Poznám ľudí, ktorí chcú veľmi schudnúť. Tak už rok premýšľajú, aký bicykel si kúpiť. Zvaťujú ceny, parametre, vybavenie,… Alebo či je ten ich starý dosť dobrý. Ak sa ich však spýtate, koľko na bicykli zatiaľ prešli, odpoveď je vyhýbavá. Ťažko sa hovorí, že nula.
Často mi hovoria, že dosť bicyklovanie pretláčam. Rozoberme si to teda:
- Máte nadváhu, tým pádom sa musíte začať viac hýbať.
- Máte nadváhu, tým pádom máte tiež nenormálne zaťažené a opotrebované kĺby.
Ak si ich nechcete drasticky za pár mesiacov zlikvidovať, musíte vylúčiť všetky kontaktné a tímové športy. Žiadne futbaly, basketbaly, volejbaly, nič kde dochádza k prudkým výskokom, štartom a brzdeniam. Jednak na to nemáte pajšel, ani techniku, jednak sa uštvete, svalovica Vás bude mátať dňom i nocou. Čo nám teda ostáva? Beh? Zásadne nie po asfalte a zásadne nie v zlej obuvi. V prvých štádiách chudnutia Vám nadváha spôsobí ukrutné bolesti nielen kolenných, ale najmä berdrových kĺbov. Nestojí to za to. Snáď neskôr keď zoptimalizujeme váhu. Sám som v prvých mesiacoch skúšal s kolegami basketbal. Po roku som to vzdal kvôli ukrutnej bolesti ramenných kĺbov. Zjazdové lyžovanie bolo tiež fajn, ale kilá dole nešli a kolená taktiež nestíhali. Po zopár jazdách som bol odrovnaný. Dnes je to už úplne iné … 🙂
Čo nám teda do začiatku ostáva?
- Bežkovanie (perfektné na kardio ale možno mesiac v roku, perfektné kario, minimálne namáhate kĺby)
- Kardio fitness mašinky (množstvo strojov, výborné kardio a možnosti, ale beznádejná nuda. Skúste šlapať na stepperi 3 hodiny v kuse)
- Rýchla chôdza (perfektné kardio, nenáročné, po celý rok, navyše s presným meraním tepovky na efektivitu chudnutia) vrelo odporúčam do začiatku aspoň hodinu v tempe
- Plávanie (fantastický príjemný uvoľňujúci pohyb, ale nemusíte mať voľnú plaváreň po celý rok. Trochu problém udržovať a kontrolovať tepovku) vrelo odporúčam aj ako antistres
- Byciklovanie (stačí vám akýkoľvek bicykel, ale merajte si tepovku. Nenudíte sa a môžete jazdiť celé hodiny. Objavujete stále niečo nové. Aj zadok si zvykne :-))
- Veľmi dobrými pomôckami sú aj rozličné cvičebné gumy a naťahovacie zariadenia. Posilňujú, strečujú a dokážete pri tom dostatočne zaťažiť srdce. Z dlhodobého hľadiska však opäť trochu nuda.
Ja uprednostňujem bicykel. Čo uprednostníte Vy je len na Vás. Podstatné je, že nejakú pohybovú aktivitu vyvíjať musíte. Inak s váhou dole nepôjdete.
A ak sa na niečo odhodláte, nevzdajte to.