás upútajú motýle, vážky a chrobáky, vo vodách a v okolí vôd množstvo plazov, žiab a obojživelníkov. Ůdajne je tu i rys ostrovid.

Kaiserwald

Od vojny až do revolúcie bol Slavkovský les vojenské pásmo bez možnosti vstupu. Pôvodný historický názov lesa bol Kaiserwald – Cisársky les, dnešný názov Slavkovský les je pomerne mladý a pochádza iba z obdobia po druhej svetovej vojne.

Ak ste v Slavkovskom lese a máte radi lesy, mali by ste navštíviť aj Prameny a prírodnú rezerváciu Smraďoch. Neďaleko obce Krásno je 25 metrov vysoká Krásenská rozhľadňa s neobvyklým točitým schodiskom po obvode veže. Zámok v Bečove tiež stojí za to.

Mariánské lázne

Kladská je križovatkou troch trás. Od Bečova, Kynžvartu a Mariánských lázní. Ak ste si užili Kladskú, spustite sa na kávu do Marianok. Vyjdete priamo pri kolonáde. My to dávame zväčša na bicykli ale môžte sa aj zviezť. Hore dole chodí pravidelne aj autobus, ktorý má zastávku priamo pri poľovníckom zámočku.

Mariánske Lázne
Mariánske Lázne
Pošli ďalej
Petere Hiker
Petere Hiker

Cestovanie hiking. Reportáže, hiking, turistika, hory, Alpy a cestovateľské zážitky restartnisa. Sleduj náš instagram a zapoj sa do FB skupiny Cestovanie hiking. Tipy na aktívnu dovolenku.

Articles: 27