Jesenné nálady: rozhľadne v okolí Žiliny

Jeseň. Obdobie, kedy sa striedajú snáď všetky ročné obdobia. Vie byť krásne a slnečno, ale tiež veterno, kedy ranný prízemný mráz štípe až do morku kostí. Je to tiež obdobie, kedy si rád uvaríš šálku obľúbeného bylinkového čaju, vezmeš do ruky knihu a zakutreš sa pod teplú deku na gauč. V prípade, že prší. Ak však svieti slnko, využiješ hrejivé slnečné lúče a hor sa za maliarmi na horské lúky a stráne. Užiješ si jesennú náladu z rozhľadne v okolí Žiliny.

Rozhľadne Žilinského kraja

Príroda neviditeľným štetcom sfarbila už lístie na stromoch od žltej, cez oranžovú, až po žiarivo červenú. Všetko navôkol v hore tak akosi stíchne a tebe sa už nechce štverať na vysoké bralá. V tom prípade sú ideálnym spoločníkom do jesenných dní práve rozhľadne. I nás niektoré opäť prísľubom krásnych výhľadov zlákali.

Rozhľadňa Svederník

Ako prvú by som spomenula rozhľadňu Svederník na Svederníckom vrchu. Tu nás kroky zaviedli ešte v septembri. Parkujeme pri Kultúrnom dome v obci. Trasa chodníka k rozhľadni má 1,7 km a prevýšenie je cca. 220 metrov. Rozhľadňa v tvare kríža je vybudovaná z dreva a má výšku 10 metrov. Vedie sem nenáročná trasa, pozvoľné stúpanie, ktoré zvládnu hravo aj deti. Ponúka sa nám nádherný výhľad do údolia Váhu, na Javorníky, Súľovské vrchy, vodnú nádrž Hričov, Malú či Veľkú Fatru.

Zo zaujímavostí Svederníka ešte spomeňme, že sa tu narodilo niekoľko významných osobností. Cestou na rozhľadňu budete prechádzať okolo rodného domu významných slovenských výtvarníkov – bratov Vincenta a Ferdinanda Hložníka. Taktiež ďalej okolo dreveničky, ktorá bola rodným domom latinského básnika 18. storočia Adama Vanocha.

V októbri nás zlákali ďalšie tri rozhľadne v okolí Žiliny – rozhľadňa Tábor, rozhľadňa na Kamenitom a Zarúbaná Kýčera. Ale pekne poporiadku.  

Rozhľadňa Tábor

Rozhľadňa Tábor
Rozhľadňa Tábor

K rozhľadni Tábor sme si vybrali trasu z Kysuckého Nového Mesta po modrej turistickej značke. Ďalšie možnosti výstupu na vrch Tábor sú zo susednej Nesluše po zelenej značke alebo sa sem dostanete aj chodníkom z Ochodnice.

Rozhľadňa je celodrevená z jedľového dreva, má štyri podlažia a výšku 14 metrov. Nájdete tu i dva zastrešené prístrešky, ktoré po výstupe iste oceníte. Okrem turistickej kruhovej vyhliadky na dolné Kysuce a Malú Fatru slúži rozhľadňa aj pre lesníkov na protipožiarne hliadky a monitorovanie lesa. Tesne pod rozhľadňou je šiesty informačný panel náučného chodníka Škorčie.

Dozvedeli sme sa, že náučný chodník vedie čiastočne súbežne s trasou krížovej cesty zo severného okraja Kysuckého Nového Mesta na vrch Tábor. Takže ďalšie z možností výletov sú či už po náučnom chodníku alebo krížovej ceste. Určite odporúčame ako ďalší tip na príjemnú jesennú prechádzku. Z Kysuckého Nového Mesta k rozhľadni po modrej je to 3,2 km a prevýšenie zvládnete nastúpať do hodinky a pol.

Už spomínanú Svedernícku rozhľadňu naprojektoval pán Mikovčák. Má na svedomí aj ďalšie z rôznych rozhľadní, napríklad sa podieľal aj na rozhľadni na Kamenitom, kde viedli naše kroky z Dlhej nad Kysucou.

Rozhľadňa Kamenité

Rozhľadňa na vrchu Kamenité je najstaršia vyhliadka v Javorníkoch, dokonca na celých Kysuciach. Zub času sa však už na nej podpísal a tak na ňu radšej nevystupujeme. Nie je vysoká, nachádza sa vo výške len 3 metre nad terénom a tak si výhľady na Javorníky, Moravsko-sliezske Beskydy, Turzovskú vrchovinu, Kysucké Beskydy a tiež na Krivánsku časť Malej Fatry vychutnávame i z pohodlia kopca.

Bonusy cestou na Kamenité
Gastronomické bonusy cestou na Rozhľadňu Kamenité

Z Dlhej nad Kysucou nám prechádzka po žltej značke trvala niečo okolo hodiny a štvrť. Viete sa tu tiež dostať z Turzovky, taktiež po žltej značke. Prevýšenie z oboch miest je okolo 290 metrov. V zime tu vedú bežkárske trate. Vďaka dobrej dostupnosti sa na ňu organizujú i trojkráľové výstupy a v čase vianočných sviatkov je možné nájsť údajne v rozhľadni i ozdobený vianočný stromček. Túto info však nemáme overenú, keďže sme tu v zime ešte neboli.

Rozhľadňa Zarúbaná Kýčera

Nuž a takto na jeseň nás zlákala ešte jedna rozhľadňa, a síce rozhľadňa na vrchu Zarúbaná Kýčera, ktorá sa vypína nad obcou Veľké Rovné. Je škoda, že o túto rozhľadňu nebolo dobre postarané, je tiež celodrevená a technický stav už neumožňuje na ňu vystúpiť a pokochať sa pohľadmi zhora.

I tu sa treba zamyslieť, že rozhľadne síce vyrástli ako huby po daždi, avšak na údržbu už peniaze neostali. Ktovie, kde sa stala chyba. Nenecháme si tým pokaziť náladu a prechádzku jesennou prírodou si užijeme. Pri rozhľadni sa nachádza krytý prístrešok, kde si viete po výstupe oddýchnuť.

K rozhľadni je to od kaplnky pol hodinka, takže naozaj nenáročný výlet. Zo zaujímavostí ešte spomeňme, že Veľké Rovné bolo v minulosti centrom drotárstva na Slovensku.

Drotárstvo na Slovensku
Pamiatky na drotárstvo

Na rozhľadňu vedie náučný chodník, ktorý sa venuje i tomuto významnému historickému remeslu. Ak už nič iné, aspoň sa z náučných panelov niečo nové dozviete. Avšak len rozhľadňa by nemala byť cieľom. Užite si prechádzku jesennou prírodou a kochajte sa pohľadmi na Malú Fatru, Strážovské vrchy, Súľovské skaly, Biele Karpaty, Beskydy, Roháče či Babiu horu už po ceste hore a potom cestou dole.

Jesenné špacírky po horách

Rozhľadne v okolí Žiliny na jeseň potešia. A ak budete mať šťastie možno nájdete aj nejaký ten dubáčik, či pravý biely hríb ideálny do vianočnej kapustnice.

Pravý biely Hríb

Tak čo? Nalákali sme vás? Neseďte doma. Choďte, objavujte okolie a pre istotu si pribaľte do ruksaku aj roľničku, či píšťalku na medvede. 

Pošli ďalej
andrea a lubos remekovci
andrea a lubos remekovci

Veční optimisti, nadšení turisti a dobrodružný milý mladý pár, ktorý so svojimi psami objavuje krásne miesta nielen Slovenska. Ďalšie články autora >

Articles: 68